Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zadbać o swoje zdrowie w lecie?
jak-zadbac-o-swoje-zdrowie-w-lecie

Jak zadbać o swoje zdrowie w lecie?

Większość z nas nie może doczekać się lata. Dłuższe dni napawają optymizmem i rozbudzają chęć do życia. Piękna pogoda zachęca do beztroskiego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Latem w sposób szczególny należy zadbać jednak o swoje zdrowie. Co robić, by słońce było naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem? Jak uniknąć problemów zdrowotnych w lecie?

Pamiętaj o nakryciu głowy w słoneczne dni

Słoneczne dni przynoszą wiele radości, zwłaszcza gdy spędzamy je na łonie natury. Jeśli jednak długo przebywasz na słońcu, powinieneś zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Głowa to część ciała, którą trzeba wyjątkowo chronić.

Ekspozycja na słońce może doprowadzić do udaru słonecznego, czyli przegrzania. Jego objawami są zawroty głowy, duszności, podwyższona temperatura ciała, przyspieszone tętno i osłabienie.

Jak chronić głowę przed słońcem? Nosząc nakrycie głowy! Zaopatrz się w takie z dobrej jakości materiału, najlepiej dedykowanego ochronie przeciwsłonecznej. Czapka z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem to świetny pomysł. Daszek lub rondo osłoni twarz i głowę oraz zapobiegnie oślepianiu przez słońce.

Nakrycie jest niezbędne zwłaszcza w przypadku osób starszych i dzieci. Ci ostatni powinni nosić taką czapkę, która zasłania wyjątkowo delikatne miejsce – kark.  

Pij duże ilości wody

Woda jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało w 70 % składa się z wody. Mózg, płuca, skóra mięśnie, kości, układ krwionośny i trawienny – wszystkie te organy jej potrzebują.

O nawodnienie należy dbać przez cały rok, ale lato to pora szczególna. Podwyższona temperatura powietrza sprawia, że pocimy się i tracimy więcej wody.

Jak nawodnić organizm latem? Unikaj słodzonych napojów gazowanych i soków z kartonu. Postaw na wodę, która najlepiej ugasi pragnienie. Nie lubisz smaku zwykłej wody? Dodaj do niej owoce lub miętę.

Jak pić wodę, aby nawodnić organizm? Małymi łyczkami w ciągu całego dnia w ilości zależnej od wagi. Aby wyliczyć ile wody potrzebujesz, podziel swoją wagę na osiem, a potem pomnóż przez 0,2. Otrzymany wynik to ilość wody w ml, jaką należy wypijać w ciągu doby. Zapotrzebowanie może wzrosnąć podczas intensywnej aktywności fizycznej lub upału.

Zadbaj o odpowiedni poziom cukru w organizmie

Czy upał wpływa na glikemię? Okazuje się, że tak. Insulina to wytwarzany przez trzustkę hormon, który metabolizuje cukry w organizmie. Podwyższona temperatura otoczenia sprawia, że insulina wchłania się szybciej. Prowadzi to do nadmiernych wahań glikemii. Na upały szczególnie powinni uważać diabetycy i mierzyć poziom cukru częściej, niż zwykle. Zwłaszcza, że przegrzanie może dawać podobne objawy do hipo lub hiperglikemii. Przeczytaj więcej o objawach niskiego poziomu cukru: https://uczymyjakslodzic.pl/hipoglikemia-objawy-niskiego-poziomu-cukru-przyczyny.

Chroń skórę przed promieniowaniem UV

Opalanie się jest przyjemne, ale zbyt długie może mieć fatalne skutki dla skóry. Oparzenia i zwiększone ryzyko nowotworów to jedne z nich. Można jednak zminimalizować te konsekwencje. Jak? Stosując dobry krem przeciwsłoneczny. Wybierz taki, który jest oznaczony skrótem SPF, czyli wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższy, tym lepsza ochrona. Na rynku znajdziesz kremy, których wartość SPF waha się od kilku do kilkudziesięciu. Dobierz wysokość SPF do fototypu swojej cery. Im jaśniejsza jest skóra, tym większej ochrony potrzebuje. Osoby z bardzo jasną karnacją lub uczulone na słońce oraz dzieci powinny stosować kremy z jak najwyższą ochroną przeciwsłoneczną: +50 SPF.

Podsumowanie

Zadbaj o zdrowie latem, by ten ciepły czas przyniósł tylko przyjemne wspomnienia. Ochrona głowy i skóry przed słońcem, picie dużej ilości wody i monitorowanie poziomu cukru we krwi zagwarantuje ci dobre samopoczucie przez całe lato.  

Oceń