Together Magazyn » Aktualności » Efektowne zdjęcia – jak je robić? Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o fotografii

Efektowne zdjęcia – jak je robić? Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o fotografii

Rozwój fotografii cyfrowej sprawia, że coraz większa liczba osób interesuje się robieniem zdjęć. Często jednak, pomimo usilnych starań nasze fotografie dalekie są od ideału. Jak poprawić ich jakość i sprawić, by prezentowały się doskonale? Wbrew pozorom, wcale nie musi to być trudne.

Dobra fotografia, czyli jaka
Zanim przejdziemy do tego, co warto posiadać i wiedzieć o fotografowaniu, warto zastanowić się jakie zdjęcia można uznać za udane. Przede wszystkim, zdjęcie, które może być uznane za dobre i interesujące powinno być odpowiednio wykadrowane. To, co chcemy na nim uwiecznić musi być przecież dobrze widoczne. Dobra fotografia to również odpowiedni balans bieli, nasycenie kolorów, widoczność szczegółów. Dlatego też, jeśli chcemy wiedzieć jak robić dobre zdjęcia i takie właśnie kadry wykonywać, musimy poznać sposoby na uzyskanie zadowalających efektów w każdym z tych elementów. Sprawdź porady na https://www.szerokikadr.pl/poradnik/robimy-efektowne-zdjecia

Dobry sprzęt – czy to wszystko czego potrzebujemy?
Według obiegowej opinii, aby robić dobre zdjęcia wystarczy posiadać wysokiej jakości lustrzany aparat cyfrowy. To nie do końca prawda. Nie da się bowiem ukryć, że gdyby dobry sprzęt był wystarczający, praktycznie każdy mógłby obecnie zgarniać prestiżowe nagrody na konkursach fotograficznych. Nie jest to jednak również tak, że to czym robimy zdjęcia nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
Jeśli chodzi o sprzęt, w wykonywaniu dobrych, efektownych kadrów pomóc może nam zakup nie tylko dobrego aparatu, ale także, a może przede wszystkim odpowiednich obiektywów. Do tych, które powinny znaleźć się w naszym zestawie należą przede wszystkim prawdziwe obiektywy szerokokątne oraz stałoogniskowe. Warto również zdać sobie sprawę, że sama optyka to trochę za mało. Aby nasz sprzęt pozwalał na wykonywanie ciekawych i efektownych ujęć warto również zakupić statyw, który pozwoli nam na długi czas naświetlania, lampę zewnętrzną czy filtry fotograficzne. Tak przygotowany sprzęt to podstawa, która pozwala doskonalić swoje umiejętności.

Trening czyni mistrza – czyli trochę o technice fotografowania
Kiedy już wyposażymy się w odpowiedni sprzęt oraz poznamy jego funkcje warto poćwiczyć technikę fotografowania. Jest ona bowiem niezwykle ważna. Nie da się ukryć, że stojąc prosto i trzymając aparat przed okiem nie zawsze uda nam się uchwycić taki kadr, jaki chcielibyśmy. Nic więc dziwnego, że osoby, które wiedzą jak robić dobre zdjęcia nie tylko kucają, klękają czy kładą się na ziemi, ale nawet wchodzą na drzewa by odpowiednio wykadrować to, co chcą przedstawić na swoim zdjęciu.
Tak naprawdę nie ma jednego dobrego sposobu na udane ujęcia. Aby osiągnąć swój cel musimy poznać kilka podstawowych sposobów kadrowania a potem… zacząć eksperymentować i próbować nowych pomysłów. Jest to jedyny skuteczny sposób na wypracowanie własnego, niepowtarzalnego stylu.

Ostatnie szlify, czyli obróbka graficzna
Wiele osób uważa, że dobre zdjęcia nie wymagają już żadnych dodatkowych czynności ja obrabianie ich w programach graficznych to niepotrzebny dodatek, który psuje efekt. Czy tak jest w istocie? Nie do końca. Dodanie efektownej ramki, winietowanie, delikatne wyostrzenie lub przeciwnie rozmycie zdjęcia może bowiem sprawić, że zacznie się ono prezentować jeszcze ciekawiej i bardziej efektownie. Obecnie możemy znaleźć wiele programów do obróbki graficznej, które są w stanie zaoferować nam setki możliwości. Warto to wykorzystać i nie bać się eksperymentów. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to zachowanie umiaru. Obróbka graficzna ma za zadanie podkreślić zalety zdjęcia nie zaś zagłuszyć je nadmiarem efektów.
Podsumowując – aby robić dobre zdjęcia trzeba przede wszystkim… je robić. Nic tak nie pomaga w nauce jak ćwiczenia praktyczne i eksperymentowanie.

Oceń