Together Magazyn » Więcej » Kuchnia » Czym się kierować przy wyborze patelni?
czym się kierować przy wyborze patelni

Czym się kierować przy wyborze patelni?

Patelnia jest tak oczywistym elementem wyposażenia kuchennego, że zazwyczaj praktycznie nie poświęcamy jej uwagi. To jednak duży błąd! Bowiem od tego, jaką patelnię wybierzemy do swojego domu, zależy w dużej mierze nie tylko komfort przyrządzania posiłków dla siebie i bliskich, ale także smak i jakość potraw. Czym zatem kierować się przy wyborze patelni do domu? Właśnie na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jedna patelnia czy zestaw patelni – co przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę?

Zacznijmy od kwestii podstawowej i odnieśmy się krótko do tytułu tego artykułu – może on bowiem być dość zwodniczy. W końcu zakup patelni zazwyczaj nie ogranicza się do kupna jednego modelu – większość osób w swojej kuchni potrzebuje przynajmniej dwóch, a nierzadko jeszcze kilku innych egzemplarzy.

Zasadniczo jedna patelnia będzie wystarczającym rozwiązaniem wyłącznie dla singla. Gotując na co dzień tylko dla siebie, faktycznie swoje potrzeby przy odrobinie wysiłku możemy ograniczyć wyłącznie do jednego naczynia. Jednocześnie warto jednak pamiętać o tym, że wiele dań wymaga stosowania dwóch patelni – jednej do smażenia mięsa, a drugiej do np. warzyw. A przynajmniej przyrządzanie posiłków jest wówczas dużo wygodniejsze.

I tu dochodzimy do kolejnego aspektu, który w dużej mierze decyduje o naszym wyborze, a mianowicie – o preferencjach kulinarnych. Wybór patelni powinien być podyktowany także przyzwyczajeniami żywieniowymi. Dla przykładu – osoby, które lubią grillowane mięsa i ryby, powinny zaopatrzyć się w patelnię grillową. Z kolei dla amatorów kuchni azjatyckiej niezbędnym wyposażeniem kuchni będzie patelnia wok.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze patelni?

Aspekty, które przedstawiliśmy powyżej, to jednak dopiero tylko początek. Kupno patelni – czy też zestawu patelni – musi być poprzedzone analizą własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości. Zwiększymy wówczas szanse na to, że patelnie (wiążące się przecież nierzadko z niemałym wydatkiem) dobrze sprawdzą się przez długie lata.

Liczba domowników

Jest to problem, który w pewien sposób nakreśliliśmy już wcześniej. Liczba domowników wpływa jednak nie tylko na to, ilu patelni potrzeba w kuchni, ale także na to, jak dużą powinny one mieć średnicę. Można przyjąć, że przygotowując potrawy obiadowe lub śniadania tylko dla siebie, poradzimy sobie z patelnią o średnicy 20 lub 24 cm.  Pary oraz trzyosobowe rodziny powinny jednak celować już w modele o średnicy 28 cm, gdyż umożliwiają one bezproblemowe przygotowanie obiadu. W przypadku, gdy często przygotowujemy sosy i dania warzywne dla większej liczby osób – powinniśmy zaopatrzyć się w wok o średnicy 30 lub 32 cm.

Typ kuchenki

Niemałe znaczenie przy dokonywaniu zakupu patelni ma również typ kuchenki, z jakiej korzystamy. Na rynku nadal można kupić modele, które nie są przystosowane do kuchenki indukcyjnej – zazwyczaj mogą one kusić niską ceną.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą modele uniwersalne – takie jak np. patelnie Gerlach – które przystosowane są do różnych typów kuchenek. Wyższa cena wiąże się w tym przypadku z dużym komfortem – z nowoczesnej patelni można korzystać na kuchence gazowej, elektrycznej, ceramicznej i indukcyjnej.

Inne udogodnienia (np. patelnie ceramiczne)

Po rozwiązaniu powyższych kwestii możemy skupić się na aspektach drugorzędnych – czyli udogodnieniach. Współcześnie producenci wyposażenia kuchennego wzbogacają swoje patelnie o różne elementy, mające zwiększyć komfort gotowania posiłków i przechowywania naczyń, a także poprawić walory smakowe. Możemy tu zwrócić uwagę choćby na:

  • antypoślizgowy, wyprofilowany i nienagrzewający się uchwyt – taki uchwyt zapewnia dużą kontrolę podczas przygotowywania posiłków,
  • odpinany uchwyt – jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu patelnię łatwiej jest przechowywać w szafce lub lodówce,
  • ceramiczna powłoka – patelnie ceramiczne posiadają korpus wykonany z aluminium lub ze stali, który jest pokryty specjalną nieprzywierającą powłoką. Umożliwia ona przygotowywanie posiłków z minimalną ilością tłuszczu. 

Zamów patelnie Gerlach

Patelnia należy do tych naczyń kuchennych, z których korzystamy na co dzień – co za tym idzie, nie warto na niej oszczędzać. Zestaw patelni wysokiej jakości pomoże Ci przygotowywać posiłki dla rodziny wygodnie i szybko, jednocześnie dbając o walory smakowe i zdrowotne domowych potraw. Godne polecenia są między innymi patelnie ceramiczne Gerlach, które można znaleźć na stronie gerlach.pl.

4.5/5 – (2 głosów)