Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zacząć przygodę z aukcjami dzieł sztuki?

Jak zacząć przygodę z aukcjami dzieł sztuki?

Rynek dzieł sztuki w Polsce wciąż się rozwija. Wielu jest kolekcjonerów, częstych bywalców licytacji, na których nabywają kolejne dzieła lub sprzedają te, które już są w ich posiadaniu. Zainteresowanie aukcjami zwiększa się jednak nieustannie, a co za tym idzie, konkurencja podczas licytacji również rośnie. Pierwszy udział w takim wydarzeniu może łączyć się ze stresem, jednak aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto wcześniej zapoznać się z regułami rządzącymi aukcyjnym światem.

Początki bywają trudne

Pierwszy raz na licytacji rzadko kiedy należy do udanych – tak to już z debiutami bywa. Nowe osoby mogą poczuć się zagubione wśród aukcyjnych wymogów oraz nieco zestresowane obecnością doskonale obeznanych we wszystkich zasadach koneserów. Nie bez znaczenia jest również orientacja w samej sztuce licytowania – jako świeżak możesz mieć problem z poprawnym oszacowaniem rzeczywistej wartości dzieła czy jego rynkowych perspektyw. Nabycie tej umiejętności wymaga doświadczenia, a żeby je zdobyć, warto trenować już przed pierwszym udziałem w aukcji.

Trenuj

Choć pojęcie treningu może wydawać się dziwne w kontekście aukcji, to właśnie ćwiczenia pomogą ci nabyć umiejętności pozwalające efektywnie licytować. Pomocne będzie odwiedzanie galerii, wystaw, muzeów, a także zbieranie informacji o prywatnych kolekcjach. W ten sposób zorientujesz się w rynkowych realiach i zyskasz nieco niezbędnej do owocnego licytowania wiedzy. Najważniejsze natomiast jest zorientowanie się w zasadach aukcji, jak również w tym, jak wyglądają zapisy i czy w danym miejscu istnieje możliwość licytowania w inny sposób niż osobiście. Dom aukcyjny przy Pięknej Gallery w Warszawie pozwala na udział w aukcji online, jak również telefonicznie oraz za pośrednictwem przedstawiciela.

Sprzedaż i kupno

Jak działa dom aukcyjny? W Pięknej Gallery dzieła, które potem znajdą się na licytacji, najpierw trafiają do działu przyjęć, gdzie poddawany jest ocenie fachowców. Oceniany jest stan obiektu i szacowana jego wartość. Jeśli przejdzie oględziny pomyślnie, zostaje dodane do katalogu aukcyjnego wraz z ceną wywoławczą. Przed licytacją można zobaczyć dzieła na żywo, ponieważ domy akcyjne organizują wystawy. Czy wiesz, że możesz wziąć udział w aukcji także jako sprzedawca? Jeśli jesteś w posiadaniu dzieła, które wydaje ci się cenne, możesz zgłosić je na licytację, a specjaliści ocenią je fachowym okiem.

Rodzaje licytacji

Obecnie najbardziej popularny jest tradycyjny sposób licytowania, czyli podbijanie ceny wywoławczej w górę, jednak poza nim istnieje także system holenderski. Polega on na stopniowym obniżaniu ceny, a ten, kto zaakceptuje ofertę najwcześniej, wygrywa.

Dlaczego warto brać udział w aukcjach?

Licytacje to doskonały sposób na poszerzenie kolekcji czy nabycie wymarzonego obiektu, który inną drogą jest nie do zdobycia. Udogodnienia w postaci aplikacji internetowych, licytowania przez telefon czy za pośrednictwem przedstawiciela pozwalają brać udział w aukcjach w różnych miejscach kraju, nie wychodząc z domu, jednak nie da się ukryć, że to obecność w domu aukcyjnym zapewnia najwięcej emocji. Rywalizacja, dreszcz emocji, adrenalina – to jest nie do podrobienia, dlatego jeśli masz okazję, wybierz się na licytację osobiście. A może uda ci się podpatrzeć ciekawe techniki u bardziej doświadczonych graczy?

Oceń