Together Magazyn » Zdrowie » Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci
mama całująca stópki niemowlaka

Pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci

Skóra noworodka i niemowlaka jest delikatna, mięciutka i niezwykle przyjemna w dotyku. Aby taka pozostała, wymaga szczególnie troskliwej i uważnej pielęgnacji. Dowiedz się, jak dbać o skórę maluszka już od 1. dnia życia, by zapobiec pojawieniu się u niego przykrych podrażnień, odparzeń i innych dolegliwości.

Dlaczego skóra niemowlęcia wymaga szczególnej troski?

Skóra maluszka różni się od dojrzałej skóry dorosłego. Jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, dlatego łatwiej i szybciej ulega podrażnieniom. Komórki naskórka noworodka i niemowlaka są luźniej ułożone i nie chronią w pełni skutecznie przed niekorzystnymi, drażniącymi czynnikami. Co więcej, u niemowląt dopiero kształtuje się płaszcz lipidowy, który w przyszłości będzie zabezpieczał skórę przed utratą nawilżenia oraz przenikaniem niebezpiecznych substancji do głębszych warstw.

Szczególnymi obszarami skóry każdego noworodka i niemowlaka są: okolica pieluszkowa oraz wszelkie zagięcia i fałdki, np. pod szyjką, w zgięciach kolan i łokci lub na udach. Skóra pod pieluszką jest narażona na częsty kontakt z moczem i kałem, przez co łatwiej ulega maceracji i traci swoje funkcje ochronne. W fałdkach skórnych dziecka gromadzi się natomiast pot, resztki złuszczonego naskórka i pozostałości kosmetyków, co również sprzyja powstawaniu odparzeń.

Podstawy pielęgnacji skóry niemowlaka, które powinien znać każdy rodzic

Wbrew pozorom, pielęgnacja skóry niemowlaka nie jest trudna. Co więcej, świeżo upieczeni rodzice mogą skorzystać z pomocy położnej, która przybliży wszystkie najważniejsze kwestie i pokaże np. jak kąpać, przewijać lub ubierać dziecko.

Podczas pielęgnacji maluszka warto również przestrzegać kilku ważnych zasad, do których zaliczamy:

  • Korzystanie wyłącznie z kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt.
  • Ochronę przed słońcem – niemowlę powinno zawsze przebywać w cieniu! Dodatkowo należy zabezpieczyć jego skórę kremem z wysokim filtrem SPF.
  • Ochronę przed zimnem i wiatrem. Przy niekorzystnej aurze, na nieosłoniętą skórę malucha warto nałożyć specjalny krem.
  • Częste zmiany pieluszki, najlepiej po każdej kupce i siusiu.
  • Prawidłowe korzystanie z kremów do pupy. Na zdrową skórę należy nakładać kosmetyki ochronne i pielęgnujące, a preparaty z dużą ilością cynku zostawić dopiero na widoczne odparzenia.
  • Unikanie przegrzewania dziecka. Nadmierne pocenie się sprzyja powstawaniu odparzeń.

Duże znaczenie dla dobrej kondycji skóry maluszka ma też odpowiedni dobór ubranek i środków piorących. Najlepiej sprawdzają się ciuszki z miękkiej i delikatnej bawełny, bez zbędnych przeszyć, ozdobników i troczków, które mogłyby drażnić dziecko. Warto również zwrócić uwagę na szwy – te szorstkie lub ostre mogą powodować powstawanie otarć, a nieodcięte metki często są przyczyną dyskomfortu i to nie tylko u maluszków, ale i u starszaków.

przewijanie niemowlaka

Ubranka, pościel i wszystkie inne dziecięce tekstylia polecamy prać z użyciem delikatnych detergentów przeznaczonych dla niemowląt. Dobrą praktyką jest też podwójne płukanie, które pomaga usunąć resztki środków piorących.

Kosmetyki dla noworodka, niemowlaka i małego dziecka – jak je wybrać?

Wybór dobrych kosmetyków dla noworodka bywa wyzwaniem. Zewsząd otaczają nas reklamy różnych produktów i śliczne, pastelowe opakowania z wizerunkiem uśmiechniętego bobasa, którym nie sposób się oprzeć. Jak nie stracić głowy i wybrać najlepsze kosmetyki dla noworodka?

Produkty do pielęgnacji najmłodszych powinny być przede wszystkim delikatne i przeznaczone dla maluszków od 1. dnia życia. Takie kosmetyki mają wyjątkowo łagodny skład, co redukuje ryzyko alergii oraz nieprzyjemnych podrażnień. W zależności od rodzaju, powinny one delikatnie oczyszczać lub nawilżać i natłuszczać skórę dziecka, chroniąc i odbudowując jej naturalną barierę ochronną.

Najlepsze pielęgnacyjne kosmetyki dla niemowląt mają w składzie hipoalergiczne składniki pielęgnujące, np. olejek migdałowy, pantenol lub masło Shea. Produkty o bogatej, odżywczej konsystencji (np. balsamy, masełka) muszą mieć jednocześnie lekką konsystencję i szybko się wchłaniać, by nie pozostawiać nieprzyjemnego odczucia lepkości na skórze maluszka.

Kosmetyki dla niemowląt, zwłaszcza te przeznaczone do kąpieli, powinny mieć też wygodne opakowanie. Łatwo otwierana zatyczka, prosta w użyciu pompka z blokadą lub poręczna, miękka tubka umożliwią rodzicowi nałożenie odpowiedniej ilości produktu i nie będą wyślizgiwały się z mokrych dłoni.

Kąpiel niemowlaka – ważny element pielęgnacji maluszka

Kąpiel dziecka to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji, a często również wieczornej rutyny malucha. W pierwszych miesiącach życia dziecko wystarczy wykąpać co kilka dni. Kąpiele powinny być też krótkie – kilka minut w zupełności wystarczy, by umyć całe ciało dziecka. Zbyt długie przebywanie w wodzie może sprzyjać przesuszeniu skóry, dlatego nie jest zalecane w przypadku najmłodszych niemowląt.

kąpiel niemowlaka

Do kąpieli noworodka i niemowlaka należy używać delikatnych kosmetyków, np. żelu lub płynu, które zawierają łagodne środki myjące. Można wybrać zestaw: płyn do kąpieli i szampon dla niemowląt lub postawić na rozwiązanie 2 w 1 – żel do włosów i ciała. Ważne jest, by produkt był dobrze tolerowany przez wrażliwą skórę, nie przesuszał jej oraz nie szczypał w oczy. Jednym z takich kosmetyków do kąpieli jest polecany przez Pana Tabletkę żel do mycia ciała i włosów HiPP Babysanft Sensitive. W swojej analizie produktów do kąpieli dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, Pan Tabletka podkreślił korzystny skład żelu HiPP – zawartość substancji nawilżających, łagodzących, wygładzających i delikatnie myjących – oraz docenił brak olejów mineralnych, barwników i parabenów niezalecanych do pielęgnacji niemowlaka.

Po kąpieli całe ciało dziecka należy dokładnie osuszyć i (w razie potrzeby) posmarować nawilżającym balsamem, mleczkiem lub oliwką. Ważnymi elementami toalety na przewijaku są też: przemycie oczu, zabezpieczenie pupy i fałdek kremem lub maścią ochronną, pielęgnacja pępka (o ile jest jeszcze potrzebna) oraz oczyszczenie uszu.

Odparzenia pupy – częste dolegliwości skórne u niemowląt

Czasem nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nie ochroni maluszka przed powstaniem podrażnień i odparzeń. Pojawienie się zaczerwienionych obszarów pod pieluszką lub w innych miejscach na skórze dziecka to jeszcze nie powód do paniki – zwykle wystarczy niewielka zmiana rutyny pielęgnacyjnej i wprowadzenie kosmetyku łagodzącego podrażnienia lub odparzenia.

Podstawą w walce z odparzeniami jest krem o wysokiej zawartości cynku, którym należy smarować wyłącznie zmienione miejsca. Dodatkowo warto jak najczęściej „wietrzyć pupę”, czyli pozostawiać malucha bez pieluszki, zmieniać pieluszkę od razu po zabrudzeniu oraz dbać o wyjątkowo dokładne oczyszczenie pupy i osuszenie jej przed założeniem nowej pieluszki.

Kiedy zaczerwienienie ustąpi, maść cynkową warto zmienić na ochronny krem przeciw odparzeniom, np. HiPP Babysanft Sensitive. Jego składniki pielęgnują skórę i wspierają jej regenerację, dlatego sprawdzą się też przy niewielkich zaczerwienieniach i otarciach. Oprócz kremu, nie należy zapominać o innych działaniach prewencyjnych – wietrzeniu i prawidłowej higienie pupy, które zapobiegną ponownym odparzeniom i pozwolą pożegnać je raz na zawsze.

5/5 – (2 głosów)