Together Magazyn » Pupil » Prawidłowe zasady przechowywania karmy dla psa
oblizujący się buldog francuski

Prawidłowe zasady przechowywania karmy dla psa

Właściciele zwierząt świadomie podchodzą do wyboru wartościowej karmy dla psa czytając starannie zawartość etykiety. Wielu z nic zapomina jednak o tym, że liczy się nie tylko skład, ale także odpowiednie przechowywanie pożywienia dla domowego pupila. Jak przechowywać karmę dla psa?

Sucha karma dla psa – dlaczego jej prawidłowe przechowywanie jest tak ważne?

Nikt nie zastanawia się nad tym, że sucha karma dla psa przechowywana w plastikowym opakowaniu, czyli tak jak została zakupiona w sklepie, traci na swoich wartościach. Na obniżenie jej jakości wpływ ma wiele czynników. Nie tylko plastikowe opakowanie, jakie pełne jest różnego rodzaju toksycznych substancji, ale także wilgotność, dostęp tlenu, światła słonecznego, temperatura panująca w pomieszczeniu. Nie można także zapomnieć o tym, że istotnym faktem jest czas przechowywania. Karma, która już od kilku miesięcy znajduje się w otwartym opakowaniu, na pewno nie będzie w stanie dostarczyć psu cennych witamin i składników mineralnych.

Dobry pojemnik na karmę dla psa

Utrzymanie prawidłowych zasad przechowywania pożywienia dla psów, zapobiega procesom utleniania. Wartość odżywcza wszystkich produktów zmienia się z czasem. Tyczy się to nie tylko jedzenia dla psów, ale także zwykłych produktów spożywczych. Postępujące utlenianie sprawia, że w pożywieniu nie ma już witamin. Dobrej jakości pojemnik na karmę jest w stanie sprawić, że proces ten zostanie w znacznym stopniu spowolniony.

O czym nie można zapomnieć?

Kupując pojemnik na karmę dla psa, należy zwrócić uwagę na jego wykonanie. Najlepiej jeżeli są to te pudełka, jakie wykonane są ze stali. Pojemniki plastikowe mają specjalną warstwę polietylenową, która może sprawić, że do środka przedostawać się będzie duża ilość tlenu. Wspierać to będzie proces utleniania, który negatywnie wpływa na jakość karmy. Warto odwiedzić sklep zoologiczny Animal Island, gdzie do dyspozycji są pojemniki o różnej pojemności.

Mówiąc o pojemnikach, należy wspomnieć także o tym, aby sprawdzić samą przykrywkę. Tak, aby uniemożliwić zwierzęciu przedostanie się do środka niepostrzeżenie. Psom ciężko oprzeć się trudnym zapachom. Otwarcie pojemnika ze słabej jakości przykrywką może nie stanowić dla nich problemu. Tak pozostawiony pojemnik będzie narażony na działanie wszystkich wyżej wymienionych czynników do momentu aż występek ten nie zostanie odkryty przez właścicieli.

Czysty pojemnik na karmę dla psa

Wiele osób, które pomimo tego, że posiada już taki pojemnik, popełnia jeden podstawowy błąd – nie myje pojemnika przed umieszczeniem tam nowej karmy. Każdorazowo należy to zrobić zanim nowa, sucha karma dla psa zostanie umieszczona w środku. Nie można także zapomnieć o tym, aby taki pojemnik został dokładnie wysuszony – w szczególności, jeżeli wykonany jest on ze stali. Tylko to pozwoli na zapobiegnięciu występowania plam rdzy.

Nigdy też nie można dopuścić do tego, aby starą karmę mieszać z nową. Nawet wtedy, kiedy na dnie została niewielka ilość starej karmy. Jeżeli stoi ona przez długi czas, może ona stać się źródłem różnego rodzaju bakterii i innych patogenów, jakie mogą stać się źródłem chorób domowych ulubieńców.

Sklep zoologiczny Animal Island to miejsce, gdzie można zakupić nie tylko pojemniki, ale także samą karmę dla psów. Nie można zapomnieć o tym, aby suche pożywienie dla psów było przechowywane także w ciemnych, suchych miejscach, gdzie nie dochodzi słońce. Należy unikać przechowywania karmy dla zwierząt w garażach.

Oceń