Together Magazyn » Aktualności » SU Junior Grand Prix Gdańsk 2017 Gdańsk areną zmagań w łyżwiarstwie figurowym

SU Junior Grand Prix Gdańsk 2017
Gdańsk areną zmagań w łyżwiarstwie figurowym

Już za tydzień w Gdańsku odbędą się prestiżowe zawody w łyżwiarstwie figurowym z cyklu ISU Junior Grand Prix. W dniach 5-7.10.2017, na tafli lodowej Hali Oliwia rywalizować będzie blisko 150 zawodników z ok. 30 krajów świata, a w gronie tym nie zabraknie Polaków – 3 solistów, 3 solistek oraz 2 par tanecznych. Zmagania łyżwiarzy można obserwować za darmo, codziennie od 9.00 do 22.00. Dla kibiców odwiedzających halę przygotowano konkurs z nagrodami.

ISU Junior Grand Prix to międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie figurowym w ramach światowego cyklu Grand Prix, drugie najważniejsze zawody po Mistrzostwach Świata Juniorów. W zawodach w Gdańsku wystartuje blisko 150 zawodników z ok. 30 krajów świata, a najliczniej reprezentowane będą Rosja, USA i Kanada. Z naszych reprezentantów wystąpią:

3 solistki – Oliwia Rzepiel (Ochota Warszawa), najlepsza w tej chwili polska juniorka, a także Magdalena Zawadzka (Molo Osiek, Oświęcim) i Paulina Hryniewicz (UIKŁF Piruette Opole)
3 solistów – Ryszard Guertler, zawodnik z klubu Ochota Warszawa, który był 16. na JGP w Mińsku i jest to najlepszy polski wynik od kilku lat oraz bracia Kornel i Miłosz Witkowscy trenowani przez Mirosławę i Włodzimierza Brajczewskich (ŁTŁF Łódź) 
2 pary taneczne: Oleksandra Borysova /Cezary Zawadzki to aktualni v-ce mistrzowie Polski, 20. para MŚJ sprzed 2 lat, a także Yohanna Broker/Yann Thayalan, para trenująca we Francji (Yann jest Polakiem) pod kierunkiem Pierre’a Baudouin’a.

Łyżwiarze w kategorii solistek, solistów, par tanecznych i par sportowych będą walczyć o punkty w światowym rankingu  ISU. Warto wiedzieć, że jest to juniorska światowa czołówka, i że wielu spośród nich już niebawem wystartuje w Mistrzostwach Świata, igrzyskach olimpijskich i innych zawodach na taflach całego świata. Możemy się spodziewać, zwłaszcza u solistek i solistów, bardzo wysokiego poziomu, trudnych kombinacji i skoków poczwórnych.

Najciekawiej zapowiada się rywalizacja par sportowych, niestety bez udziału Polaków. W Gdańsku wystąpią Ekaterina Aleksandrovskaya/ Harley Windsor z Australii, czyli aktualni Mistrzowie Świata Juniorów – pierwsza w historii para z Australii, która wywalczyła ten tytuł. W tej konkurencji wystąpi też para rosyjska Anastasia POLUIANOVA / Dmitri SOPOT – to nowe zestawienie, ale on jest brązowym medalistą MŚJ 2016 z poprzednią partnerką, Ekateriną Borisovą; razem wygrali też Youth Olympic Games 2016, a w JGP w Mińsku zajęli drugie miejsce. Do walki o medale na pewno włączy się para z Chin: Yumeng GAO / Zhong XIE, czyli aktualni brązowi medaliści MŚJ oraz druga para rosyjska, która wygrała JGP w Mińsku – Daria Pavliuchenko/ Denis Khodykin.

Wśród solistek udział wezmą m.in. Rosjanka Daria Panenkova (zwyciężczyni JGP Riga Cup) i Koreanka Eunsoo Lim (drugie miejsce JGP Salzburg). Także w kategorii solistów w Gdańsku będziemy mogli oglądać medalistów tegorocznego cyklu JGP z innych miast: Alexey Erokhov (Rosja) – 1 miejsce JGP Mińsk, Egor Rukhin (Rosja) – 3 miejsce JGP Brisbane, Camden Pulkinen (USA) – 1 miejsce JGP Salzburg, Tomoki Hiwatashi (USA) – 3 miejsce JGP Riga Cup, Luc Economides (Francja) – 2 miejsce JGP Salzburg.

Zawody organizowane są przez ISU (Międzynarodową Unię Łyżwiarską) oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego pod patronatem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Informacje dla kibiców

miejsce: hala widowisko-sportowa Olivia, aleja Grunwaldzka 470, 80-309 Gdańsk (wejście od strony ul. Grunwaldzkiej)
dni i godziny rozgrywania zawodów: 5-7 października 2017, od godz. 9:00 do późnych godzin wieczornych (do 20.00/22.00)
wstęp – wolny

Program zawodów

5.10 (czwartek)
09:45-15:05 Solistki – program krótki
15:30-18:35 Pary sportowe – program krótki
19:00-22:55 Soliści – program krótki

6.10 (piątek)
09:15-12:00 Pary taneczne – taniec krótki
12:30-16:10 Pary sportowe – program dowolny
16:40-22:40 Solistki – program dowolny

22:40 Ceremonie medalowe – Solistki i Pary Sportowe

7.10. (sobota)
12:00-16:35 Soliści – program dowolny
17:00-20:05 Pary taneczne – taniec dowolny

20:05 Ceremonie medalowe – Pary taneczne i Soliści
Konkurs fotograficzny dla kibiców

Zapraszamy kibiców ISU Junior Grand Prix Gdańsk 2017 do udziału w Foto-Konkursie z nagrodami. Zasady są następujące:

-w okresie trwania zawodów, tj. od 5 do 7 października 2017 roku, w godz. od 12:00 do 22:00 należy przyjść do Hali Olivii i zrobić dowolne zdjęcie z zawodów (np. siebie/ rodzinę/ znajomych jako kibiców; zawodników na tafli, na rozgrzewce itp.).
Uwaga: podczas występów zawodników zabronione jest robienie zdjęć z lampą błyskową. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

-zdjęcia należy przesłać e-mailem na adres marketing@pfsa.com.pl podając przy tym swoje dane osobowe (imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, nr telefonu) oraz dodając w treści maila oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez PZŁF na potrzeby prawidłowego przeprowadzenia konkursu,

-zgodnie z regulaminem konkursu fotograficznego dla kibiców ISU Junior Grand Prix Gdańsk 2017

-zdjęcia nadesłane danego dnia zawodów do godz. 24:00 biorą udział w konkursie na „Zdjęcie Dnia”

-każdy uczestnik może zgłosić max 5 zdjęć do „Zdjęcia Dnia”; wymagania techniczne dla zgłaszanych zdjęć to format jpg, jpeg, wielkość max 1 MB, minimalne wymiary 800×600

-jury konkursowe wyłoni następnego dnia do godz. 11:00 zwycięskie „Zdjęcie Dnia” i poda nazwisko autora. Wyniki będą udostępnione na stronie www.pfsa.com.pl oraz na Facebook’u (www.facebook.com/PolskiZwiazekLyzwiarstwaFigurowego/).

Autorzy 3 zwycięskich „Zdjęć Dnia” (z każdego dnia zawodów) otrzymają w nagrodę profesjonalne torby sportowe marki „Edea”.
Regulamin konkursu na stronie: http://www.pfsa.com.pl/index.php?strona=isujgp (zakładka „Dla kibiców”).

O cyklu Junior Grand Prix – więcej informacji

JGP 2017 w Gdańsku to część cyklu Junior Grand Prix organizowanego przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU). Jest to cykl 7 zawodów organizowanych w różnych państwach (co roku w innych), zakończonych finałem, który odbywa się w grudniu (razem z finałem cyklu seniorskiego GP). Zawodnicy kwalifikują się na podstawie wyników MŚJ z poprzedniego sezonu (przy czym nie imiennie – kwalifikacje otrzymują państwa). Nie można wystartować więcej niż w 2 zawodach. 6 najlepszych zawodników w każdej konkurencji kwalifikuje się do finału. W tym roku odbędzie się on w Nagoyi (Japonia).

Miejsca rozgrywania zawodów JGP sezonu 2017/2018 to:
23 – 26 sierpnia 2017 – Brisbane / Australia
31 sierpnia – 2 września 2017 – Salzburg / Austria
6 – 9 września 2017 – Ryga / Łotwa
20 – 24 września 2017 – Mińsk / Białoruś
27 – 30 września 2017 – Zagrzeb / Chorwacja
4-7 października 2017 – Gdańsk / Polska
11 – 14 października 2017 – Egna/Bolzano Italy
Zawody w Rydze, Mińsku, Zagrzebiu i w Gdańsku obejmują pary sportowe. Finał JGP – Nagoy, Japonia – 7-10 grudnia 2017

Oceń