Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak przekonać dziecko do nauki historii?

Jak przekonać dziecko do nauki historii?

Twoja pociecha ma już dość uczenia się dat na pamięć? Kolejne długie i nudne opisy bitew sprawiają, że nie chce uczyć się historii? Niestety, programy nauczania często zniechęcają uczniów do zagłębiania tematu i sprawiają, że w późniejszym czasie uczniowie kojarzą ten przedmiot wyłącznie z nudnymi i mało interesującymi zajęciami. Co zrobić, aby dziecko samo zapragnęło zagłębiać wiedzę na temat historii naszego kraju?

Wyjątkowe miejsca z historią w tle

Odwiedzanie zabytkowych miejsc może sprawić, że dziecko na poważnie zainteresuje się wydarzeniami z przeszłości kraju. Historie rodów czy konkretnych miejsc opowiedziane w interesujący sposób to zdecydowanie lepsza rozrywka niż czytanie opisów bitew. Wejście do zamków, w których kiedyś żyli królowie to także okazja do puszczenia wodzy fantazji – w końcu każde dziecko marzy o zamku i królewskim pałacu. Jeżeli jednak maluch jest jeszcze za mały na zwiedzanie, to z pewnością bardziej zaciekawią go miejsca, które opowiadają o historii. Jednym z ich jest HistoryLand, który w swojej ofercie ma pakiet skierowany specjalnie do szkół. To miejsce, w którym uczniowie mogą poznać nie tylko szczegóły bitwy pod Grunwaldem, ale także bitwy pod Oliwą oraz historię walk o Monte Cassino.

Gry historyczne, wideo i miejskie

Dla fanów gier planszowych najlepszym pomysłem na poznanie historii będą gry historyczne. Na rynku występuje wiele rodzajów planszówek m.in. „Mali powstańcy”, opowiadającej o Harcerskiej Poczcie Polowej, działające w czasie Powstania Warszawskiego. Nie gorsza jest również branża gier wideo – produkcje obfitują w gry skupione wokół wojen światowych i wbrew pozorom nie są to brutalne „strzelanki”, w których pełno jest przemocy. Jedną z gier wideo ukazujących I wojnę światową z innej perspektywy jest „Valiant heart” – wzruszająca opowieść o poświęceniu dla rodziny oraz przyjaciół. Zawsze można również wziąć udział z dzieckiem w grze miejskiej (przeważnie organizowanej przez miejskie ośrodki kultury i muzea), która jest doskonałą okazją do poznania historii miasta i jego zabytków.

Literatura, inscenizacje na żywo i inne wydarzenia

Dobrym rozwiązaniem będzie polecenie dziecku ciekawej literatury, w której opisane są nie tylko ważne wydarzenia historyczne, ale także opowieści o rodach i dynastiach. Jeżeli pociecha nie przepada za książkami, to alternatywą może być kupienie jej komiksu historycznego, dostępnego w wielu księgarniach (również tych internetowych). Warto zwrócić uwagę na miejskie wydarzenia. Często odbywają się m.in. inscenizacje wydarzeń historycznych – z pewnością warto wtedy zabrać na takie widowisko malucha, który nie tylko pozna ważne informacje, ale także na żywo będzie mógł zobaczyć, jak kiedyś ubierali się ludzie czy jak wyglądały obrzędy i zwyczaje. Dobrze jest też na bieżąco śledzić ofertę ośrodków kulturalnych – takie atrakcje jak Noce Muzeów czy Europejskie Dni Dziedzictwa to również świetna okazja do nauki historii!

Oceń