Together Magazyn » Edukacja » Rodzinne warsztaty „wspaniała chemia” w Centrum Naukowym Experyment

Rodzinne warsztaty „wspaniała chemia” w Centrum Naukowym Experyment

Dla wszystkich, których interesuje skład szamponu lub kremu, dla każdego kto ze sporą dozą ciekawości bada zapach perfum i wreszcie dla tych, którzy od syntetycznej chemii wolą naturę, powstały warsztaty „wSPAniała chemia”, zorganizowane przez gdyńskie Centrum Naukowe Experyment.

Przedmiotem zajęć skierowanych do rodzin stało się zgłębianie tajników kosmetyki i
kosmetologii, na którą rzadko patrzy się jak na dziedzinę nauki. Nic bardziej mylnego! Tworzenie środków pielęgnacyjnych czy zapachowych jest ściśle powiązane z posiadaniem odpowiedniej wiedzy chemicznej, a nawet medycznej.
Na warsztatach „wSPAniała chemia” uczestnicy poznali więc składniki, z których można wytworzyć mydła, kremy czy perfumy. Wiele z przedstawionych substancji okazało się mieć bardzo szerokie zastosowanie np. olejki do kąpieli to powszechnie wykorzystywany środek medyczny. Oprócz sposobów wykorzystania, świeżo upieczeni naukowcy dowiedzieli się również skąd pochodzą dane składniki oraz do czego służyły w różnych kulturach.

Surowce, z których korzystali warsztatowicze, mimo chemicznych nazw, nie były syntetyczne. Celem zajęć w Experymencie jest bowiem promowanie naturalnej pielęgnacji ciała i zrozumienie, że dla zachowania urody czy utrzymania higieny, nie są potrzebne środki wytwarzane sztucznie w laboratorium. Wykorzystując osiągnięcia naukowe i bogactwa naturalnych składników, uczestnicy warsztatów wyprodukowali moc kolorowych mydełek, pachnących perfum i olejków do ciała, a nawet musujące kulki do kąpieli, które mogli zabrać ze sobą do domu i wykorzystać lub podarować komuś bliskiemu w prezencie.

Domowe produkcja specyfików pielęgnacyjnych to relatywnie młody trend na świecie, który największą popularnością cieszy się wśród kobiet. Wasztaty w Centrum Experyment rzuciły jednak nowe światło na zagadnienia kosmetyczne i uczyniły z nich uniwersalny temat, który zainteresował wszystkich, bez względu na płeć czy wiek. Nad przebiegiem zajęć w specjalnie przygotowanym laboratorium, czuwało grono doświadczonych naukowców. Feria barw i kolorów oraz zespołowe działania okazały się być przepisem na świetnie spędzony czas w gronie rodziny. „wSPAniałe warstaty” należały do wyjątkowo udanych inicjatyw Centrum Nauki Experyment.

Oceń