Together Magazyn » Aktualności » Majowy weekend rodzinny w Trójmieście – 13 i 14 maja
Wydarzenia trójmiasto

Majowy weekend rodzinny w Trójmieście – 13 i 14 maja


Jeśli macie już dość śniegu z deszczem i temperatury oscylującej wokół zera stopni Celsjusza, mamy dla Was dobre wiadomości. Synoptycy zapewniają, że z każdym dniem będzie coraz cieplej, a opady nie powinny uprzykrzać nam wypoczynku. Nie ma się zatem czego obawiać i można planować wspólne spędzanie wolnego czasu. Tradycyjnie już przygotowaliśmy dla Was kilka wybranych propozycji na nadchodzący weekend.

Odkrywamy i budujemy Gdynię

W czwartek 11 maja miała miejsce premiera NIEMAPY – wyjątkowego przewodnika po Gdyni, który w twórczy sposób uczy i bawi odbiorców w różnym wieku. Natomiast w najbliższą sobotę warto wybrać się całą rodziną do Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), gdzie zaplanowano bezpłatne warsztaty towarzyszące temu wydarzeniu pod hasłem „Budujemy Miasto” (godz. 11.00–13.00). Ich uczestnicy będą mogli stworzyć własne budynki i makietę miasta, co będzie świetną formą zabawy połączoną z aktywną edukacją. Warsztaty poprowadzi Margareta Sobczak.

Dzieci i ich opiekunowie będą mogli odkryć na nowo swoje miasto nie tylko podczas pracy twórczej. Na godziny 14.00–15.30 zaplanowano spacer gdyńskimi ulicami. Wszystko wskazuje na to, że pogoda dopisze w sobotę, będzie więc znakomita sposobność do rodzinnego, jeszcze lepszego poznania różnych zakątków śródmieścia Gdyni, jego historii i architektury. Start spaceru: spod Muzeum Miasta Gdyni; prowadzenie: Tomasz Sosnowski.
Z kolei w niedzielę, w godzinach 10.00–12.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98) odbędą się warsztaty pt. „Zaprojektuj ogród – miejsce spotkań”. Będzie to impreza rodzinna dla dzieci w wieku 9–12 lat wraz z opiekunami. Uczestnicy warsztatów postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak powinna wyglądać przestrzeń rodzinnych i sąsiedzkich spotkań „pod chmurką”. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Mróz z Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni”.

Święto miłośników dronów

Nie tylko służą wykonywaniu pięknych i niepowtarzalnych zdjęć, ale zdobywają serca miłośników awiacji na całym świecie. Drony, bo o nich mowa, w najbliższą sobotę będą mieć swoje święto w Gdyni (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98) – Dron Festiwal. W jego ramach będzie można skorzystać z prelekcji, przeglądów filmów, a także podziwiać wystawę sprzętu i pokazy jego możliwości. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu zaplanowano na godzinę 11.00. Niezwykle interesująco i widowiskowo zapowiada się DRON Race, czyli wyścig dronów, który będzie integralną częścią tej imprezy. W sobotę na Stadionie im. K. Górskiego w Gdyni odbędą się treningi, a w niedzielę – eliminacje i finały. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest wolny. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej www.dronfestiwal.pl.

Muzyka dla młodszych i starszych

Tradycyjnie już zachęcamy do rodzinnego udziału w przedsięwzięciach kulturalnych, na które w ciągu tygodnia nie zawsze znajdujemy czas. Ciekawą propozycją jest II Festiwal Piosenki Angielskiej „You can sing”. To już kolejna odsłona tej imprezy, która rok temu cieszyła się dużą popularnością. Uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych z Trójmiasta i okolic. W niedzielę w gdańskim Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) od godziny 10.45 będzie można podziwiać występy młodych artystyczne młodych wykonawców.

Tej okazji na pewno nie mogą przepuścić fani Natalii Kukulskiej. Popularna wokalistka wraz z zespołem wystąpi w sobotę 13 maja o godz. 19.00 w Starym Maneżu (Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Słowackiego 23). Oprócz znanych i lubianych kompozycji, które już od lat podbijają serca publiczności, będzie można wysłuchać najnowszych utworów z płyty, która będzie miała premierę jeszcze w tym miesiącu. Zapowiada się zatem wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które warto uwzględnić w swoich planach na sobotni wieczór.

Weekend na sportowo

Słoneczna pogoda podczas nadchodzącego weekendu może i wręcz powinna motywować do ruchu na świeżym powietrzu. Dogodną okazją ku temu będzie Dzielnicowa Impreza na Orientację Harpuś. Z pewnością to wydarzenie powinno zainteresować mieszkańców południowych dzielnic Gdańska, choć oczywiście nie tylko. Bazą Harpusia – imprezy skierowanej przede wszystkim do rodzin z dziećmi – będą tereny zielone przy Kozaczej Górze na Ujeścisku. Uczestnicy będą mogli wybrać jedną spośród czterech tras różniących się długością i trudnością (2,5–5 km), która przebiegać będzie w pobliskim lesie. Start imprezy zaplanowano o godz. 10.30.
Piłkarze gdyńskiej Arki wystąpią w meczu ekstraklasy już w piątek o godzinie 20.30. Po obiecującej jesieni, teraz muszą zmagać się w grupie spadkowej i bronić przed degradacją do niższej ligi. Przed nimi jedno z najważniejszych spotkań w batalii o utrzymanie się w lidze. Gdynianie będą podejmować Górnika Łęczna – zespół, który na razie wyprzedza Arkę o jeden punkt w tabeli. Aby opuścić strefę spadkową, piłkarze Arki powinni wygrać mecz. Oczywiście zawodnicy liczą na gorący doping kibiców, którzy będą mieli jeszcze jedną okazję, by podziękować za zdobycie Pucharu Polski.

W nieco odmiennych nastrojach niż fani gdyńskiej Arki są kibice Lechii Gdańsk. W niedzielę na stadionie przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 zostanie rozegrane kolejne ze spotkań, które może decydować o podziale medali w rywalizacji o mistrzostwo Polski. Na razie Lechia zajmuje czwarte miejsce w tabeli, ale do prowadzącej Jagiellonii Białystok traci zaledwie jeden punkt. Każdy scenariusz jest zatem możliwy. Jedno jest pewne – lechiści nie powinni oglądać się na rywali, lecz po prostu pokonać kolejny zespół, którym będzie Korona Kielce. Czy gdańszczanom uda się ta sztuka? Przekonamy się o tym już niebawem. Początek spotkania zaplanowano na godz. 15.30.

Oceń