Rodzinne wycieczki rowerowe to idealny pomysł na wspólne spędzanie czasu, które łączy zwiedzanie z aktywnością fizyczną. Wraz z nadchodzącą wiosną warto zatem pomyśleć o zaplanowaniu kolejnych szlaków do pokonania.
Gdzie warto się udać?
Wybór miejsca, które będzie celem naszej wycieczki, jest uzależniony przede wszystkim od dostępnego czasu. W przypadku jednodniowego wypadu warto szukać okolicznych miejscowości, które również mogą okazać się bardzo interesujące. Ciekawym zakończeniem takiej wycieczki będzie grill, piknik czy nawet gra terenowa. To świetny pomysł na spędzenie wolnej niedzieli i doskonały sposób na budowanie relacji.
Jeśli planujesz wziąć dłuższy urlop i wyruszyć w kilkudniową podróż, możliwości są praktycznie nieograniczone. Należy jednak pamiętać, że podstawą jest dobre przygotowanie. Przy tak długich szlakach najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy.
Nasz kraj oferuje wiele różnorodnych lokalizacji do wycieczek. Na północy znajdziemy liczne nietuzinkowe szlaki rowerowe, prowadzące na przykład wzdłuż Mierzei Helskiej lub wokół Wyspy Sobieszewskiej. Południe Polski oferuje z kolei wymagające trasy górskie. W tym przypadku niezbędny będzie rower górski – opony modeli tego typu są znacznie grubsze od pozostałych rodzajów, a rama jest dostosowana do kamienistych i ekstremalnych ścieżek.
Jak się przygotować?
Jeśli to pierwsza wspólna trasa, na początku warto odwiedzić sklep rowerowy i skompletować sprzęt. Mając już dostęp do całego potrzebnego wyposażenia, należy przed wyjazdem skontrolować stan techniczny rowerów wszystkich uczestników wycieczki, co pomoże uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Podstawą jest sprawdzenie wszystkich hamulców i opon, a dodatkowo konieczne może okazać się smarowanie łańcuchów i linek. Dodatkowo istotne jest zadbanie o odblaski, dzięki którym każdy będzie dobrze widoczny na drodze – nigdy nie wiadomo, czy pogoda nagle się nie zmieni lub czy wycieczka nie przedłuży się do zmierzchu. W bagażu, oprócz prowiantu, powinna znaleźć się apteczka i łatki na opony, które okażą się nieocenioną pomocą, gdy z kół zacznie nieoczekiwanie schodzić powietrze.
Wszystkie dzieci powinny mieć nie tylko sprawny pojazd, lecz także kask i ochraniacze. Rower dziecięcy nie może być za bardzo obciążony, gdyż to może utrudnić jazdę. Wybierając się w dłuższą trasę z najmłodszymi, musisz pamiętać o dostosowaniu trasy do ich możliwości. Znaczenie mają także warunki atmosferyczne. Słoneczna pogoda wiąże się z potrzebą zabrania kremu SPF i czapek z daszkiem. W trakcie burzy natomiast należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i poczekać z kontynuowaniem jazdy.
Jak przygotować rower dziecka?
Bezpieczeństwo dzieci jest niezwykle istotne – najmłodsi nie zawsze będą w stanie odpowiednio zareagować w nagłej sytuacji. Należy zatem zadbać, by nie doszło do nieprzewidzianych zdarzeń i zapewnić komfortową jazdę swoim pociechom. Każdy jednoślad musi być dobrze dopasowany do danego uczestnika wycieczki. Najistotniejsze są tutaj wymiary kół oraz ramy – jeżeli Twoje dziecko wyrosło już z poprzedniego modelu, być może dobrym pomysłem będzie zmiana na rower młodzieżowy.
Układ hamulcowy musi być sprawny, ale jednocześnie nie może być zbyt mocno dokręcony. Nie zaleca się również zbyt dużej liczby przerzutek, które mogą odwrócić uwagę i skupienie, a także skomplikować jazdę. Warto natomiast wyposażyć rower dziecka w dzwonek oraz kółka boczne, jeżeli istnieje taka potrzeba.