Together Magazyn » Aktualności » Projektowanie pokoju dziecka oczami architekta

Projektowanie pokoju dziecka oczami architekta

Przestrzenie dziecięce to dla nas szczególne wyzwanie. To wielka przygoda także dla dzieci, bowiem są one zachwycone już samym faktem, że przestrzeń powstaje specjalnie dla nich. Uwielbiamy entuzjazm dzieci, kiedy po raz pierwszy oglądają koncepcyjne wizualizacje.

Pokoik powinien być oczywiście ładny i zgrabny, natomiast nasze wymagania są większe funkcjonalność jest równie ważną cechą powstającego projektu. To, co dajemy młodemu człowiekowi, to nowy scenariusz używania swojej przestrzeni. Staramy się, aby funkcje miały swoje miejsce wprowadzamy strefy nauki, zabawy, wypoczynku, snu. Dzięki nim łatwo pilnować porządku, skupić się podczas zadań domowych, czy zaszyć ze swoimi sekretnymi tajemnicami.

Pytając rodziców o upodobania małego mieszkańca, staramy się poznać jego temperament i zainteresowania. To pozwala stworzyć rozwiązania odpowiadające głębszym potrzebom. Maluch uwielbiający konstrukcje z klocków, ucieszy się z przestronnej platformy, gdzie swoje dzieła będzie mógł eksponować, a rodzic nie straci nerwów potykając się o kolejną budowlę. Młoda artystka z pewnością wykorzysta interaktywną ścianę magnetyczną/kredową, gdzie rozwiesi swoje szkice. Mały sportowiec, oprócz plakatu ubóstwianego piłkarza, będzie zachwycony drabinką gimnastyczną oraz ścianami odpornymi na odbijanie piłki.

Dobrze zaprojektowany pokój dziecięcy to sprzymierzeniec rodzica. Wspiera w batalii o utrzymywanie porządku, pomaga w skupieniu, a nade wszystko jest wiernym towarzyszemdzieci uwielbiają w nim przebywać. Dorośli natomiast odzyskują swoje strefy, do tej pory zaanektowane przez sterty zabawek.

Magdalena i Marcin Konopka

Ministerstwo spraw we wnętrzach
www.msww.pl

001

W przestrzeniach dla dzieci eksperymentujemy z materiałami. Płyta osb jest świetnym materiałem surowym, pobudzającym kreatywność.

004

Oprócz stałych elementów, nastrój budują również pluszaki i miękkie lale.

006

Kolor, wzór tutaj również na suficie oddają dynamikę młodego mieszkańca.

007

Miękkie wykończenia, takie jak np. tapicerowane elementy, to szczególnie mile widziane rozwiązania w pokojach dziecięcych. Dobrze dobrana tkanina tapicerska to przyjemność dla wzroku, dotyku oraz… utrzymania porządku.

008

Ściana interaktywna kredowa/magnetyczna. Przyczepisz pocztówkę, ostatni rysunek oraz słówka z angielskiego.

009

Kolor w roli głównej. Okazuje się, że tapeta w bardzo geometryczny wzór także świetnie odnajduje się w przestrzeni dziecięcej.

011

Wielka bramka? Tak, a przy okazji dekoracja całego pokoju. Jednocześnie na tyle odporna, że żaden ślad piłki się nie ostanie. Prędzej tata ją skonfiskuje

012

Czasami pokój jest małym królestwem… połyskującym kryształkami, urzekającym szlachetnymi materiałami.

Oceń