Together Magazyn » Aktualności » KONKURS NA RECENZJĘ TEATRALNĄ – TEATR GDYNIA GŁÓWNA

KONKURS NA RECENZJĘ TEATRALNĄ – TEATR GDYNIA GŁÓWNA

Podnoszą się głosy, że rola krytyki teatralnej umiera. Postanowiliśmy to sprawdzić, dlatego w tym roku w ramach Festiwalu „Pociąg do Miasta” po raz pierwszy przygotowaliśmy konkurs na najlepszą recenzję teatralną, połączony z warsztatem krytyki teatralnej. Opiekę merytoryczną i redakcyjną nad konkursem obejmie Mirosław Baran – dziennikarz, recenzent teatralny, a przy tym specjalista Działu Impresariatu Teatru Miniatura.

Warsztaty są skierowane do uczniów i studentów, zainteresowanych krytyką i recenzowaniem sztuki. Zadaniem uczestników będzie udział podczas całego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Niepodległa” (30 lipca – 5 sierpnia) i pisanie recenzji ze spektakli. Każdy tekst zostanie skomentowany przez Mirosława Barana oraz umieszczony na blogu, dedykowanemu Festiwalowi. Najlepsze recenzje zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie TGG.

Uczestnicy konkursu i warsztatów zostaną wyłonieni na podstawie próbki tekstu w postaci recenzji wybranego spektaklu. Teksty w wersji cyfrowej (plik w formacie doc lub rtf) nieprzekraczające znormalizowanej strony maszynopisu (1800 znaków ze spacjami) należy przysłać do 11 czerwca 2018 roku na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Wyniki rekrutacji ogłosimy pod koniec czerwca.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/247224832503506/

Festiwal POCIĄG DO MIASTA rozwija się z roku na rok. Czwarta edycja wydarzenia będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze festiwal zyskuje hasło przewodnie: STACJA NIEPODLEGŁA, aby podkreślić 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugą zmianą jest pierwsza ogólnopolska edycja naszego festiwalu. W tym roku poza spektaklami Teatru Gdynia Główna zaprezentujemy trzy gościnne przedstawienia.  Spośród 24 nadesłanych zgłoszeń, Komisja Artystyczna wyłoniła następujące teatry, które wystąpią przed gdyńską publicznością: Teatr Trans-Atlantyk ze spektaklem „Album Karla Hockera”, Teatr Układ Formalny ze spektaklem „Matka Courage krzyczy” oraz Teatr Wiczy ze spektaklem „Dobroć, nasza dobroć”. Teatr Gdynia Główna wygrał także tegoroczną edycję programu Lechstarter i dzięki pozyskanym środkom (100 000 zł) zakupi sprzęt, który pozwoli na prezentacje przedstawień na jak najwyższym poziomie technicznym. Ostatnim nowym elementem jest wspomniany wyżej konkurs na najlepszą recenzję teatralną, połączony z warsztatem krytyki teatralnej. Z doświadczenia wiemy, że Trójmieście brakuje recenzentów teatralnych. Tym, którzy piszą czasem trudno wśród wielu wydarzeń i premier znaleźć czas, aby pojawić się na wszystkich imprezach. Będziemy starali się wychwycić osoby z dużym potencjałem, które w przyszłości mogą stać się dobrymi krytykami i recenzentami. Liczymy, że konkurs będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i pozwoli wielu młodym osobom na podszlifowanie swojego warsztatu. Podczas trwania festiwalu „młodzi recenzenci” będą pisać recenzje z obejrzanych spektakli, które będą na bieżąco omawiane podczas warsztatów z Mirosławem Baranem. Następnie recenzje będą publikowane na blogu dedykowanym teatrowi a po zakończeniu festiwalu najlepsze z nich zostaną nagrodzone.  

Więcej o festiwalu:

Czwarta edycja letniego festiwalu teatralnego Teatru Gdynia Główna pn. „Pociąg do miasta” odbędzie się w Gdyni w dniach 30 lipca – 05 sierpnia 2018. W ramach wydarzenia zaprezentujemy 13 plenerowych spektakli, w nietypowych przestrzeniach, ciekawej gdyńskiej architektury. Poprzednie trzy edycje okazały się dużym sukcesem frekwencyjnym jak i promocyjnym. Jesteśmy przekonani, że także w tym roku festiwal będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Trójmiasta jak i odwiedzających je turystów. Głównym założeniem projektu jest oswojenie nieteatralnej przestrzeni miejskiej Gdyni ze sztuką teatru.

W związku z nadchodzącą rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, nasz Festiwal po raz pierwszy zyska przyświecające mu hasło przewodnie: „Stacja Niepodległa”. Na czas trwania Festiwalu Gdynia stanie się nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Naszym celem jest doprowadzenie do spotkania artystów teatru, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów ciągle jeszcze podzielonej Polski. Staramy się trzymać rękę na pulsie tych zmian, próbując poprzez teatr i w teatrze znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim świecie żyjemy i co może nas czekać w niedalekiej przyszłości.

W tej edycji festiwalu otworzymy się na gości z innych teatrów offowych. Poza spektaklami z repertuaru Teatru Gdynia Główna, w drodze ogólnopolskiego konkursu wyłonilismy 3 przedstawienia grane na deskach teatrów całej Polski, które gościnnie wystąpią przed gdyńską publicznością. Będą to: Teatr Trans-Atlantyk ze spektaklem „Album Karla Hockera”, Teatr Układ Formalny ze spektaklem „Matka Courage krzyczy” oraz Teatr Wiczy ze spektaklem „Dobroć, nasza dobroć”. Pozwoli to mieszkańcom na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk, a tym samym da lokalnej publiczności możliwość kontaktu z bieżącym życiem teatralnym i trendami nie tylko w Trójmieście.
Jako organizatorzy zdecydowaliśmy się na rezygnację z zacisza i bezpieczeństwa sceny teatru i wyjście ze spektaklami w przestrzeń miejską, by poszukać dla nich nowych, zaskakujących kontekstów, stworzyć nowe miejsca spotkania z widzem i poprzez działania artystyczne je ożywić, wykorzystując naturalną topografię i architekturę miasta. Zaprosimy mieszkańców na święto teatru, gdzie przez siedem dni, będą mieli okazje odwiedzić wszystkie miejsca i zobaczyć wszystkie prezentacje. Pokazy są bezpłatne dzięki temu dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gdynia. Posiada patronat honorowy Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Oceń