Together Magazyn » Aktualności » Kto może wziąć udział w warsztatach „Gotowanie na straganie”?

Kto może wziąć udział w warsztatach „Gotowanie na straganie”?

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, od 3 do 8 lat, ale oczywiście nie jest to sztywna granica. Świetnie potrafią się też bawić dwulatki w towarzystwie starszego, na przykład 13-letniego rodzeństwa czy rodziców. Grunt to dobra zabawa, a przy okazji – nauka dobrych nawyków żywieniowych.

Kiedy odbywają się warsztaty?

Warsztaty na BioBazarze odbywają się praktycznie w każdą sobotę. Raz są to warsztaty kulinarne dla dzieci, innym razem – warsztaty z parzenia kawy dla dorosłych czy coś już mniej związanego z kuchnią, a bardziej z recyklingiem, jak wspólne szycie poduszek z nieużywanych ubrań. Te warsztaty do świetna zabawa dla pociech. Rodzice w tym czasie mogą spokojnie zrobić zakupy.

Jakich praktycznych umiejętności można nabyć dzięki warsztatom?

Najmłodsi kucharze zupełnie „przypadkowo” uczą się nowych smaków, rozwijają zdolności manualne, rozwijają wyobraźnię i poczucie estetyki. Niezwykle ważne dla takiego małego człowieka jest poznanie podstaw zdrowego żywienia, nowych warzyw, owoców oraz zastosowanie tych doskonale znanych w zupełnie nowej odsłonie. Łączenie smaków i całkowicie nowe pomysły, chociażby na prostą sałatkę owocową, sprawiają, że dzieci zapamiętują te warsztaty na długo.

Czy gotowanie może być dobrym sposobem na połączenie aspektów praktycznych z dobrą zabawą?

Zdecydowanie tak. Naprawdę można się zdziwić, patrząc jak dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w takich warsztatach. Wychodzą z nich bardzo dumne i uśmiechnięte. Z przejęciem opowiadają rodzicom, że dodały owoce rokitnika do ekologicznych ciasteczek. Śmiejemy się, że czasami rodzice uczą się przy okazji od pociech, bo też nie zawsze znają warzywa, z których gotują dzieci.

Wiele dzieci wraca na kolejne edycje warsztatów, żeby wziąć udział w zabawie i dać się zaczarować zdrowemu stylowi życia, właśnie poprzez wspólne przygotowywanie różnych potraw. Niekiedy są to koktajle owocowe (np z jabłek, jarmużu, ananasów i szpinaku), a czasami zdrowe słodkości. Bardzo często się zdarza, że dziecko, które w życiu nie wzięło jabłka do ust, z zadziwieniem zjada najprzeróżniejsze owoce i warzywa. Rodzice też się dziwią i potem do nas wracają.

Czego dzieci mogą się dowiedzieć dzieci o gotowaniu dzięki Waszym warsztatom?

Dzięki warsztatom na BioBazarze, dzieci dowiadują się przede wszystkim, że to, co zdrowe, może być pyszne, bajecznie kolorowe, wspaniałe w smaku. Nie musi być koniecznością, której wymagają rodzice. Dotykają i kroją całe owoce, warzywa. Dowiadują się, że, na przykład, taką zdrową „nutellę” można samemu zrobić z daktyli i kakao. Albo że własnoręcznie zmiksowany sok może być o niebo lepszy w smaku niż przypuszczali. I jest wielka nowość i radość! I dla nich, i dla nas.

Jak Pani zdaniem można zachęcić najmłodszych do wspólnego gotowania?

Trzeba zapewnić dziecku możliwość uczestniczenia w przygotowaniu posiłków! Pozwólmy coś pokroić, pobrudzić się. Przecież brudne dziecko to szczęśliwe dziecko!

Wspólne gotowanie przy dużym stole to jest radość sama w sobie. Dzielenie się przyjemnością smakowanie, próbowania i tworzenia w kuchni. Jeśli do tego dodamy zdrowe produkty, które bardzo się różnią w smaku od tych kupowanych w sklepie, oraz świetną osobę prowadzącą, po której widać pasję do gotowania i ekologii, to najmłodszych już nie trzeba bardziej zachęcać. Osoby, które prowadzą u nas warsztaty, to pasjonaci, mający przy tym doskonałe podejście do dzieci. Takie spotkania są bardzo naturalne, pełne śmiechu i satysfakcji z pracy własnych rąk.

W jaki sposób można przekazywać dzieciom wiedzę na temat zdrowych produktów, które powinny być podstawą każdej kuchni? Czy to dobry sposób kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych?

Nawyki żywieniowe kształtuje się właśnie wtedy, gdy dzieci są małe. To bardzo ważne, żeby im pokazać, jak to, co jemy wpływa dobroczynnie na nasz organizm, prezentując przy tym szaloną różnorodność możliwości i kombinacji w kuchni. Sposób przekazywania tej wiedzy musi być lekki, z uśmiechem. Jeśli dzieci samodzielnie się przekonują, jak dobrze im po zdrowym jedzeniu, ile frajdy mogą mieć ze wspólnego kucharzenia, a rodzice są autentyczni w wyborze zdrowego stylu życia , to naprawdę optymalny sposób na zaszczepienie najlepszych nawyków żywieniowych u dzieci już na samym początku.

Oceń