Together Magazyn » Aktualności » Rękodzieło, czyli twórcze wykorzystanie własnego potencjału

Rękodzieło, czyli twórcze wykorzystanie własnego potencjału

Popularność rękodzieła jest coraz większa. Staje się ono odskocznią od codziennych obowiązków, a coraz częściej także sposobem na życie. W przeciwieństwie do masowej, fabrycznej produkcji, rodzi się trend do tworzenia rzeczy wyjątkowych, jednostkowych.

Wczoraj i dziś

Dawniej informacje dotyczące szycia, szydełkowania czy dziergania na drutach przekazywano z pokolenia na pokolenie. Nie była to wiedza tajemna, lecz raczej praktyczna umiejętność radzenia sobie z podstawowymi zagadnieniami. Obecnie, gdy zaobserwować można zmianę w relacjach międzypokoleniowych, do lamusa powoli odchodzi etos babci uczącej wnuki szycia czy dziergania długich, zimowych szalików. Rozmaitych technik rękodzielniczych można nauczyć się na kursach, warsztatach, spotkaniach.

Kto może spróbować swoich sił?

Trójmiasto zapełnia się miejscami, które specjalizują się w nauce konkretnej umiejętności na kilkugodzinnych kursach. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kluby i kawiarnie, w których, na specjalnie zorganizowanych zajęciach, można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ceramiki lub plecenia makram. Zajęcia te adresowane są do szerokiego grona odbiorców. Są warsztaty tylko dla kobiet, zajęcia dla dzieci, ale można też znaleźć ofertę dla całej rodziny. Najczęściej obejmują one spotkania weekendowe, gdy mamy więcej czasu. Zamiast spędzać go przed telewizorem, możemy twórczo wykorzystać drzemiący w nas potencjał.

Miejsca, do których warto wracać

Zajęcia rękodzielnicze, oprócz rozwijania umiejętności praktycznych, są także doskonałym sposobem spędzenia czasu. Pasjonaci szycia twierdzą, że jest to bardzo relaksujące zajęcie. To samo można usłyszeć od osób namiętnie szydełkujących lub dziergających. Uczestnicząc w grupowych spotkaniach, można spotkać osoby, które mają podobne pasje do naszych. W taki sposób często nawiązuje się wiele ciekawych znajomości czy nawet przyjaźni, które owocują później organizacją kolejnych warsztatów.

Część zajęć jest skierowanych do dzieci w wieku szkolnym. Grupy zorganizowane, które spotykają się raz czy dwa razy w tygodniu w Pracowni Koty Na Płoty, mają wspaniałą alternatywę w stosunku do rozrywek, jakie oferuje współczesność. Zamiast grania na komputerze, dzieci uczą się obsługi maszyny do szycia, krojenia materiałów, a w kolejnych etapach krawieckiego wtajemniczenia poznają tajniki tworzenia wykrojów oraz szycia coraz bardziej skomplikowanych akcesoriów. Najbardziej zaawansowane adeptki zajęć projektują i szyją ubrania według własnych pomysłów.

Dla każdego coś ciekawego

Na mapie Trójmiasta jest coraz więcej miejsc, gdzie zajęcia dla dużych i małych odbywają się cyklicznie. Są to pracownie wyspecjalizowane w ograniczonym spektrum technik rękodzielniczych. Oferują kursy dla początkujących, a także zestawy kursów o różnych stopniu zaawansowania uczestników. Zakres technik, które można zgłębiać, jest bardzo szeroki. Można spróbować swych sił w ceramice, szyciu, ale także w gotowaniu czy florystyce. Koszt uczestnictwa w takich zajęciach są bardzo zróżnicowany – od kilkuset złotych za rozbudowane kursy do całkowicie bezpłatnych zajęć organizowanych przy współudziale różnych fundacji lub środków z budżetu miejskiego.

Oceń