Together Magazyn » Aktualności » Ekologiczne powitanie wiosny

Ekologiczne powitanie wiosny

21 marca obchodzony jest pierwszy dzień wiosny. Jest to czas rozkwitu kwiatów, częstszych spacerów i wycieczek rowerowych. By dobrze czuć się na świeżym powietrzu i móc w pełni korzystać z przebywania w zdrowej atmosferze, warto przypomnieć sobie ekologiczne postawy w celu ochrony naturalnego środowiska.

Na temat ochrony środowiska sporo się mówi, lecz wciąż zbyt mało się działa. Codzienne życie w zgodzie z ekologią polega na sztuce wyboru, z którą każdy mierzy się już po przebudzeniu. Czy myjąc zęby za każdym razem dbamy o to by zużyć jak najmniej wody? Czy żarówki, które palą się każdego poranka i wieczoru są energooszczędne? Czy przygotowane śniadanie pakujemy do ekologicznej torby wielokrotnego użytku? Czy zepsuty ekspres do kawy został przeznaczony do recyklingu? To tylko drobna część pytań, które zadawane codziennie prowadzą do pracy nad zmianą swoich nawyków na świadome działania proekologiczne.

Zanim wyrzucisz – pomyśl

Wyrzucając elektrośmieci do zwykłego śmietnika nie tylko łamie się prawo, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie dla środowiska. Nieodpowiednie postępowanie
z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucia ludzi i zwierząt niebezpiecznymi substancjami zawartymi w zużytym sprzęcie. Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe związki, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Dlatego tak ważne jest oddanie tego rodzaju śmieci do specjalnych punktów, w których zostaną poddane procesom recyklingu,
a zawarte w nich szkodliwe substancje ulegną unieszkodliwieniu. Odzyskane surowce
ze zużytego sprzętu mogą być wykorzystane do produkcji nowych produktów np. tworzywo
z obudowy lodówki może zostać przetopione na kołpaki, szklane drzwiczki od pralki można przerobić na naczynie żaroodporne, zaś materiały ze zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać do wytwarzania czajników. Mieszkańcy Gdańska będą mieli możliwość skorzystania z kontenerów na elektrośmieci w dniach 18-19 marca 2017. Pojemniki zostaną umiejscowione przed Galerią Zaspa znajdującą się przy al. Rzeczypospolitej 33.

Ekologia w miejskiej dżungli

Jednym z największych problemów polskich miast jest zanieczyszczenie powietrza. Wiele rodzimych miejscowości pod tym względem wyprzedza jakiekolwiek inne państwo europejskie. Jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach jest nadmierna emisja spalin, jednak wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami by życie w mieście stało się zdrowsze. Czy naprawdę do pobliskiego sklepu, szkoły czy pracy musimy jechać samochodem? Warto wsiąść na rower, założyć rolki, albo po prostu się przespacerować. Jeśli pogoda nie rozpieszcza, a na rower jest zdecydowanie zbyt deszczowo można skorzystać z komunikacji miejskiej, dzięki której emisja szkodliwych substancji jest niższa o wielokrotność osób korzystających z pojazdu.

Co więcej, w miastach coraz częściej organizowane są proekologiczne eventy i bazarki,
na których zakupy robi się bezpośrednio od rolników i producentów. Przykładem takiego działania jest BioBazar – targ z certyfikowanymi produktami ekologicznymi, który w Gdańsku funkcjonuje w każdą sobotę między 9:00 a 16:00 przy ul. Popiełuszki (Nowa Wałowa).

Edukacja na wesoło dla najmłodszych

Ekologii powinno się uczyć od najmłodszych lat, by dobre nawyki potęgowały wraz z rozwojem dziecka. Warto rozpocząć od zasady „upcyclingu” polegającej na nadaniu nowej funkcji starym i zniszczonym przedmiotom. Zwierzątka wykonane z plastikowych butelek czy pacynki
z materiałów wtórnych, można wykorzystać na potrzeby organizacji teatrzyku dla najmłodszych, w którym dla każdego znajdzie się rola. W tym przypadku wszystko zależy
od wyobraźni, a tej dzieciom nie brakuje. Do ekologicznej zabawy można również wykorzystać warzywa i owoce, by za ich pomocą malować piękne obrazy. Na buraczkowo-marchewkowy obraz z domieszką zielonego kiwi z pewnością znajdzie się miejsce w ramce. Takie kreatywne warsztaty, jak i wiele innych, będą przeprowadzone podczas „Ekologicznego powitania wiosny w Galerii Zaspa” 18 marca w godzinach 12:00-18:00.

Więcej informacji na temat wydarzenia: https://www.facebook.com/events/175246599647801/

Dodatkowe informacje:

Karolina Goczoł

Biuro prasowe Galeria Zaspa

tel. +48 509 757 886

e-mail: k.goczol@beyondpr.pl

***

Galeria Zaspa (dawne ETC Gdańsk) to centrum handlowe zlokalizowane w gdańskiej dzielnicy Zaspa.
W latach 2015/2016 obiekt przeszedł gruntowną modernizację, zrealizowaną przez Grupę Capital Park (inwestora) oraz Akron Group (właściciela obiektu). Aktualnie na powierzchni 8.800 mkw. mieści się
40 punktów handlowych i usługowych. Klienci mają do dyspozycji parking z 215 miejscami postojowymi. Obiekt pierwotnie pełnił funkcję hangaru lotniczego. Do swojej historii nawiązuje poprzez elementy architektoniczne
i wizualne. Elementy konstrukcyjne znajdujące się w galerii są stylizowane na skrzydła samolotu, a na ścianach znajdują się grafiki z historycznymi zdjęciami. Także nowe logo Galerii Zaspa nawiązuje do historii miejsca, wykorzystując motyw skrzydeł samolotu, jako odniesienie do pierwotnych funkcji jakie pełnił budynek.

Więcej informacji: www.galeriazaspa.pl

Grupa Capital Park jest inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce. Specjalizuje się w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu okazji rynkowych oraz modernizacji obiektów handlowych i usługowych. Od rozpoczęcia działalności w 2003 roku grupa przeprowadziła ok. 100 transakcji inwestycyjnych i zarządza portfelem nieruchomości obejmującym 69 projektów, zlokalizowanych w 34 miastach.

Akron Group to austriacka grupa specjalizująca się w inwestowaniu w nieruchomości biurowe, handlowe oraz logistyczne. Firma działa na rynku austriackim, polskim, węgierskim oraz holenderskim oferując możliwości inwestowania m.in. dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych.

Oceń