Mieszkańców regionu pomorskiego oraz turystów zachęcamy do zwiedzania miejsc jeszcze nieodkrytych. Należy do nich Szlak dworów i pałaców Kaszub Północnych, który liczy kilkadziesiąt obiektów. Wycieczka tym szlakiem będzie niezapomnianą przygodą połączoną z historią pomorskich rodów.

Część obiektów na szlaku odrestaurowano i pełnią różne funkcje: hotelowe czy restauracyjne bądź kulturalne. Niektóre, niestety, są zapominanymi ruinami. Część jest udostępniona do zwiedzania, część niestety nie, ale nawet jeśli nie będzie można wejść do środka, na pewno warto zapoznać się z ciekawą architekturą oraz otoczeniem parkowo-ogrodowym, bo każde z nich jest inne i wyjątkowe. Położone na malowniczych terenach miejsca kryją w sobie wspaniałe historię Kaszub Północnych.

Najciekawsze i najlepiej zachowane, a także dostępne dla turystów, są pałace w: Ciekocinku, Godętowie, Jackowie, Kłaninie, Rekowie Górnym, Sasinie, Wejherowie, Zwartowie; dwory w: Bychowie, Borkowie Lęborskim, Gościęcinie, Lisewie, Prusewie, Rumi, Salinie oraz zamki w Krokowej i Rzucewie.

Szlakiem można podróżować na różne sposoby: autem, motocyklem bądź rowerem. Wyprawa rowerowa i chęć przejechania całego szlaku wiąże się z trzydniową wędrówką. Oto plan takiej wycieczki :

https://pomorskie.travel/pl_PL/-/rowerem-sladami-pomorskiej-szlachty-dzien-1-

https://pomorskie.travel/pl_PL/-/rowerem-sladami-pomorskiej-szlachty-dzien-2-

https://pomorskie.travel/pl_PL/-/rowerem-sladami-pomorskiej-szlachty-dzien-3-

Warto, korzystając z dostępnych opracowań dotyczących szlaku, ułożyć sobie plan zwiedzania wcze snie i na miarę swoich możliwości czasowych oraz zgodnie z zainteresowaniem. Opisy obiektów ze szlaku znajdą Państwo na stronach https://pomorskie.travel/pl oraz http://kaszubypolnocne.pl/. Dodatkową nową atrakcją jest obejmujący te 20 zabytków szlak geocachingowy – dla poszukiwaczy skarbów.

Tak spędzony czas na pewno przyniesie wiele emocji, a poznane historie na zawsze pozostaną z nami.

Pomorskie nieoczywiste. Szlak dworów i pałaców Kaszub Północnych
5 (100%) 4 votes

Polacane:

O Autorze

Kamila Recław

Dość abstrakcyjne myślenie stara się przelać na papier w krótkich i dosadnych formach. Bezwarunkową miłość do gatunku ludzkiego łączy z dość surowym i sceptycznym stosunkiem do całej gamy jego słabostek i ułomności. Eklektyzm uprawia też w modzie i kocha we wnętrzach.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany