Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Rzeczy, które warto brać pod uwagę przy wyborze umywalki
adobestock

Rzeczy, które warto brać pod uwagę przy wyborze umywalki

Umywalka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Chyba nikt nie wyobraża sobie tego wnętrza bez akcesorium do codziennej higieny. Nie da się jednak ukryć, że wybór dobrej umywalki może sprawić niemały problem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze podstawowego wyposażenia łazienkowej przestrzeni.

Rozmiar umywalki

Klasyczna, uniwersalna umywalka powinna mieć 60-70 centymetrów szerokości i nie mniej niż 40 centymetrów długości. Uznaje się, że taki rozmiar jest optymalny pod względem funkcjonalnym. W sposób komfortowy udaje się umyć dłonie czy twarz bez rozchlapywania wody na łazienkowy blat. 

Oczywiście umywalka łazienkowa może mieć inne wymiary, a jej wybór może być zupełnie indywidualny. Zawsze warto brać pod uwagę również powierzchnię całej łazienki, w tych małych dobrze sprawdzają się mniejsze umywalki narożne, w dużych salonach kąpielowych można zastosować nawet dwie umywalki nablatowe w celu ich komfortowego użytkowania przez wszystkich domowników. 

Montaż umywalki 

Wyróżnia się umywalki wiszące oraz te nablatowe. W klasycznej wersji można zamontować także umywalkę stojącą bez blatu. Świetnym wyborem są też umywalki wraz z blatem i szafką łazienkową, szczególnie znajdują swoje zastosowanie w przypadku niewielkich łazienek. 

Dzisiaj szczególnym zainteresowaniem cieszą się umywalki nablatowe, tzw. stojące, ponieważ doskonale wpisują się w nowoczesną aranżację łazienkowej przestrzeni. 

Pamiętaj, aby dobrać nie tylko najlepszą umywalkę wedle indywidualnych potrzeb. Koniecznie zwróć również uwagę na baterie umywalkowe. Chodzi o to, aby rodzaj baterii był spójny z modelem umywalki, szczególnie jeśli chodzi o wysokość strumienia wody. Zła bateria będzie powodować rozpryskiwanie się wody poza dno umywalki. 

Umywalka w ramach dekoracji łazienki 

Nie da się ukryć, że umywalka jest nie tylko praktyczna. Oprócz swojej funkcjonalności takie wyposażenie łazienki może stanowić również świetny akcent dekoracyjny. Warto zwrócić uwagę na jej styl, kształt, kolor czy typ montażu, uwzględniając aranżację tego wnętrza. 

Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się umywalki czarne, idealnie komponujące się w łazienkach w stylu loftowym czy nowoczesnym. Coraz częściej wybierane są także umywalki złote, a ponadczasowym hitem są oczywiście te białe, które pasują bez względu na wybrany klimat tego wnętrza.

Wybierać można umywalki w stylu retro albo w modernistycznej formie, matowe albo lakierowane, gładkie lub wzorzyste. Bez problemu udaje się nabyć umywalki ręcznie zdobione. 

Wybór idealnej umywalki należy do Ciebie, pamiętaj jednak, że jej wygląd to nie wszystko. Wciąż priorytetem powinna być trwałość tego akcesorium, dzięki czemu takie wyposażenie łazienkowego wnętrza będzie służyć przez wiele lat.

Oceń