Together Magazyn » Aktualności » Apostrof – gdański program festiwalu

Apostrof – gdański program festiwalu

Znamy już cały program wydarzenia, które wypełnia majowy tydzień w kalendarzu każdego miłośnika książek. Do ogłoszonych wcześniej gości festiwalu Apostrof – Diane Ducret i Paulliny Simons – dołączają Magdalena Grzebałkowska, Włodek Markowicz, Manuela Gratkowska, Marta Abramowicz i Małgorzata Warda. Wszystkie spotkania odbędą się w Empiku Galeria Bałtycka.

Włodek Markowicz przyjedzie na festiwal z okazji premiery książki „Kropki” (Flow Books). Ulubieniec polskiej vlogosfery, znany m.in. z kanału Lekko Stronniczy, odkrywa w niej prawdziwe znaczenia bycia sobą, zdrowego egoizmu i fałszywego altruizmu. Z kolei Marta Abramowicz to dziennikarka, badaczka i psycholożka, która uczyła się reportażu od samej Hanny Krall. Pisarka spotka się z czytelnikami, aby porozmawiać o wydanej w tym roku, głośniej książce „Zakonnice odchodzą po cichu” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna). Festiwal będzie także okazją do spotkania
z jedną z najbardziej popularnych polskich pisarek ostatniego dwudziestolecia – Manuelą Gretkowską i znaną m.in. z biografii Beksińskich Magdaleną Grzebałkowską. Jej obsypana nagrodami książka „1945. Wojna i pokój” (Agora SA) to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Na spacer literacki po Gdyni zaprasza mieszkająca tam pisarka, malarka i rzeźbiarka – Małgorzata Warda.

Festiwal Apostrof powstał z pasji do literatury. W podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które zaproszono ulubionych pisarzy Polaków. Oprócz sław rodzimej literatury, na gdańskiej scenie festiwalu pojawi się również amerykańska mistrzyni powieści kobiecej – Paullina Simons. Jej słynna saga o romansie Tatiany i Aleksandra w objętym wojną Leningradzie zyskała status międzynarodowego bestsellera. Podczas festiwalu premierę będzie miała jej książka „Samotna gwiazda” (Wydawnictwo Świat Książki). Do Trójmiasta przyjedzie także znawczyni kobiecego umysłu i ciała – Diane Ducret. Jej najnowsze dzieło „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” (Znak Horyzont) było jednym z najczęściej komentowanych tytułów w tym roku. Pisarka, która zasłynęła odkrywając tajemnice żon i kochanek przywódców XX wieku w serii „Kobiety Dyktatorów”, tym razem pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów osób.

Wierzymy, że wydarzenie literackie na tak szeroką skalę, nie tylko przyciągnie pasjonatów literatury, ale również – dzięki liczbie i dostępności spotkań – przyciągnie grono osób, które czytają sporadycznie. Jesteśmy dumni z tego, że tak szerokie grono znakomitych pisarzy przyjęło nasze zaproszenie. Debaty, spacery literackie i spotkania z pisarzami to unikatowa okazja do tego, aby przeżyć bardzo intensywne i emocjonujące spotkanie z literaturą. Naszym zdaniem, mimo czarnych prognoz, Polacy wciąż kochają książki i jesteśmy przekonani, że sukces festiwalu będzie na to kolejnym dowodem – mówi Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Poza Gdańskiem festiwal zawita do Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic, Poznania, Łodzi i Szczecina. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik – największa polska sieć zajmująca się dystrybucją książek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalliteratury.pl

PROGRAM – Empik Galeria Bałtycka

16.05

18:00 Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, prowadzenie Przemysław Gulda

19.03.2015 Sopot . Pisarka i reporterka Gazety Wyborczej Magdalena Grzebalkowska . Fot . Renata Dabrowska / Agencja Gazeta

17.05

18:00 Spotkanie z Włodkiem Markowiczem, prowadzenie Łukasz Rudziński

Wlodek Markowicz_16-9

18.05

18:00 Spotkanie z Manuelą Gretkowską, prowadzenie Katarzyna Żelazek

19.05

18:00 Spotkanie z Paulliną Simons, prowadzenie Iwona Demska

20.05

18:00 Spotkanie z Diane Ducret, prowadzenie Iwona Demska

21.05

18:00 Spotkanie z Martą Abramowicz, prowadzenie Iwona Demska

Malgorzata_Warda_16-9

22.05

12:00 Spacer literacki po Gdyni z Małgorzatą Wardą – sprawdź miejsce startu na www.festiwalliteratury.pl

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

16-22 maja 2016 roku

www.festiwalliteratury.pl

https://www.facebook.com/events/912556515532107/

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin

Organizator: Empik

Partnerzy: Warszawskie Targi Książki, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B., Świat Książki, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Flow Books, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Czarne, Fabryka Słów, Wydawnictwo Insignis, Prószyński Media, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Akurat, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Wielka Litera.

 

Oceń