Together Magazyn » Aktualności » Pokój rodzinny w Galerii Bałtyckiej

Pokój rodzinny w Galerii Bałtyckiej

Gdańska Galeria Bałtycka odświeżyła swój pokój rodzinny przeznaczony dla klientów z małymi dziećmi. Doradztwem odnośnie do wystroju oraz pracą nad nowymi udogodnieniami dla rodziców zajęła się znana blogerka parentingowa z Trójmiasta – Mrs. Polka Dot.

Myślę, że często funkcjonuje pewne nieporozumienie w projektowaniu takich pomieszczeń, dotyczące tego, komu one służąwi Agnieszka Burska-Wojtkuńska, autorka bloga Mrs. Polka Dot. – Pokoje rodzinne z założenia nie są salą zabaw, a miejscem, gdzie odnaleźć mają się przede wszystkim rodzice niemowląt i małych dzieci. Pracując nad koncepcją nowego wnętrza pokoju rodzinnego, myślałam przede wszystkim o nich.

Agnieszka, która jest wielką miłośniczką stylu skandynawskiego, postawiła więc na naturalność i prostotę. Nie ukrywa jednak, że równie ważna jak design, była funkcjonalność pokoju. W pomieszczeniu wydzielono kilka stref: do przewijania, karmienia przy stoliku oraz najintymniejszą: do karmienia piersią.

Zależało nam, by pokój służył zarówno do przewijania, które zajmuje zwykle kilka minut, jak i karmienia, które może trwać znacznie dłużej, powodując kolejki na zewnątrz. Udało się wydzielić te strefy, tak żeby nie kolidowały ze sobą, a mamy, które potrzebują więcej intymności, miały swoje zaciszne kąciki – mówi blogerka.

Strefa przewijania została tak zaprojektowana, żeby zapewnić komfort i higienę tej czynności. Są w niej dwa przewijaki z rolkami papieru i mokrymi chusteczkami, dwie umywalki oraz zamykany kosz na odpady. W pokoju znajduje się również kuchenka mikrofalowa, stolik, krzesła i krzesełko niemowlęce oraz mały kącik dla nieco starszych dzieci, które mogą zająć się rysowaniem lub zabawą. Z kolei wygodna sofa posłuży osobom towarzyszącym, które w przyjaznych warunkach mogą zaczekać na koniec karmienia.

Pracując nad koncepcją zmian w pokoju rodzinnym Galerii Bałtyckiej, Agnieszka Burska-Wojtkuńska bazowała na własnych doświadczeniach dotyczących funkcjonowania rodzin z dziećmi w przestrzeni publicznej, ale wsparła je także opiniami innych kobiet, m.in. czytelniczek swojego bloga.

Z ich komentarzy wyłania się dość negatywny obraz stanu udogodnień dla rodziców w miejscach publicznych – mówi autorka bloga Mrs. Polka Dot. – Mamy często wspominają o pomieszczeniach, które nie nadają się do karmienia piersią: twarde krzesła ustawione w toaletach, brzydkie zapachy, jaskrawe światło, głośne komunikaty przez megafon. Często brakuje w nich higieny i podstawowych udogodnień. Kobiety narzekają także na brak intymności. Chcieliśmy, żeby nasz pokój był inny: komfortowy, przyjazny, funkcjonalny. Tak, żeby rodzice mogli zaspokoić wszystkie potrzeby dzieci w miejscu o poziomie, na jaki zasługują.

Skąd pomysł na współpracę z blogerką podczas odnawiania pokoju rodzinnego w galerii handlowej?

Zawsze staramy się szukać udogodnień dla naszych klientów i tak było również w tym przypadku – mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej. – Szukając inspiracji do zmian, jakie chcieliśmy wprowadzić w pomieszczeniu dla rodzin z dziećmi, nie znaleźliśmy jednak żadnego pokoju, i to zarówno w Polsce, jak i na świecie, który spełniałby nasze oczekiwania. Podczas tych poszukiwań bardzo często trafialiśmy natomiast na blogi o tematyce dziecięcej i parentingowej, którym temat funkcjonowania z dzieckiem w przestrzeni publicznej jest bardzo bliski. Stwierdziliśmy więc, że zamiast szukać pokoju, znajdziemy osobę, która pomoże nam w jego zaprojektowaniu. Tak trafiliśmy na panią Agnieszkę, która zajęła się doradztwem i opracowaniem koncepcji zmian, natomiast autorem projektu odnowionego pokoju rodzinnego jest pracownia ENTE-Architekci.

Marcin Łukasiewicz podkreśla, że zmiany, jakie przeszedł pokój rodzinny w gdańskim centrum handlowym, mają służyć przede wszystkim rodzicom, tak aby ich funkcjonowanie z dziećmi w przestrzeni publicznej stało się łatwiejsze, ale także bardziej przyjemne.

Oceń