Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Najczęstsze dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
adobestock

Najczęstsze dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które mogą powodować szereg dolegliwości. Przyszłe mamy nie mogą korzystać z wielu lekarstw i choć aktualnie są produkty farmakologiczne, przeznaczone także dla pań spodziewających się dziecka, każda kobieta powinna wiedzieć, w jaki sposób leczyć dane schorzenie. To właśnie dlatego kobiety w ciąży muszą być w stałym kontakcie z lekarzem, który wyznaczy odpowiednią terapię, starając się poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Zobaczmy, jakie są najczęstsze dolegliwości w ciąży.

Wymioty i nudności

Wymioty i nudności to jedne z pierwszych objawów ciąży, które szczególnie silne są w początkowym jej okresie. Nie występują u każdej przyszłej mamy, jednak zdarzają się na tyle często, iż objaw ten kojarzy się właśnie z możliwością bycia w stanie błogosławionym. Dolegliwości dokuczają szczególnie rano, a czynnikiem wzmagającym mogą być zapachy niektórych pokarmów. W celu zapobiegania nudnościom często zaleca się spożycie lekkiego posiłku (np. sucharka) jeszcze przed wstaniem z łóżka. Lekarze i dietetycy zachęcają panie także do stosowania lekkiej, zbilansowanej diety z odpowiednią zawartością błonnika oraz picia herbatek ziołowych o działaniu rozkurczowym i poprawiającym trawienie.

Zgaga

Pieczenie w przełyku, cofanie się treści żołądkowej, kwaśny smak w ustach – są to objawy zgagi, która w ciąży może być związana z nieodpowiednią dietą, jednak zazwyczaj wywołana jest zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie kobiety. Główną przyczyną dolegliwości jest zbyt duża ilość progesteronu i estrogenu, które osłabiają mięśnie przewodu pokarmowego. Zgagę w ciąży najlepiej leczyć domowymi sposobami, stosując znane w medycynie naturalnej produkty obniżające ilość soku żołądkowego, np. imbir i niektóre herbatki ziołowe. Warto również skontaktować się z lekarzem, który może zapisać pewne leki na zgagę dozwolone do stosowania przez kobiety w ciąży.

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy w ciąży to również dość powszechna dolegliwość. Panie spodziewające się dziecka bardziej narażone są na infekcje intymne ze względu na gwałtowne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie. Przyczyną dolegliwości mogą być także niewłaściwe nawyki higieniczne. Grzybicę pochwy można leczyć specjalnymi środkami o działaniu miejscowym, takimi jak Canesten, które są bezpieczne i powodują szybkie ustąpienie objawów.

Bóle kręgosłupa

Bóle pleców mogą występować przez całą ciążę, jednak nasilają się szczególnie w trzecim trymestrze i obejmują przede wszystkim dolną część kręgosłupa i pośladki. Główną przyczyną bólu jest zmiana sylwetki oraz wygięcie kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego ku przodowi, co powoduje wzrost napięcia mięśni przy kręgosłupie oraz ucisk na nerwy w okolicy. Bólu kręgosłupa nie zawsze da się uniknąć, ale warto dbać o prawidłową postawę ciała, unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji (szczególnie stania i siedzenia), a także wykonywać gimnastykę odpowiednią do danego okresu ciąży.

Oceń