Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Płyty gramofonowe. Na co zwrócić szczególną uwagę, przy ich zakupie?
gramofon

Płyty gramofonowe. Na co zwrócić szczególną uwagę, przy ich zakupie?

Jesteś wielbicielem oryginalnych brzmień? Kochasz klasykę? Uwielbiasz robić nastrojowy klimat, w swoim salonie? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, już dziś zastanów się, czy płyta winylowa nie rozwiąże Twoich problemów i nie sprawi, że życie wyda się nagle piękniejsze. My, ze swojego doświadczenia, możemy powiedzieć Ci, że na pewno słuchając jej, odprężysz się i przeniesiesz myślami do innego świata. Gotów, by spróbować nowej, niezwykłej przygody?

Jakie aspekty warto mieć na uwadze w przypadku kupna płyty winylowej?

Wybierając płyty winylowe do swojej kolekcji, należy przede wszystkim udać się do sprawdzonego sklepu. Następnie, nie tylko ocenie, ale również dokładnej analizie, powinny zostać poddane niektóre kwestie.

Po pierwsze, okładka

Nienaruszone opakowanie płyt winylowych to marzenie nie jednego melomaniaka. Zakup w specjalnym sklepie z winylami daje pewność, że takowe będzie. Jednak, co w przypadku, gdy zdecydujemy się na nośnik z rynku wtórnego? Niestety może nie być już tak pięknie. W najlepszym przypadku zastaniemy jedynie lekko pogięte rogi koperty. Jednak zazwyczaj jest znacznie gorzej. Wszystko zależy od metod, jakie stosowane były do przenoszenia płyty i jej przechowywania.

Po drugie, stan ogólny płyty

Nic tak nie cieszy, jak ciekawa płyta winylowa, której cena jest niska, a stan ogólny bardzo dobry. Jednak często, kupując nośniki z tzw. drugiej ręki, jest nawet ciężko, aby był on, chociażby zadowalający. O jakości płyty świadczą głównie trudne do usunięcia zabrudzenia oraz widoczne gołym okiem zarysowania. Taki status, świadczyć będzie o znacznym stopniu jej zużycia. Lecz należy pamiętać, że niektóre, małe ryski nie zmieniają jakości odtwarzanego dźwięku. Problem staje się bardzo duży, w momencie, gdy powierzchnia płyty jest przynajmniej delikatnie zmatowiona. Wtedy możemy mówić o niezwykle częstym odtwarzaniu nośnika audio, bądź jego niewłaściwym przechowywaniu. W przypadku, gdy zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia w głębi rowka, powinniśmy zrezygnować z zakupu i znaleźć lepszej jakości produkt.

polkazwinylami

Po trzecie, stopień pofalowania

Pofalowanie, czyli największy problem współczesnych płyt winylowych. Mimo że w sprzedaży powinny znaleźć się tylko te, o płaskiej powierzchni, nie zawsze tak jest. Wszystko podobnie, jak w poprzednich przypadkach za sprawą niewłaściwego przechowywania, bądź co ciekawe – niestarannego wykonania. Aby sprawdzić, czy wybrany przez nas nośnik nie jest pofalowany, wystarczy umieścić go na talerzu, a następnie włączyć obroty. W przypadku braku gramofonu warto zastosować inny trik. Należy położyć płytę na płaskiej powierzchni, a następnie sprawdzić, czy jakikolwiek odcinek jej krawędzi nie wystaje więcej niż 1 mm.

Po czwarte, wydanie

Coś, o czym pewnie już każdy słyszał, czyli wydanie. Warto zadbać o to, aby było jak najnowsze i pochodziło od sprawdzonego producenta. Do wydawnictw, które mogą poszczycić się dobrą sławą, należą: ECM, Stockfisch, Deutsche Grammophon, Mobile Fidelity, Blue Note, Chesky Records. 

Po piąte, ciężar płyty

Z powszechnie przyjętej reguły, wynika, że płyty lepszej jakości są cięższe od tych, które zostały wykonane niestarannie lub charakteryzują się gorszym brzmieniem. Jednak w tym przypadku może zdarzyć się odstępstwo, dlatego jeśli jest taka możliwość, warto odsłuchać płytę przed zakupem.

Po szóste, cena

Mogłoby się wydawać, że im droższa, tym lepsza. Jednak nie ma tutaj reguły. Zdarzają się sytuacje, że płyta za 50 zł, okazuje się mieć lepszy dźwięk niż ta za 200 zł. Także rada dosyć banalna – najpierw jakość, potem cena.

Zwracając uwagę, na wszystkie wyżej wymienione aspekty, z pewnością dokonasz świetnego wyboru. Jeśli jednak zastanawiasz się jeszcze, gdzie kupić płyty winylowe, z czystym sumieniem polecamy sprawdzone sklepy np. Winylownię. Zaś w przypadku chęci nabycia nośników z rynku wtórnego zalecamy dokładny przegląd najważniejszych, przedstawionych przez nas kwestii. Życzymy udanych zakupów i cudownego rozkoszowania się pięknym, oryginalnym brzmieniem!

Oceń