Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy kobiety powinny trenować siłowo? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity na ten temat
zdjecie publikacja togethermagazyn.pl

Czy kobiety powinny trenować siłowo? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity na ten temat

Pięknie wyrzeźbiona, szczupła i sportowo wyglądająca kobieca sylwetka to marzenie niejednej z pań. Wymaga regularności, wielu powtórzeń i zachowania odpowiedniej diety, jednak na pewno jest warta tych poświęceń. Poznaj korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń siłowych oraz fakty z nimi związane. Dowiedz się również na temat najczęściej powtarzanych mitów na ten temat.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych

Trening siłowy ogranicza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II oraz na choroby układu krążeniowo oddechowego, w tym miażdżycę, zawał czy chorobę niedokrwienną serca. Wszystko przez to, że ćwiczenia siłowe pozwalają wzmocnić mięsień sercowy.

Skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej

Jeżeli zależy Ci na zgubieniu zbędnych kilogramów i zmniejszeniu obwodu pleców, talii czy ud, regularnie podejmowany trening siłowy może się do tego przyczynić. W przypadku kobiet, które często wykonują tę formę ćwiczeń, spalanie kalorii odbywa się szybciej – także podczas rutynowej dziennej aktywności, niezwiązanej stricte ze sportem. Wszystko przez to, że wzrasta u nich tempo metabolizmu spoczynkowego. Poza ćwiczeniami do wysmuklenia sylwetki niezbędne jest utrzymanie zbilansowanej diety, którą można dodatkowo wzbogacić o odżywki białkowe – do kupienia w sklepie internetowym https://www.bcaa.pl/.

Pozytywny wpływ na układ kostno-stawowy

Z każdym rokiem dorosły człowiek traci około 1% gęstości kości. Jest to zjawisko związane wraz z wiekiem, choć nie jest pożądane. Można je ograniczyć poprzez wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych – za sprawą zwiększenia obciążenia kości, stawów i więzadeł. Dzięki nim cały układ kostno-stawowy i ogólnie ruchowy wykazują się większą elastycznością i wytrzymałością.

Ładniejsza, zdrowsza i bardziej napięta skóra całego ciała

Regularnie wykonywane ćwiczenia siłowe poprawiają krążenie krwi i poziom tlenu zawartego w niej. To z kolei przekłada się na lepszy stan skóry, do której dociera więcej składników odżywczych. Po kilku miesiącach wyraźnie widać, jak skóra staje się bardziej jędrna i napięta, a więc wygląda zdrowiej i młodziej.

Jakie mity związane z treningiem siłowym kobiet można często usłyszeć?

Wśród największych obaw, jakie wiążą się z treningiem siłowym, często powtarzanym mitem jest fakt, że przez podnoszenie ciężarków i hantli kobieta będzie miała muskulaturę jak kulturystka. Wykonywane kilka razy w tygodniu treningi siłowe nie przyczynią się do takiego rozbudowania mięśni. Nie ma takiej możliwości. Zawodowe kulturystki często przyjmują testosteron, aby móc pochwalić się taką sylwetką. To ten hormon jest bowiem w dużym stopniu odpowiedzialny za zwiększenie się masy mięśniowej. Drugim często powtarzanym mitem jest wysokie ryzyko kontuzji. Przy sumiennej rozgrzewce i odpowiednim wykonywaniu ćwiczeń prawdopodobieństwo wystąpienia urazów jest stosunkowo niskie. W przypadku treningu cardio, na przykład w trakcie biegania, również może do nich dochodzić.

Oceń