Together Magazyn » Aktualności » Ruszyła smakowita Centrala

Ruszyła smakowita Centrala

Na poziomie – 1 gdańskiego magistratu przy ul. Nowe Ogrody 8/12 pojawił się smakowity zakątek. To Bar Centrala, kolejna inicjatywa Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

– Jest smacznie, a przy tym wyjątkowo – reklamuje nowy bar Piotr Wróblewski z zarządu GFIS. I rzeczywiście: Centrala  to kolejna inicjatywa Fundacji, która w Gdańsku prowadzi dwie działające rynkowo firmy odpowiedzialne społecznie. Są to So Stay Hotel*** i kawiarnia Kuźnia w Gdańsku Oruni. Powstały one w odpowiedzi na problemy wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze. Wg badań 69% wychowanków  opuszczających pieczę zastępczą ma trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Tworzenie miejsc które, inwestują w  rozwój zawodowy młodzieży, wyróżniają się  wysoką jakością usług oraz działają w formule firm społecznych, to innowacyjne rozwiązania w skali kraju.

– CENTRALA to bar, który równocześnie  jest miejscem pierwszej pracy, staży i praktyk zawodowych dla wychowanków placówek wychowawczych, ale jest też miejscem, w którym zjeść można zdrowo, świeżo i pysznie.  Ważne jest dla nas to, aby każdy z naszych podopiecznych doświadczył czym jest praca, przed podjęciem swojej pracy zawodowej. W ten sposób budujemy wartości i postawy, które wysoko cenione są przez pracodawców. Na równi stawiamy dbałość o wysoką jakość oferowanych usług – dodaje Marianna Sitek-Wróblewska.

Bar czynny jest od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.00 w środy do 17.00.  Nazwa baru Centrala z dopiskiem „Twoje Centrum dowodzenia” to zapowiedź, że każdy znajdzie tu coś specjalnego dla siebie.

Projekt wsparła Fundacja Kulczyk oraz Fundusz Inicjowania Rozwoju przekazując środki  finansowe na wyposażenie miejsc pracy. Wnętrza zaprojektował Kamil Domachowski z Innowacyjnej Firmy Architektonicznej IFA Group.

– Bardzo cenimy sobie działalność GFIS i państwa Wróblewskich. Dlatego, kiedy pojawił się temat remontu pomieszczeń po dawnym barze w magistracie, nie zastanawialiśmy się długo. Postanowiliśmy przekazać ten lokal właśnie Fundacji – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który był dziś jednym z pierwszych gości Centrali. – Musze przyznać, że efekt jest niesamowity. Świetne wnętrze, smaczna kuchnia, a w obsłudze świetne, młode osoby – dodaje prezydent.

Lokal w magistracie miasto przekazało bezpłatnie Fundacji na okres 10 lat. Bezpłatnie, co znaczy, że GFIS nie będzie obciążone żadnymi opłatami za dzierżawę. Musi natomiast samodzielnie opłacać media i wszystkie inne koszty związane z prowadzeniem baru.

Remont pomieszczeń w gdańskim magistracie trwał od października ubiegłego roku. Głównym zadaniem była gruntowna przebudowa systemu wentylacji. Zakres inwestycji obejmował również:

 1. Powiększenie i pogłębienie studzienek otworów okiennych i montaż nowej stolarki okiennej z parapetami, naprawy uszkodzonych elementów zewnętrznego ocieplenia budynku.
  2. Częściowe wyburzenia ścian działowych, demontaż ścian g-k, sufitów podwieszanych, osłon ścian wykonanych z płyt gipsowo – kartonowych
  3. Skucie posadzek, skucie okładzin ściennych, skucie tynków wewnętrznych na ścianie zewnętrznej.
  4. Demontaż stolarki drzwiowej,  osłon grzejnikowych, istniejącej instalacji wod.-kan., elektrycznej oraz demontaż fragmentów instalacji CO.
  5. Wykonanie nowych posadzek wraz z umieszczeniem pod posadzkowego separatora tłuszczowego z przepompownią.
  6. Rozprowadzenie nowych torów instalacji CO, wod.-kan., elektrycznej, teletechnicznej, wentylacji mechanicznej.
  7. Wykonanie sufitów podwieszanych z płyt gipsowo – kartonowych na ruszcie stalowym.
  8. Malowanie ścian, sufitów, wykonanie okładzin ściennych z płytek ceramicznych.
  9. Montaż nowej stolarki drzwiowej.
  10. Montaż platformy schodowej z torem prostym dla wózków inwalidzkich.
  11. Pełne wykończenie wnętrz wraz z wyposażeniem sprzętowym i meblowym.
  12. Zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń baru z salą konsumpcyjną i zapleczem kuchennym.

W sumie koszt remontu wyniósł ok. 788 tys. zł.

Oceń