Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy esperal to skuteczny sposób walki z nałogiem? Poznaj jego 5 mocnych stron

Czy esperal to skuteczny sposób walki z nałogiem? Poznaj jego 5 mocnych stron

Walka z uzależnieniem od alkoholu rozgrywa się na wielu płaszczyznach. Sporą rolę w skutecznym wyzbyciu się pociągu do napojów wyskokowych odgrywa nasza psychika. Tutaj często pomaga psycholog, jednak osoby uzależnione mają do dyspozycji jeszcze jednego, niezwykle skutecznego sojusznika.

Ocenić rozmiar strat

Wbrew obiegowej opinii, walki z nałogiem alkoholowym nie rozpoczyna się od razu od leczenia. Oczywiście, odgrywa ono ogromne znaczenie, jednak chcąc dobrze dobrać terapię, trzeba poznać pacjenta oraz umiejętnie zdiagnozować szkody, jakie w jego organizmie wyrządził alkohol. Ucierpieć mogła między innymi wątroba, ale i trzustka, którą trudno później przywrócić do dobrej formy.

Gdy pacjent jest już zdiagnozowany i wiadomo, w jakiej jest kondycji psychofizycznej, często zapada decyzja o terapii. Wiele osób zacznie zastanawiać się nad tym, czy na esperal w Warszawie można zapisać się na NFZ, czy konieczne będzie sfinansowanie tej metody leczenia z własnych środków. Na dziś dzień pozostaje ten drugi wariant. Fundusz zdrowia nie refunduje tego sposobu leczenia uzależnienia od alkoholu. Czy oznacza to, że powinniśmy zaniechać wszywki? Nie. Wbrew kontrowersjom, ma ona wielu zwolenników, także w środowisku lekarskim.

Lekarstwo? Nie do końca

Wokół esperalu narosło na przestrzeni lat sporo niedomówień. Wiele autorytetów ze świata profilaktyki antyalkoholowej zaczęło dowodzić, że nie jest to lekarstwo, ponieważ nadrzędną funkcją wszywki jest raczej oddziaływanie z pogranicza psychologii. Esperal nie leczy z uzależnienia od alkoholu, ale w swoim założeniu ma zniechęcić pacjenta od spożywania napojów procentowych.

Zresztą, ten model działania jest niezwykle prosty. Wszywka blokuje trawienie alkoholu, efektem czego w krótkim czasie w organizmie pacjenta zaczyna wydzielać się kwas octowy, który powoduje całą plejadę objawów, które raczej nie zachęcają do picia. Od nudności, przez bóle głowy, po stany lękowe. Można więc stwierdzić, że osoba, która stosuje tę metodę walki z uzależnieniem, od razu jest rzucana na głęboką wodę.

Jednocześnie esperal nie okaże się panaceum na uszkodzoną wątrobę, nie powstrzyma też charakterystycznej dla wielu osób, poalkoholowej agresji. Może on jedynie uprzykrzyć picie, pełniąc funkcję pewnego rodzaju blokera, który działa na pograniczu psychologii. Pacjentowi powinien wyrobić się nawyk “jeśli się napiję, będę czuł się bardzo źle, nie jest to tego warte”. A zatem, w ostatecznym rozrachunku, ma on zaprzestać sięgania do kieliszka.

Mocne strony esperalu? Nie jest ich mało

Należy rozpocząć od tego, że wszyty esperal – nawet jeśli sam w sobie nie jest lekarstwem – jest jednym z najskuteczniejszych wspomagaczy leczenia. Zarówno w odniesieniu do metod psychologicznych, jak i farmakologicznych. Umiejętnie prowadzona terapia, która łączy w sobie esperal i spotkania z psychologiem uzależnień, znacząco zwiększa szanse na końcowy sukces.

Należy też docenić niską cenę wszywki. Zwłaszcza gdy porównamy ją do wielu innych metod walki z uzależnieniem od alkoholu. Zwykle kosztuje ona paręset złotych, a w organizmie pacjenta może przebywać nawet przez rok. Jeśli podzielimy tę sumę przez ilość dni w roku, to nagle okaże się, że mówimy o kwocie zbliżonej do 1-2 złote za dzień leczenia. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że są to wręcz groszowe wydatki.

Esperal nie angażuje też dodatkowego czasu. Nie musimy planować godziny w tygodniu, by wybrać się na spotkanie klubu AA. Jednorazowo poświęcamy czas na chirurgiczny zabieg wszycia, a następnie tyle samo czasu na usunięcie wszywki z esperalu z organizmu Dla osób zapracowanych, które nie mają na nic czasu, to kolejny atut, tym bardziej że wszycie esperalu jest możliwe we własnym domu, taką usługę na terenie Warszawy i okolic świadczy firma KacDoktor.

Należy docenić też niedużą ilość przeciwwskazań do wykonania zabiegu wszycia. Na dobę przed wizytą u chirurga trzeba być trzeźwym, a wywiad lekarski musi potwierdzić brak na przykład reakcji alergicznych czy interakcji ze stosowanymi lekami. Wreszcie, piątym atutem jest zerowy wpływ na funkcje poznawcze pacjenta. Dla wielu osób zmagających się z uzależnieniem odgrywa to duże znaczenie, któremu esperal wychodzi naprzeciw.

Oceń