Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pielęgnacja wody w basenie dla osób ze skórą wrażliwą lub z alergią
pielęgnacja wody w basenie dla alergików

Pielęgnacja wody w basenie dla osób ze skórą wrażliwą lub z alergią

Dezynfekcja wody w basenie jest niezbędnym elementem pozwalającym cieszyć się z czystego basenu. Proces uzdatniania wody jest szczególnie ważny dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Często skorzystanie ze zwykłego chloru może wywołać reakcję alergiczną, co uniemożliwi korzystanie z basenu. Ciekawą alternatywę dla chloru stanowi aktywny tlen, który dzięki swojemu działaniu odkaża wodę w basenie, jednocześnie nie wywołując reakcji alergicznych.  

Przyjrzyjmy się zaletom stosowania aktywnego tlenu. 

Dlaczego dbanie o wodę w basenie dla alergików jest tak istotne?

Alergicy wymagają specjalnego dbania o wodę w basenie, która nie tylko zostanie odkażona, ale również odbędzie się to przy użyciu środków, które nie wywołają reakcji alergicznej. Najpopularniejszy chlor może nie być dobrym rozwiązaniem, jest to środek o silnym działaniu alergicznym, który może w łatwy sposób zaszkodzić osobą uczulonym. Świetną alternatywą może okazać się aktywny tlen, ten preparat nie wywołuje reakcji alergicznych, jednocześnie usuwając wszystkie bakterie z wody w basenie. 

Czym jest i jak działa aktywny tlen?

Aktywny tlen to preparat stanowiący alternatywne dla pozostałych środków odkażających wodę w basenie. Po zastosowaniu aktywnego tlenu zachodzi reakcja chemiczna, podczas której wszelkiego rodzaju nieczystości zostają rozbite, a następnie utlenione. Cały proces przebiega natychmiastowo, a efekty są widoczne już po kilku minutach. Tak jak w przypadku chloru należy używać odkażacza średnio raz w tygodniu w celu zachowania czystości w basenie. Zastosowanie aktywnego tlenu całkowicie usuwa wszystkie niepożądane związki organiczne z basenu, powodując uzdatnienie wody. Najczęściej aktywny tlen występuje w formie tabletek lub granulatu, który należy w odpowiedniej ilości wsypać do basenu.
Sam środek można znaleźć przykładowo na stronie chemiabasenowa.pl

Jakie są zalety aktywnego tlenu?

Aktywny tlen to środek o licznych zaletach, które szczególnie docenią osoby wrażliwe na środki chemiczne lub uczulone na chlor. Najważniejszą zaletą jest brak jakichkolwiek reakcji alergicznych przy całkowitej dezynfekcji wody. Stosując aktywny tlen, możemy również zapomnieć o drażniącym zapachu, który jest charakterystyczny dla basenów odkażanych chlorem. Wielu ludzi drażni nieprzyjemny zapach chloru, a jego zbyt duże natężenie może powodować uczulenia. Aktywny tlen nie wydziela zapachu, a jego skuteczność w odkażaniu jest porównywalna do chloru. Dodatkowo stosując chlor, musimy co jakiś czas wymieniać około 3% wody w basenie, w przypadku aktywnego tlenu nie musimy wymieniać wodę. Dzięki swojemu błyskawicznemu działaniu czas, który należy odczekać przed wejściem do wody po zastosowaniu preparatu, jest znacznie krótszy, niż ma to miejsce w przypadku chloru. 

Czy wszystkie baseny mogą stosować aktywny tlen?

Bez względu na rozmiar i przeznaczenie każdy basen może korzystać z zalet aktywnego chloru. Należy pamiętać, że szczególnie z basenów sportowych i tych w hotelach korzystają osoby uczulone na chlor, przez co nieodpowiednia pielęgnacja wody może wywołać reakcję alergiczną. Stosowanie aktywnego tlenu pomoże pozbyć się alergii i nieprzyjemnego zapachu chloru.

Podsumowanie

Alergicy i osoby z wrażliwą skórą nie mogą korzystać z wody w basenie, która została oczyszczona przy pomocy chloru. Istnieje realne ryzyko powstania reakcji alergicznych. Warto zdecydować się hipoalergiczne środki, które pozwolą usunąć zanieczyszczenia, nie wywołując jednocześnie alergii. Jednym z takich środków jest aktywny tlen, który usuwa bakterie, a jednocześnie jest bezpieczny dla alergików. Środki oparte na aktywnym tlenie mogą być stosowane w każdym typie basenów bez względu na jego wielkość. Sam preparat najczęściej ma formę kapsułek lub granulatu, który w odpowiednich dawkach musi zostać dodany do wody. Działanie aktywnego tlenu jest praktycznie natychmiastowe, co umożliwia szybkie skorzystanie z basenu. 

3/5 – (2 głosów)