Together Magazyn » Aktualności » Rowerowa wyprawa z dzieckiem – jak się do niej przygotować?
little-girl-with-helmet-on-head-sitting-in-bike-se-------utc

Rowerowa wyprawa z dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia. Wiele osób wybiera jazdę rowerem jako aktywność na świeżym powietrzu, a sprzyja temu również słoneczna, ciepła aura. Ponadto jazda rowerem ma wpływ na poprawę kondycji fizycznej, a także jest świetną formą na spędzenie wolnego czasu. Coraz częściej również można zaobserwować, że wiele rodziców decyduje się na taką formę spędzania czasu ze swoimi dziećmi. Co powoduje znaczny wzrost zainteresowania rodzinnymi wyprawami rowerowymi. Dla świeżo upieczonych rodziców to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się, jak przygotować się do rowerowej wyprawy z dzieckiem.

Czym różni się samotna wyprawa rowerowa osób dorosłych od wyprawy z dzieckiem?

Wyprawy rowerowe, w których uczestniczą tylko dorosłe osoby, znacznie różni się od wyprawy z dzieckiem i warto o tym wiedzieć. Pozwoli to przewidzieć pewne sytuacje i odpowiednio przygotować się do wycieczki. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dziecko ma swoje potrzeby, inne niż dorosła osoba. Nie jest w stanie dłuższą chwilę siedzieć w jednym miejscu nieruchomo. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, na którą ma wpływ charakter czy wiek dziecka. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że w trakcie podróży potrzebne będzie robienie przerw, krótszych bądź dłuższych. Dlatego planując wyprawę, warto zaplanować postoje w miejscach atrakcyjnych dla dziecka. Umożliwi mu to oderwanie się od siedzenia w bezruchu, a także rozruszanie się, poznanie otoczenia. Może to być również okazja do tego, żeby dziecko mogło się napić, coś przekąsić, żeby w ciągu dalszej trasy nie stało się nagle marudne. Warto pamiętać też o zabraniu osobistych rzeczy dziecka, które mogą się przydać podczas wyprawy.

Co warto zabrać na wyprawę rowerową z dzieckiem?

Wybierając się na wyprawę rowerową z dzieckiem, trzeba uwzględnić jego wszelkie potrzeby, nie tylko fizyczne, ale też takie, które zapewnią mu komfort. Warto dodatkowo mieć przy sobie ubranka na zmianę. Dobrze też jest posiadać artykuły higieniczne, a także zabezpieczyć się na wypadek zdarzenia, takiego jak uszkodzenie opony, co akurat może zdarzyć się podczas każdej wycieczki. Warto mieć przy sobie zapas kluczy rowerowych. Zmęczone dziecko niekoniecznie dobrze może znieść nagłą awarię i chcieć długo czekać, aż nadejdzie jakaś pomoc. Istotnym elementem, w jaki trzeba wyposażyć dziecko, jest zabezpieczenie. To kolejna rzecz, o której należy pamiętać, decydując się na wycieczkę rowerową z dzieckiem.

Kask rowerowy dla dziecka – niezbędna rzecz, którą trzeba mieć podczas przejażdżki

Kask rowerowy dla dziecka to niezbędna rzecz, które dziecko niezależnie od wieku musi mieć. Jest to zabezpieczenie przed różnego rodzaju wypadkami i nie warto narażać dziecka na nieprzewidziane zdarzenia, które mogą być ryzykowne dla jego zdrowia. Warto więc wybrać odpowiedni, dopasowany do wieku, ale nie tylko. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na certyfikat, spełniający wymogi Unii Europejskiej. Najlepiej, gdyby został nabyty od sprawdzonego producenta. Kolejną istotną kwestią odpowiedniego kasku rowerowego dla dziecka są jego parametry. Kask powinien być lekki i wentylowany. Dziecko powinno czuć się w nim dobrze, bez oznak dyskomfortu. 

Foteliki rowerowe dla dzieci – bezpieczne przewożenie dziecka

Foteliki rowerowe dla dzieci to kolejna istotna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli dziecko samodzielnie nie porusza się rowerem. Warto więc wybrać odpowiedni, który będzie również bezpieczny. Przede wszystkim należy sugerować się certyfikatem. Na rynku jest wiele rodzajów fotelików rowerowych dla dzieci, dlatego wybór modelu jest indywidualny. Wyróżnia się foteliki:

  • montowane z przodu,
  • z tyłu,
  • na kierownicy,
  • na ramie podsiodłowej,
  • na bagażniku.

Często można spotkać podział fotelików ze względu na wagę, co też trzeba mieć na uwadze. Limit może wynosić 15 kg lub 22 kg. Można spotkać również takie, które przeznaczone są dla starszych dzieci w przedziale wiekowym 5-9 lat. Ważnymi elementami fotelików są punktowe pasy bezpieczeństwa i podnóżek. Wybierając model fotelika, warto na te elementy zwrócić uwagę.

Rowerowa wyprawa z dzieckiem może być świetnym sposobem na nudę i spędzenie wolnego czasu. Warto jednak przygotować się do niej wcześniej i mieć na uwadze bezpieczeństwo swojej pociechy. Dobrze przygotowana i przemyślana wycieczka może okazać się fajną przygodą, którą dziecko będzie na pewno chciało powtórzyć.

Oceń