Together Magazyn » Aktualności » Strzelectwo sportowe – jak zacząć?
Young people on tactical gun training classes. Shooting and Weapons

Strzelectwo sportowe – jak zacząć?

Strzelectwo sportowe powoli przestaje być dyscypliną dla elit, do czego przyczyniła się większa dostępność do broni oraz wzrost świadomości społecznej. Nie bez znaczenia jest też rozwój infrastruktury umożliwiającej uprawianie tego pięknego sportu. Jak zacząć przygodę ze strzelectwem? Sprawdź, gdzie nabyć własną broń?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Na czym polega strzelectwo sportowe?

  • Jakie są rodzaje strzelectwa?

  • Czy do uprawiania strzelectwa potrzebna jest własna broń?

Strzelectwo – początek wspaniałej przygody 

Jeszcze kilka lat temu strzelectwo traktowane było jako hobby niszowe, dostępne dla nielicznych. Wpływ na to miała słaba dostępność do broni oraz strzelnic. Ten stan ulega zmianie nie tylko z powodu wzrostu popularności broni jako takiej. Ogromną zmianę o charakterze światopoglądowym wywołała niestabilna sytuacja międzynarodowa, skłaniając wiele osób do zapoznania się z funkcjonowaniem sprzętu strzeleckiego.

Od czego zacząć naukę strzelectwa? 

Na początek należy udać się na strzelnicę, najlepiej taką, w której prowadzone są szkolenia. Przy okazji będzie okazja zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, a spotkania tam fachowych instruktorów i fascynatów broni palnej.

Wypada w tym miejscu dodać, że nie ma obowiązku pełnego zaangażowania w członkostwo w klubie strzeleckim, co wiąże się z pewnymi opłatami. Na początek wystarczy kilka treningów pod okiem doświadczonego instruktora. Ostateczną decyzję o wstąpienie w szeregi elity danego klubu można podjąć po pewnym czasie, już jako bardziej zaawansowany kursant.

Nie zmienia to faktu, że będąc członkiem klubu strzeleckiego, zyskuje się okazję do wymiany porad i zyskania wskazówek w zakresie rozwoju własnych umiejętności. Dodatkowo dla członków organizowane są eventy polegające np. na nieodpłatnym korzystaniu ze strzelnicy.

Po nabyciu pewnych umiejętności osoba zaawansowana nabywa prawo do uczestniczenia w fachowym kursie, pozwalającym na dalsze kształcenie kompetencji. Kurs taki trwa średnio 3 miesiące, a uczestniczyć w nim mogą członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Szkolenie wieńczy złożenie wniosku o przystąpienie do egzaminu praktycznego i teoretycznego. Po wykazaniu się znajomością obsługi broni i umiejętnościami strzeleckimi, można myśleć o kontynuowaniu kariery już na najwyższym poziomie.

Jakie dyscypliny wchodzą w skład strzelectwa sportowego? 

W Polsce sport strzelecki nadzorowany jest przez Międzynarodową Federację Sportu Strzeleckiego – ISSF.

Strzelectwo sportowe realizowane jest w trzech dyscyplinach:

  1. karabin

  2. strzelba gładkolufowa

  3. pistolet

Natomiast lista dziedzin, w których można się kształcić, jest naprawdę imponująca.

W skład strzelectwa sportowego wchodzą:

  • strzelectwo historyczne;

  • strzelectwo czarnoprochowe (dotyczy przepisów MLAIC);

  • strzelectwo kurkowe (oparte na tradycji Bractw Kurkowych);

  • strzelectwo westernowe (dotyczy przepisów SASS);

  • strzelectwo parkurowe (dotyczy przepisów FITASC);

  • strzelectwo sportowe (dotyczy przepisów ISSF);

  • strzelectwo długodystansowe (dotyczy przepisów WBSF);

  • strzelectwo dynamiczne (dotyczy przepisów IPSC, IDPA);

  • strzelectwo dla osób niepełnosprawnych;

  • strzelectwo dla osób niewidomych i słabowidzących.

Każda z wymienionych dyscyplin oferuje konkurencje strzeleckie, rozgrywane według kategorii wiekowych, a także określonych grup zawodników.

Czy na strzelnicy wymagane jest pozwolenie na broń?

Nie, nie ma takiej konieczności, chociaż w miarę postępów w nauce zawodnicy wyrabiają sobie takie pozwolenia. Wiąże się to z możliwością zakupu własnej broni, co nie tylko podnosi prestiż, ułatwia też doskonalenie własnych umiejętności.

Odwiedzając profesjonalny sklep z bronią, zyskuje się szansę nabycia idealnej broni, dopasowanej pod kątem jej przeznaczenia, wagi, czy osobistych zainteresowań.

Mimo że ze strzelnicy można korzystać, nie dysponując pozwoleniem na broń, należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość. W większości obiektów tego typu obowiązuje zasada, w myśl której na strzelnicę nie zostanie wpuszczona osoba, która nie posiada ważnego dokumentu tożsamości. Wynika to między innymi z faktu, że przed wejściem konieczne jest dokonanie wpisu do stosownej księgi, w której podaje się swoje dane, podlegające weryfikacji.

Ile kosztuje zapisanie do klubu strzeleckiego? 

Alternatywą dla stałego członkostwa w klubie strzeleckim jest możliwość wstępu na strzelnicę za jednorazową opłatą. W większych miastach, w których istnieje większy wybór strzelnicy, możliwe jest znalezienie miejsca tańszego.

Przykładowy cennik realizowany w jednej z warszawskich strzelnic:

  • stanowisko (25 m) – 30 zł/30 minut;

  • wynajem osi dynamicznej – 350 zł/60 minut;

  • amunicja od 2 do 8 zł za sztukę (w zależności od typu broni);

  • instruktor 50 zł/30 minut.

Koszty można znacząco ograniczyć, dysponując własną bronią wraz z amunicją.

Członkostwo w klubie wiąże się z ponoszeniem opłat rocznych oraz składek członkowskich. Dodatkowo niektóre kluby pobierają opłatę wpisową, co w sumie oscyluje w obrębie kilkuset złotych do ok. 2 tys. zł. W zamian organizowane są cykliczne imprezy, a do dyspozycji klubowiczów pozostaje otwarta lub kryta strzelnica.

Czy warto zaangażować się w sport strzelecki? 

Strzelectwo, jak pokazuje praktyka, jest aktywnością wyjątkowo wciągającą, Oprócz samych umiejętności operowania bronią uczestnicy szkoleń poznają jej historię i budowę. Czy warto zająć się strzelectwem sportowym na poważnie? Oczywiście, tym bardziej że nabyte umiejętności podnoszą poziom bezpieczeństwa członka klubu i jego najbliższych.

Oceń