Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Mieszkanie w stylu retro – w jaki sposób je urządzić?

Mieszkanie w stylu retro – w jaki sposób je urządzić?

Chociaż obecnie w architekturze i wnętrzarstwie króluje przede wszystkim styl nowoczesny, wciąż można znaleźć wielu fanów urządzania wnętrz inspirowanych trendami z drugiej połowy XX wieku. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób urządzić mieszkanie w stylu retro. Czego nie może w nim zabraknąć? Jakie wybrać meble, jak ozdobić okna i w jakich przypadkach lepiej zdecydować się na inną aranżację? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Styl retro – inspiracja przeszłością

Słowo retro wywodzi się z łacińskiego przedrostka, który można tłumaczyć jako „w przeszłości”. Obecnie słowem retro określamy rzeczy w jakiś sposób inspirowane (bądź będące wręcz imitacją) trendów z niezbyt dalekiej przeszłości (najczęściej lat 60 XX wieku, nie musi to być jednak dokładnie ta dekada). Dotyczy to bardzo wielu obszarów: ubrań, muzyki, samochodów oraz wystroju wnętrz.

 

Urządzanie mieszkanie w stylu retro

Styl retro we wnętrzach to niejako powrót przeszłości – ale w nowej, odświeżonej (i ulepszonej!) formie. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są inspirowane z trendami modnymi w drugiej połowie XX wieku, rzadko jednak stanowią dokładne odzwierciedlenia wnętrz z epoki. Coraz popularniejsze staje się także łączenie pewnych elementów stylu retro z rozwiązaniami bardziej nowoczesnymi.

Dom w stylu retro powinien być elegancki, komfortowy i urządzony ze smakiem. Istotną sprawą jest zachowanie spójności aranżacji: oznacza to po pierwsze, konsekwencję w urządzaniu kolejnych wnętrz w tym samym stylu, po drugie, dbanie o to, aby wszystkie elementy wystroju poszczególnych pomieszczeń dobrze do siebie pasowały. Aby uzyskać naprawdę zadowalający efekt, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Potrzeba także sporo wyczucia, aby dobrać właściwe meble i dodatki oraz nierzadko – dużo czasu na skompletowanie odpowiednich sprzętów.

 

Co powinno znaleźć się w mieszkaniu w stylu retro?

Podstawą są odpowiednie meble: najczęściej wykonane z drewna stylizowane tak, by przypominały sprzęty z lat 60, 70 lub 80. Niekoniecznie muszą zachowywać naturalną barwę drewna – dość popularne są też na przykład meble białe. Stolik na wygiętych nóżkach, komoda ze zdobieniami, eleganckie, drewniane biurko – oto przykłady sprzętów charakterystycznych dla wnętrz w stylu retro. Kanapy, fotele czy krzesła powinny być miękkie, pokryte odpowiednimi obiciami (a częsty dodatek to poduszki, których wzór pasuje do barwy obicia).

Istotna sprawa to wybór dodatków: luster (najlepiej w drewnianych, ewentualnie srebrzonych ramach), stylizowanych zegarów, lamp o ozdobnych abażurach. Dodatki w stylu retro rzadko bywają dyskretne, należy więc dobrać je bardzo starannie i ograniczyć się do paru elementów, dodających klimatu.

W stylu retro dopuszczalne są wzorzyste tapety, materiały i obicia, niekoniecznie utrzymane w jednolitej kolorystyce (należy jednak uważać, aby wnętrze nie stało się nazbyt krzykliwe). Podłoga powinna być wyłożona drewnianym parkietem bądź płytkami (w barwie drewna albo czarno – białymi).

 

Aranżacja okienna w stylu retro

Okna w stylu retro powinny przypominać okna, jakie spotykało się w domach kilkadziesiąt lat temu. Najczęściej mają kształt prostokąta, czasem zaokrąglonego na górze. W przeciwieństwie do okien nowoczesnych, zwykle są podzielone na cztery części (w pionie przez środek okna i w poziomie, licząc od góry w około 1/3) lub na więcej pól – za pomocą szprosów. (W przypadku zdecydowania się na szprosy, najlepszy wybór to szprosy naklejane, nie konstrukcyjne – szprosy konstrukcyjne bowiem odbijają się negatywnie na właściwościach termoizolacyjnych) Polecane kolory to biały bądź brązowy, a materiały, jakie stosuje się najczęściej do ich produkcji – to drewno, ewentualnie PVC. Dobrze sprawdzą się także stylizowane klamki i zawiasy.

 

– Nowoczesne techniki produkcji umożliwiają uzyskanie okien o bardzo dobrych parametrach użytkowanych, ale stylizowane na zabytkowe – powiedział dla nas specjalista firmy DAKO, działającego od wielu lat producenta okien. – Takie okna dobrze sprawdzają się w starych dworkach, budynkach zabytkowych, wiejskich willach, ale także domach urządzanych w stylu rustykalnym lub retro.

 

W oknach retro świetnie sprawdzą się jasne firanki z falbanami albo koronkami oraz długie, marszczone zasłony w delikatne wzory.

 

Czego unikać, urządzając wnętrze w stylu retro?

Aby wnętrze w stylu retro zachowało ponadczasową elegancję, należy unikać nadmiernego zagracenia przestrzeni. Wzornictwo retro jest dość bogate, meble masywne, dopuszczalne są zestawienia różnych kolorów, a odpowiednie dodatki dodają wnętrzom klimatu. To wszystko sprawia, że łatwo popaść w przesadę – kilka dodatków za dużo, jeden źle dobrany kolor i wnętrze traci cały urok. Styl retro rzadko sprawdza się w przypadku pomieszczeń niewielkich – jeśli nasze mieszkanie jest małe, marzenie o aranżacji retro może okazać się trudne do zrealizowania. Niekoniecznie będzie on też współgrał z bardzo nowoczesnym budownictwem: jeśli nasze mieszkanie bądź dom zaprojektowano wedle nowoczesnych wzorów architektonicznych, urządzanie go w zgodzie z zasadami retro prawdopodobnie nie przyniesie najlepszego efektu. W takim wypadku można wprowadzić do wnętrz jedynie niektóre elementy inspirowane dawnymi trendami, wpasowując je zgrabnie w bardziej nowoczesną aranżację.

 

Meble i dodatki w stylu retro pozwalają stworzyć niepowtarzalną, klimatyczną aranżację i dają spore pole do popisu przy urządzaniu wnętrza. Obecnie wielu producentów mebli i dekoracji domowych ma w swojej ofercie przedmioty odpowiednio stylizowane, znalezienie odpowiednich sprzętów nie powinno więc dostarczyć trudności. Kluczowe pozostaje jednak zachowanie umiaru, dobry smak i właściwe dobranie mebli.

 

5/5 – (1 głosów)