Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Sztukateria – Nowoczesny Trend w Aranżacji Wnętrz
sztukateria w nowoczesnych wnętrzach

Sztukateria – Nowoczesny Trend w Aranżacji Wnętrz

W stylowo urządzonym wnętrzu zdecydowanie lepiej się wypoczywa i relaksuje. Tutaj jednak pojawia się pytanie jak je urządzić, by móc cieszyć się wygodą, ale też zachwycać się stylem. Odpowiedź jest prosta. Warto postawić na sztukaterię. Poznajcie ten nowoczesny trend w aranżacji wnętrz.

Czym jest sztukateria wewnętrzna?

Moda potrafi zaskakiwać. Tym razem zaskoczyła naprawdę pozytywnie, wszak bardzo modna stała się sztukateria. Jest ona inspirowana epoką Renesansu, ale też Baroku, choć występowała i w Starożytności. Kiedyś sztukaterię wykonywano z pyłu marmurowego z dodatkiem wapna. Na szczęście obecnie można cieszyć się jej walorami artystycznymi i stylem, a przy tym nie trzeba obawiać się o cenę. Sztukateria może być wykonana z gipsu, ale też ze styropianu bądź polistyrenu. Dostępne są także elementy sztukaterii wykonane z poliuretanu. Są one odporne na wilgoć. Sama sztukateria są to różnego rodzaju listwy dekoracyjne, gzymsy, czy inne dekoracje montowane do ściany czy sufitu. Sztukateria naprawdę dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu i zachwyca swoim stylem. Dobrze sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, w mieszkaniach w kamienicach czy innych przestronnych wnętrzach. Kolejną jej zaletą jest fakt, że można zyskać subtelną artykulację ścian, co optycznie równoważy wnętrze. Wbrew pozorom sztukaterię można wykorzystać także w małych mieszkaniach, przy czym trzeba pamiętać, że nie można już stawiać na większą liczbę dekoracji, gdyż sama w sobie świetnie się prezentuje. 

Na jakie rodzaje sztukaterii wewnętrznej warto się zdecydować?

W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się listwy przysufitowe wykonane ze styropianu lub polistyrenu. Można zdecydować się na podświetlane, które dodadzą wnętrzu dekoracyjnego charakteru, a jednocześnie zapewnią dodatkowe punktowe oświetlenie. Mogą też sprawić, że pomieszczenie wydawać się będzie wyższe. Wszędzie tam, gdzie nad oknami montuje się szyny sufitowe na zasłony można wybrać maskownice sztukateryjne. Taki element upiększa wnętrze i sprawia, że aranżacja okna jeszcze lepiej się prezentuje. Można też wybrać listwy ścienne, które mogą dzielić ściany na dwie części. Takie rozwiązanie nie tylko sprawia, że wystrój jest ciekawszy, ale uwydatnia różne kolory ścian czy np. zastosowanie na części ścian okładzin w formie tapet czy płyt dekoracyjnych. Sztukateria wewnętrzna to także ciekawe ozdoby ścienne, które można zastosować np. do wyeksponowania dzieł sztuki na ścianach. Takie elementy sprawdzą się w tradycyjnych aranżacjach, a także salonach i innych pomieszczeniach w eklektycznym stylu. Można zdecydować się na ofertę firmy Inspirum, która jest producentem sztukaterii, zarówno tej nowoczesnej, jak i bardziej tradycyjnej. 

Do jakich aranżacji sprawdzi się sztukateria wewnętrzna? 

Decydując się na urządzenie wnętrza w stylu angielskim, warto wybrać sztukaterię. Listwy mogą podkreślać wykorzystane na ścianach kwiatowe tapety oraz dobrane do nich kolorystycznie farby. Ponadto sztukateria wewnętrzna sprawdzi się w eklektycznych wnętrzach, gdzie nowoczesne bryły meblowe łączy się ze stylizowanymi czy tradycyjnymi, np. do nowoczesnego stołu z krzesłami wybiera się atrapę kominkową w tradycyjnym stylu czy witrynę nawiązującą do stylu klasycznego. Ściany przy takich meblach mogą być zdobione sztukaterią wewnętrzną. Sztukateria będzie odpowiednia także do stylistyki hi-tech, zwłaszcza jeśli wybierze się podświetlane listwy.      

Oceń