Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jazda rowerem z dzieckiem – podwójna frajda!

Jazda rowerem z dzieckiem – podwójna frajda!

W dobie rozwoju świadomości społeczeństwa na temat ochrony środowiska jesteśmy coraz częściej zachęcani do jedzenia zdrowej, ekologicznej żywności, wybierania produktów z naturalnych upraw oraz takich, które nie są zagrożeniem dla środowiska. W związku z tym coraz więcej osób wybiera materiałowe torby na zakupy, rezygnuje z plastikowych słomek i opakowań. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą warto wprowadzić również zmiany w naszej codziennej aktywności. Najbardziej istotną z nich może być rezygnacja z samochodu i korzystanie z roweru. Codzienne dojazdy do pracy, szkoły, czy na zakupy mogą stać się dzięki temu dużo bardziej atrakcyjne.

Plusy z przesiadki na rower

Przy wprowadzaniu w życie tych zmian warto zachęcić do tego również nasze pociechy. Dla dzieci taka odmiana może okazać się ogromną frajdą, a poza tym już od najmłodszych lat przyzwyczaja się je do tego, że dbanie o środowisko powinno być czymś naturalnym, zachęcając tym samym do zdrowego trybu życia. Przyczyni się to również do ich prawidłowego rozwoju psychofizycznego.

Zamiana samochodu na rower ma mnóstwo plusów. Przede wszystkim to ogromna korzyść dla dużych miast, ponieważ jest szansą na znaczne zmniejszenie korków. Idzie za tym również aspekt zdrowotny. Zmniejszamy ilość wytwarzanego CO2 oraz wszechobecnego smogu. Dodatkowo przesiadka na rower może być okazją do zwiedzenia miasta i zobaczenia go z innej strony. Podczas jazdy rowerem do pracy, czy szkoły dziecka możemy wybrać malowniczą trasę, której nie bylibyśmy w stanie pokonać jadąc samochodem. To znacznie uatrakcyjni tę codzienną rutynę. Zaznaczmy też, że oczywiście poza zakupem i serwisem roweru, takie przejażdżki są zupełnie bezpłatne!

Pamiętajmy także, że podróżować rowerem możemy praktycznie o każdej porze roku. W upalne lato ochłodzi nas delikatny powiew wiatru wytwarzający się podczas jazdy, a zimą, dzięki energicznym ruchom, nie odczujemy zimna i chłodu. Powinniśmy jednak zadbać o to, by rower był odpowiednio przygotowany do tej pory roku.

Przepisy, o których należy pamiętać

Zanim wybierzemy rowery i akcesoria dla siebie i dla dziecka i rozpoczniemy przejażdżki, należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewożenia naszych pociech. Dzieci do 7 roku życia powinny być przewożone w fotelikach zamocowanych z przodu lub z tyłu na rowerze rodzica. Powinien być on odpowiednio dostosowany do przewożenia dzieci. Niezwykle istotnym jego elementem są pasy bezpieczeństwa. To one dbają o to, by dziecko nie wysunęło się lub nie wypadło z fotelika. Najlepiej, by były 5-punktowe. Warto zadbać również o to, by taki fotelik posiadał regulowany podnóżek, dzięki czemu ustawimy jego odpowiednią wysokość, zabezpieczając tym samym stopy malucha przed wkręceniem w szprychy. Nie zapominajmy też o podstawach. Mimo, iż mały pasażer podróżuje w foteliku, powinien posiadać kask, a oparcie i boki fotelika muszą zostać wyposażone w odblaski.

Ciekawą alternatywą dla klasycznego fotelika rowerowego jest przyczepka. Znalazła ona wielu swoich zwolenników. Nic dziwnego, dla dziecka to najwygodniejszy sposób podróżowania. W takiej przyczepce może wygodnie siedzieć lub nawet leżeć, nie ma w tym przypadku również ryzyka wypadnięcia. Należy pamiętać, ze rower wraz z przyczepką nie powinien przekraczać długości 4 metrów. Dodatkowo rowerem z przyczepką możemy się poruszać wyłącznie po jezdni lub ścieżce rowerowej.

Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia oczywiście mogą poruszać się samodzielnie na osobnym rowerze, jednak wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. W tym przypadku wyjątkowo dopuszczalna jest jazda rowerem po chodniku zarówno dziecka, jak i opiekuna. W każdym innym wypadku jazda po chodniku grozi mandatem.

Oceń