Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Rodzaje wentylatorów domowych – jaki wybrać?
silver-ceiling-fan-pyyw

Rodzaje wentylatorów domowych – jaki wybrać?

Upały mogą być bardzo męczące. Jednym ze świetnych rozwiązań na schłodzenie powietrza w pomieszczeniu jest zakup wentylatora. Atutem tych urządzeń jest szybkość działania, niska cena oraz prostota eksploatacji. W niniejszym artykule prezentujemy szereg wartościowych informacji na temat wentylatorów domowych. Zapraszamy do lektury.

Wentylator, czyli najlepszy sposób na upały 

Wentylator to urządzenie, które sprawia, że powietrze zostaje wprawione w ruch. Dzięki temu staje się ono nieco chłodniejsze. Oczywiście, wentylator nigdy nie zapewni nam tak dużego obniżenia temperatury jak profesjonalny klimatyzator, jednak ma on mnóstwo atutów. 

Podstawowa zaleta wentylatorów polega na tym, że są one wyjątkowo tanie oraz bardzo proste w eksploatacji. Nie trzeba tutaj np. odprowadzać skroplin jak w przypadku klimatyzatora. Nie ma także konieczności serwisowania wentylatora po sezonie. Wentylator jest gotowy do użytku zawsze, gdy mamy na to ochotę. Jego montaż polega zazwyczaj wyłącznie na złożeniu podstawy, a następnie podłączeniu sprzętu do kontaktu. Z ofertami wentylatorów domowych można zapoznać się na portalu https://allegrolokalnie.pl/

O czym należy pamiętać kupując wentylator domowy? 

Decydując się na zakup wentylatora domowego należy szczególną uwagę zwracać na kwestie takie jak:

 • moc i wydajność urządzenia – najlepiej, gdy moc wynosi minimum 40W,
 • opcja regulacji prędkości pracy – dzięki niej można dostosować sposób pracy wentylatora do aktualnych warunków i naszych potrzeb,
 • średnica śmigła – powinna ona wynosić minimum 40 cm,
 • głośność pracy wentylatora – im mniej dB emituje wentylator, tym jest on cichszy, 
 • oscylacja i regulacja kąta nachylenia głowicy – jest to ważne, gdy zależy nam na tym, aby wentylator działał efektywnie. 

Rodzaje wentylatorów

Dostępnych rodzajów wentylatorów jest naprawdę mnóstwo. Jak dzielimy wentylatory domowe? Podział tych urządzeń przedstawia się następująco: 

 1. Wentylatory klasyczne. Są to wentylatory wyposażone w okrągłą tarczę, w której kręci się śmigło. Cieszą się one od lat największą popularnością. Ich atutem jest dość niska cena – kupimy je zazwyczaj za mniej niż 100 złotych. Tańsze modele są produkowane z plastiku, a droższe z metalu. Wydajność urządzeń uzależniona jest od mocy silnika oraz średnicy śmigła. Zazwyczaj te droższe oferują znacznie wyższą wydajność. 
 2. Wentylatory biurkowe. To jedna z odmian klasycznych wentylatorów, która jest przeznaczona do umieszczania na biurkach i stolikach. Cechuje je mniejszy rozmiar oraz zmniejsza wydajność. Jednocześnie są one bardziej poręczne. 
 3. Wentylatory stojące. Kolejna odmiana klasycznych wentylatorów domowych. Tego typu sprzęt można położyć w dowolnym miejscu na podłodze. Przeniesienie urządzenia do innego pomieszczenia jest bardzo proste – dzięki temu można schłodzić cały dom. 
 4. Wentylatory sufitowe. Montuje się je na stałe. Często są one wyposażone w dodatkową lampę. Ten rodzaj wentylatorów sprawdza się najlepiej w dużych pomieszczeniach. 
 5. Wentylatory kolumnowe. Elegancki rodzaj wentylatorów, w którym zamiast jednego dużego śmigła jest kilka mniejszych śmigieł przymocowanych do kolumny wewnątrz obudowy. Ten typ wentylatorów ma zazwyczaj powyżej pół metra wysokości. 
 6. Wentylatory bezłopatkowe. Nie mają one śmigła, tylko specjalną obręcz, z której wydostaje się powietrze. Atutem tych wentylatorów jest cicha praca oraz przykuwający uwagę design.
Oceń