Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Sierść konia – jak o nią dbać?
adobestock

Sierść konia – jak o nią dbać?

Troska o sierść i grzywę konia to ważne zadanie nie tylko ze względów estetycznych. Odpowiednio utrzymana sierść chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Czas spędzony na wyczesywaniu konia pozwala też przyjrzeć się jego skórze, co z kolei sprzyja wczesnemu wykrywaniu wszelkich infekcji.

Sierść konia – jakie zadania spełnia?

Strzyżenie koni jest jedną z tych czynności, które mają wpłynąć na ich prezencję i przeciwdziałają nadmiernemu poceniu się. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Sierść konia to jego naturalna ochrona przed chłodem, wiatrem czy deszczem. Stanowi też barierę przed insektami. Jeśli to tylko możliwe, lepiej uniknąć strzyżenia i zadbać o utrzymanie sierści zwierzęcia w należytej kondycji.

Działanie od środka

By sierść konia była błyszcząca i zdrowa, trzeba przede wszystkim działać od środka, poprzez odpowiednie żywienie. Zwierzę musi być karmione zbilansowaną paszą. Dostarczanie wszystkich składników odżywczych pozwala nie tylko utrzymać konia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu, ale przekłada się również na stan jego sierści. Słaba i szorstka sierść może wskazywać na niedobór witamin albo niewystarczającą ilość białka. Jeśli chcesz zadbać o piękny wygląd konia, zacznij zwracać większą uwagę na jego karmienie. Powinno być ono dopasowane do trybu życia zwierzęcia. Jeśli koń jest obciążany dużą ilością treningów, jego zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze jest większe. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Pamiętajmy również, że zły stan sierści może wskazywać na dolegliwości chorobowe. Jeśli poznasz przyczynę problemu, skuteczniej zadbasz o poprawę kondycji sierści u konia.

Czesanie konia

Jak dbać o sierść konia? Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należą czesanie i mycie przy użyciu specjalnego szamponu. Regularne przeprowadzanie tych zabiegów to najlepszy sposób, by utrzymać jego nienaganną prezencję. W ciepłych miesiącach mycie powinno zostać przeprowadzone raz w tygodniu, natomiast czesanie bez względu na porę roku warto wykonywać codziennie.

Niezbędne akcesoria

Pielęgnacja konia wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów i umiejętnego dobierania ich do wykonywanych czynności. Twarda szczotka to szybki sposób na pozbycie się największych zabrudzeń – pozwala usunąć zaschnięte błoto i szybko pozbyć się wypadającej sierści. Aby rozczesać sierść, najczęściej wykorzystuje się zgrzebła. Przy dogłębnym czyszczeniu potrzebne będą natomiast pumeksy, które wyczesują starą sierść, pozwalają usunąć martwy naskórek, insekty i drobne zabrudzenia. Aby zadbać o odpowiedni połysk i zdrowy wygląd sierści, stosuje miękkie szczotki. To oczywiście nie wszystkie akcesoria do codziennej pielęgnacji. W niektórych przypadkach pomocne będą trymery czy iglaki, które pomogą zadbać o sierść sklejoną od potu. Niezależnie od stosowanych szczotek, warto pamiętać o utrzymaniu ich w czystości.

Pielęgnacja sierści konia to jedna z najprzyjemniejszych czynności, które możesz wykonać, by zadbać o zdrowie zwierzęcia. Wystarczy kilka szczotek, które znajdziesz np. w sklepie jeździeckim Horseway, a utrzymanie pięknej i lśniącej sierści nie będzie dla Ciebie większym problemem.

Oceń