Together Magazyn » Aktualności » Sprawdzone sposoby na dokuczliwy trądzik młodzieńczy

Sprawdzone sposoby na dokuczliwy trądzik młodzieńczy

Trądzik to prawdziwy koszmar nastolatków. Spędza sen z powiek, frustruje, negatywnie wpływa na samoocenę, obniża nastrój, prowadzi do alienacji z otoczenia. Niestety. Trzeba jednak zacisnąć zęby i jakoś wytrwać ten trudny czas. Może nie jest to pocieszające, ale niewiele nastolatków przechodzi przez okres dojrzewania bez pryszczy.

Trądzik młodzieńczy dotyka aż 8 na 10 osób w wieku nastoletnim. Dzieje się tak dlatego, że hormony charakterystyczne dla okresu dorastania wpływają na wydzielanie zwiększonej ilości łoju, który blokuje pory. Z kolei w zablokowanych porach rozwijają się bakterie i w ten sposób powstają nielubiane zmiany na skórze. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że nawet dokuczliwy trądzik u nastolatków można pokonać. Jak leczyć trądzik? Czym pielęgnować skórę trądzikową? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.  

Łagodny czy ostry?

Większość osób z trądzikiem nie zastanawia się nad jego rodzajem. Krosty to krosty. A jednak warto wiedzieć, z jakim trądzikiem mamy do czynienia tak, aby odpowiednio się nim zająć. Jeśli na twojej skórze widać zaskórniki, pojedyncze krostki lub grudki to znak, że masz łagodny trądzik młodzieńczy. Jeśli krostki na twojej twarzy mają cechy stanu zapalnego – najprawdopodobniej masz trądzik umiarkowany. A jeśli na twojej twarzy widnieją liczne krosty, wykwity ropne i głębokie zmiany to z całą pewnością cierpisz na trądzik ciężki. Spokojnie! Wszystkie rodzaje trądziku dasz radę pokonać. Ten ostatni najlepiej skonsultować z dermatologiem tak, aby leczenie trądziku przebiegało sprawniej i skuteczniej.

Co zaostrza zmiany trądzikowe?

Każdy z nas chce być piękny i bez skazy. Niestety, mając trądzik młodzieńczy trudno uniknąć stresu. Bo jeśli z dnia na dzień krost na twarzy przybywa, poziom irytacji wzrasta automatycznie. Trudno nad tym zapanować. A to właśnie stres jest największym wrogiem naszych niedoskonałości. Stres może bardzo zaburzać równowagę hormonalną i tym samym potęgować zmiany na skórze. Również stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry. Nakładanie na twarz grubej warstwy makijażu nie rozwiąże problemu, a jedynie go nasili. Kolorowe kosmetyki bardzo często zatykają pory, a stąd już krótka droga do pojawienia się nowych krostek. Również zła dieta, bogata w produkty mleczne, duże ilości cukru i produkty przetworzone może nasilać trądzik u nastolatków. Uwaga! Wyciskanie krost też nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a wręcz przeciwnie. Własnoręczne wyciskanie i rozdrapywanie pryszczy tylko nasili problem i pozostawi na skórze nieestetyczne blizny.

Leczenie trądziku młodzieńczego bez recepty

Nie ma co się oszukiwać – leczenie trądziku młodzieńczego (https://aquaclin.pl/o-tradziku.html) nie jest proste. Czasami trwa długo, ale nigdy nie można się poddawać. Przy odrobinie chęci i samozaparcia, nawet najtrudniejszy trądzik u nastolatków można zlikwidować. Powiedzmy to sobie szczerze – skuteczna terapia zawsze wymaga czasu. Warto jednak wytrwać i sprawić, że trądzik młodzieńczy będzie tylko mglistym wspomnieniem. Jak leczyć trądzik? Lekarze zalecają stosowanie maści i kremów zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają nadmierną produkcję łoju. Dobrze sprawdzają się też kremy z witaminą A oraz E, a także preparaty zawierające kwas azelainowy działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz nadtlenek benzoilu, który poza działaniem przeciwzapalnym, wykazuje również działanie złuszczające.

AQUACLIN – żel, który pokona trądzik

Żel Aquaclin to numer jeden wśród preparatów leczących zmiany skórne. Leczenie trądziku (http://www.rebel-tv.pl/zwalcz-tradzik-skutecznie/)z jego wsparciem jest prostsze, szybsze i skuteczniejsze. Żel Aquaclin to lek zawierający składniki, które zwalczają trądzik u źródła. Substancja czynna Aquaclinu, czyli nadtlenek benzoilu, usuwa aż do 94% bakterii odpowiadających za nawroty trądziku. Pierwsze efekty działania Aquaclinu zobaczysz już po około tygodniu. Nie znaczy to jednak, że czas go odstawić. Wręcz przeciwnie. Aby efekty były naprawdę zachwycające i aby trądzik nigdy więcej nie powrócił, Aquaclin należy stosować przez co najmniej 6 tygodni. Uwaga! Na oficjalnej stronie leku Aquaclin możesz zapisać się do newslettera, gdzie znajdziesz niezbędne informacje na temat trądziku u nastolatków, a także niezbędne wsparcie i motywację w walce z niechcianymi krostami.

Dieta w trądziku młodzieńczym

Skuteczne leczenie trądziku, to leczenie kompleksowe. Poza stosowaniem maści i leków miejscowych, należy także zadbać o dietę. Jak wiadomo to, co jemy ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Na pewno na początek należy odstawić lub ograniczyć do minimum czekoladę, jedzenie typu fast food oraz ostre przyprawy. Produkty te nasilają zmiany skórne i utrudniają ich leczenie. Codzienna dieta powinna opierać się w dużej mierze na warzywach i owocach zawierających witaminy – niezbędne w procesie odnowy naskórka oraz błonnik, który pomaga usunąć z organizmu toksyny i wszystkie szkodliwe substancje. Wśród szczególnych sprzymierzeńców w walce z trądzikiem u nastolatków warto wymienić dwa składniki pokarmowe: witaminę A oraz cynk. Obie te substancje wzmacniają odporność organizmu, regulują procesy metaboliczne w skórze, a także ograniczają łojotok. Doskonałym źródłem cynku są migdały, dziki ryż, sezam, czosnek, pestki dyni, płatki owsiane, krewetki i inne owoce morza. Witamina A znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w produktach mlecznych, wątrobie, jajach.

Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca. W prosty sposób można ją uszkodzić i tym samym nasilić objawy trądziku młodzieńczego. Pierwszym o czym musisz pamiętać jest fakt, że cera trądzikowa nie znosi przesuszenia. Do jej pielęgnacji nie wolno więc używać zwykłych mydeł i kosmetyków na bazie alkoholu. Znacznie lepiej sprawdzą się łagodne kosmetyki oraz te przeznaczone dla skóry trądzikowej (delikatne pianki i żele). Po każdym umyciu twarzy należy przetrzeć skórę bezalkoholowym tonikiem, a następnie wklepać w nią lekki krem nawilżający. Krem nie może być tłusty, bo zatka pory. Jeśli masz łagodny trądzik i twoim głównym problemem są wągry i podskórne grudki oraz niewielkie krostki, raz w tygodniu zastosuj łagodny peeling enzymatyczny. Jeśli na twojej skórze widnieją ropne wypryski, wówczas musisz zrezygnować z peelingu, gdyż może on tylko pogorszyć sytuację. W pielęgnacji cery trądzikowej dobrze sprawdzają się też regularnie stosowane maseczki – mogą to być maseczki domowej roboty lub gotowe kosmetyki z drogerii.

Oceń