Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak można zadbać o swoje zęby? Poznaj nasze sposoby!
Obraz-

Jak można zadbać o swoje zęby? Poznaj nasze sposoby!

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to klucz do olśniewającego uśmiechu. Nawet u osób dorosłych mogą pojawiać się ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł, które w późniejszym czasie prowadzą do powstawania poważniejszych problemów. Jak prawidłowo zadbać o swoje zęby? Przekonaj się sam.

Odpowiedni czas, właściwa szczoteczka i dodatkowa higiena

Zęby należy szczotkować przez ok. 3 minuty, po każdym zjedzonym posiłku – bez względu na to, czy używamy w tym celu szczoteczki elektrycznej czy manualnej. Trzeba dokładnie wyszczotkować każdy ząb – tak, aby zapobiegać powstawaniu próchnicy. W celu zachowania odpowiedniej higieny szczoteczkę należy wymieniać co trzy miesiące – po upływie tego czasu włosie ulega odkształceniu, przez co mycie zębów jest mniej efektywne. Ponadto, zużyta szczoteczka może prowadzić do urazów dziąseł. Zakupu nowej szczoteczki należy dokonać także po każdym przeziębieniu lub infekcji jamy ustnej, ponieważ pozostawione na włosiu drobnoustroje mogą spowodować nawrót choroby. Warto jest także skorzystać z dodatkowych środków – takich jak np. płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga w zlikwidowaniu zbędnego osadu i odświeża oddech, a także przywraca odpowiednie pH w ustach.

Prawidłowe odżywianie

Prawidłowe odżywianie kojarzy się przede wszystkim z poprawą zdrowia, jednak wiąże się one także z kondycją zębów i dziąseł. Pełnowartościowa dieta pozwala na dostarczenie właściwych składników pokarmowych, które korzystanie wpływają na zęby i dziąsła – przez co stają się one mocniejsze i odporne na różnego rodzaju infekcję. Dodatkowo jedzenie zawierające błonnik pomaga utrzymać jamę ustną w czystości. Zdecydowanie niekorzystnie na nasze zęby wpływa jedzenie, które jest miękkie i lepkie – gdyż jego pozostałości osadzają się pomiędzy zębami – przez co narasta płytka nazębna. Kiedy spożywasz pokarmy, w których znajdują się cukry lub skrobia, to Twoje zęby są aż przez 20 minut narażone na ataki ze strony kwasów wytworzonych przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Jeśli nie chcesz dopuścić do uszkodzenia szkliwa, to ogranicz liczbę przekąsek i napojów spożywanych między posiłkami. Kiedy już zdecydujesz się na przekąskę, to postaw na pożywne pokarmy, takie jak: owoce, surowe warzywa, ser czy też jogurt naturalny.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym

Bardzo ważne jest także, aby systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Osoby dorosłe powinny zjawiać się u swojego dentysty raz na pół roku – aby skontrolować stan swojego uzębienia. Jeżeli natomiast chodzi o dzieci i dorosłych ze zwiększoną aktywnością próchnicy, to wizyty takie powinny odbywać się raz na trzy miesiące. Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego pomoże w wykryciu ewentualnych zmian próchniczych i zatrzymaniu ich rozwoju. Podczas takiej wizyty kontrolnej dentysta dokonuje przeglądu jamy ustnej i dokonuje oceny uzębienia. Jeśli uzna, że pacjent potrzebuje pomocy dentystycznej, to przedstawia plan leczenia zębów, a także ustala harmonogram spotkań z higienistką.

Więcej informacji znajdziecie na: https://amber-clinic.pl/

Oceń