Choć rower to świetny środek komunikacji, wiele osób traktuje go jak sprzęt treningowy. Trudno jednak się temu dziwić, w końcu angażuje ona niemal całe ciało. Żeby jednak osiągnąć konkretny cel, warto rozglądnąć się za modelami najlepiej dostosowanymi do konkretnych rodzajów ćwiczeń.
Z pomocą przychodzi oczywiście bogata oferta rynkowa. Producenci dostarczają bowiem do sklepów sprzęty niezwykle zróżnicowane pod niemal każdym względem. Oznacza to, że coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy jazdy rekreacyjnej, jak i osoby stawiające na regularny wysiłek fizyczny.
Rower treningowy – przegląd modeli
Oczywiste wydaje się, że standardowe rowery miejskie nie nadają się zbytnio do tego, aby opierać na nich plan treningowy. Wynika to oczywiście z dość prostej konstrukcji tego typu pojazdów, jak również ograniczonych możliwości. Zdecydowanie lepszym wyborem okażą się:
- rowery crossowe,
- rowery szosowe,
- rowery trekkingowe.
Pozwalają one na pokonywanie bardzo zróżnicowanych, często trudnych tras. Opis ten pasuje zwłaszcza do modeli crossowych i trekkingowych, które wyróżniają się wzmacnianymi konstrukcjami, a także solidnymi oponami. Te drugie są dodatkowo wyposażane w liczne akcesoria, które ułatwiają szczególnie długi podróże.
Jeśli zaś chodzi o rowery szosowe, zwane kolarzówkami, idealnie nadają się one do budowania kondycji, jak również realizacji treningu, który ma Cię przygotować do wyścigu. Wszystkie te (oraz wiele innych) rowerów znajdziesz na stronie Skąpiec.pl. Jeśli chcesz wybrać idealny model dla siebie, zajrzyj tutaj: https://www.skapiec.pl/cat/2215-rowery.html.
Co może się przydać podczas treningu na rowerze?
Poza samym pojazdem, koniecznie trzeba pomyśleć też o niezbędnym wyposażeniu. To od niego w dużej mierze zależy komfort oraz skuteczność ćwiczeń. Nasze zestawienie zaczynamy od produktów oczywistych, których nigdy nie może zabraknąć. Będą to kaski rowerowe, których zadaniem jest ochrona Twojej głowy przed skutkami ewentualnych wypadków. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że wcale nietrudno o nie podczas intensywnego treningu.
A skoro o wysiłku mowa, na pewno zainteresują Ci rozbudowane liczniki rowerowe, które gwarantują realizację precyzyjnych pomiarów. Między innymi pokonanego dystansu, prędkości, liczby okrążeń, czy też ilości spalonych kalorii. Najbardziej rozbudowane liczniki są wyposażane ponadto w pulsometry, a także wbudowane nawigacje GPS, które poprawiają precyzję pomiarów i pozwalają na planowanie tras.
Do tego dojść powinien uchwyt na bidon, jak również specjalna odzież rowerowa. Najlepiej wykonana z materiałów termoaktywnych, ponieważ gwarantują one pełen komfort cieplny i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Bez względu na panujące warunki pogodowe.
Nieoczywiste dodatki rowerowe, o których warto pomyśleć
Gdy zależy Ci na szybkości jazdy, a także treningu na prostej drodze, zapewne dbasz o to, aby rower był jak najlżejszy. Z tego powodu nie może być on specjalnie „obładowany”.
Nieco inaczej wygląda sprawa z długimi wyprawami, w trakcie których na pewno przyda się dodatkowe wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem okażą się chociażby przyczepki rowerowe, które są zalecane na wymagające podróże i w ramach tak zwanej turystyki rowerowej. Dlaczego? Ponieważ pomieścisz w nich mnóstwo elementów wyposażenia.
Jeśli to dla Ciebie zbyt dużo, możesz oczywiście zdecydować się na rowery wyposażone w zwyczajne bagażniki. Tym bardziej że występują one w wielu odmianach. Wszystkie znajdziesz na tej stronie: https://www.skapiec.pl/cat/2272-bagazniki-rowerowe.html.
Dla każdego idealny rower do treningu wygląda nieco inaczej, jednak szeroka oferta rynkowa sprawia, że dowolni miłośnicy tego typu aktywności fizycznej są w stanie znaleźć coś dla siebie. Bez względu na to, czy interesuje ich szybka, dynamiczna jazda, czy może pokonywanie bardzo długich dystansów oraz trudnych tras. Oczywiście za każdym razem dobrze jest zwrócić uwagę również na wszelkiego rodzaju akcesoria i dodatki, na jakie zdecydował się producent sprzętu.