Together Magazyn » Aktualności » #K2dlaPolakow!

#K2dlaPolakow!

 

SZCZYTny cel – wesprzyj ekipę polskich himalaistów w letniej wyprawie na K2

Już 14 czerwca 2016 – w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu (PZA) – do Karakorum wyruszy sześciu doświadczonych, polskich himalaistów pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Letnia wyprawa unifikacyjna na K2 ma przygotować ekipę do zimowego zdobycia drugiego szczytu świata o wysokości 8611 m n.p.m., który jest ostatnim z niezdobytych zimą ośmiotysięczników.

FK_logo

W ramach projektu, na platformie zrzutka.pl ruszyła ogólnopolska akcja #K2dlaPolakow, czyli zbiórka funduszy na letni podbój szczytu. Himalaistom udało się już zebrać ponad 35,5 tys. zł. z potrzebnych 138 tys. zł. Wsparcie ze strony Polaków jest olbrzymie, ale do pełnej kwoty polskiej ekipie brakuje jeszcze ponad 100 tys. zł, stąd apel Fundacji Kukuczki – współorganizatora wyprawy PZA na K2 oraz inicjatora zbiórki – o dalszą pomoc. Co ważne – nawet najdrobniejsza wpłata przybliża polskich himalaistów do historycznego osiągnięcia, bowiem każde 10 zł przemnożone przez rzeszę Polaków i miłośników wspinaczki wysokogórskiej, dopingujących uczestników letniej ekspedycji umożliwi podjęcie próby zdobycia K2 i wniesienia polskiej flagi na „szczyt marzeń”.

Po raz pierwszy polska flaga pojawiła się na K2 w dniu 23 czerwca 1986 i wniosła ją tam Wanda Rutkiewicz, która była również pierwszą kobietą na szczycie najtrudniejszej góry świata. Równo 30 lat później Polacy mają szansę ustanowić nowy rekord i uczcić tę rocznicę zdobywając szczyt również zimą. Wyprawa, którą kierować będzie Krzysztof Wielicki, rusza już w październiku 2Jerzy-Natkanski-kierownik wyprawy016 roku.

Z K2 Polacy mierzą się od 1976 roku, kiedy zespół pod wodzą Janusza Kurczaba przeszedł północno-wschodnią granią, zaś Eugeniuszowi Chrobakowi i Wojciechowi Wróżowi do wierzchołka zabrakło zaledwie 200 m. Warto podkreślić, że Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w tym drogę nazywaną „Magiczną Linią” oraz „Polską drogę”. Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2 w 1986 roku.

Tegoroczna, letnia wyprawa unifikacyjna odbędzie się w terminie 15 czerwca – 5 sierpnia:

 • 15.06 – przylot do Islamabadu
 • 17-18.06 – przejazd do Skardu
 • 18.06 – przejazd do Askole
 • 19-27.06 – karawana do bazy pod K2
 • 29.06 – rozpoczęcie działalności górskiej
 • 1-3.08 – powrót do Skardu
 • 05.08 – wylot z Islamabadu

Celem czerwcowej wyprawy na K2 w ramach programu PHZ, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu jest unifikacja uczestników i zapoznanie drogi przed planowanym zimowym atakiem. Chcemy jak najlepiej przygotować się technicznie, logistycznie i personalnie do tego, co czeka nas 4 miesiące później. Mamy mocny skład, świetnie przygotowanych ludzi, więc – mówię to z pokorą – jestem pewien, że wyjdziemy zwycięsko z pierwszej próby – zapowiada Jerzy Natkański, szef wyprawy.

TRASA

Letnia, 6-osobowa ekspedycja działać będzie na żebrze Abruzzi. Baza, z której wyruszą himalaiści znajduje się na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5000 m. Stąd droga prowadzi lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo-wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie na wysokości około 5600 m – znajduje się obóz I. Dalej droga pnie się w górę przez trudny technicznie komin House’a, prowadzący do obozu II (6400 m), a następnie przez Czarną Piramidę do obozu III, zlokalizowanego na wysokości 7400 m. Obóz IV (7900 m) zaplanowany jest na tzw. „Ramieniu”, skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Droga Abruzzi jest szczególnie trudna podczas zejścia. Zespół planuje wejście na szczyt bez użycia tlenu.

Trasa

EKIPA

Zespół letniej wyprawy PHZ na K2 tworzy ekipa sześciu, doświadczonych i doskonale przygotowanych do ekspedycji himalaistów:

 • Jerzy Natkański z Klubu Wysokogórskiego Warszawa – kierownik wyprawy

Wszedł na Gasherbrum II (1997 r.) i Broad Peak (2007 r.). Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat /kierowanej przez Andrzeja Zawadę/, zimowej na Makalu i zimowej Netia-K2. Dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013) i Broad Peak Middle (2014).

 • Jarosław Botor z Klubu Wysokogórskiego Gliwice
 • Marek Chmielarski z Klubu Wysokogórskiego Katowice
 • Mariusz Grudzień z Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR
 • Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego
 • Piotr Tomala z Klubu Wysokogórskiego w Lublinie

Czerwcowa wyprawa na K2 finansowana będzie ze środków pozyskanych od:

 • Polskiego Związku Alpinizmu w ramach dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki (35 tys. zł)
 • Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki (25 tys. zł)
 • z własnych funduszy himalaistów, biorących udział w wyprawie (60 tys. zł)

Ponadto, PHZ zdecydował się na crowdfunding i gromadzi fundusze na letnią wyprawę na platformie Zrzutka.pl. W ciągu tygodnia zebrano jedną czwartą z kwoty 138 tys. zł. Wpłat można dokonywać pod tym linkiem.

K2_lato 2016_ekipa

Sponsoring himalaistów to trudny temat. Nie towarzyszą im kamery, okres realizacji poszczególnych akcji jest rozciągnięty w czasie i nie ukrywajmy – to sport, który niesie za sobą ryzyko. Dlatego zdecydowaliśmy się po raz pierwszy w przypadku narodowej wyprawy na jej częściowe sfinansowanie za pośrednictwem platformy crowdfundingowej. W ramach podziękowań dla wpłacających, ustanowiliśmy progi finansowe, za które z radością zrewanżujemy się bezpłatnymi szkoleniami, spotkaniem z członkami ekipy, a także zaprosimy na wspólny trekking. Za wpłatę mniejszych kwot odwdzięczymy się wpisem marzenia darczyńcy na specjalnie przygotowanej fladze, korą nasi himalaiści zostawią na K2 – podsumowuje Patrycja Konopka, członek zarządu Fundacji Kukuczki, odpowiedzialna za marketing i wolontariat.

Udana zbiórka środków na letnią wyprawę pozwoli ekipie PHZ na podjęcie próby zimowej, która zaplanowana jest już na październik 2016 roku. Zimą K2 było atakowane trzykrotnie, choć żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła wysokości 8000 m i tym samym walka o zimowe wejście na K2 trwa już niemal tak samo długo jak historia podboju Mount Everestu:

  • w 2012 przez narodową wyprawę rosyjską
  • w 2003 przez międzynarodową wyprawę kierowaną przez Krzysztofa Wielickiego
  • w 1988 przez międzynarodową wyprawę Andrzeja Zawady

Zimową wyprawą pokieruje Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. Wielicki jest pierwszym zimowym zdobywcą Everestu (17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik), a także piątym na świecie człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Krzysztof Wielicki dokonał również pierwszych zimowych wejść na Kanczendzongę i Lhotse. Janusz Gołąb, który podczas narodowej, zimowej wyprawy na K2 ma pełnić funkcję kierownika sportowego dokonał w 2011 roku – w duecie z Adamem Bieleckim – pierwszego, zimowego wejścia na Gaszerbrum I.

Patronami medialnymi akcji są m.in.: Gazeta Wyborcza, Sport.pl, Off.sport.pl, Superstacja, Magazyn Podróże, Magazyn Świat. Podróże. Kultura i Veturo.pl. Projekt medialnie wspierają również: Wspinanie.pl, Brytan.com.pl, PortalGorski.pl, GoryKsiazek.pl, Redbull.com, OnTheSummit.pl, W górach jest wszystko co kocham.

Więcej informacji na: http://www.fundacjakukuczki.pl/ i profilu PHZ na FB

Oceń