Together Magazyn » Dom » Czy warto wybudować dom z użytkowym poddaszem?
domzpoddaszem-

Czy warto wybudować dom z użytkowym poddaszem?

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wiele osób staje wtedy przed dylematem na jaki dom się zdecydować. Oprócz wielu różnych czynników wpływających na wybór rodzaju domu takich jak zasobność portfela, wielkość działki i ilość przyszłych domowników jednym z równie istotnych są preferencje inwestora. Istnieje kilka ważnych elementów, które mogą spowodować, że najlepszym wyborem okaże się projekt z użytkowym poddaszem.

Projekt z użytkowym poddaszem wymaga niewiele terenu

Niewielkie zapotrzebowanie na powierzchnię zabudowy jest jedną z najważniejszych cech projektu z użytkowym poddaszem. Spora część inwestorów dysponuje małymi parcelami. Zdecydowana większość działek do nabycia w mieście lub jego pobliżu jest niewielkich rozmiarów, cena za metr kwadratowy ziemi jest wysoka i zakup dużej działki może spowodować znaczny wzrost całości inwestycji. Wybierając dom z użytkowym poddaszem możemy zaoszczędzić sporo wydatków i wybudować dom o satysfakcjonującym metrażu. Dwukondygnacyjny budynek potrzebuje zdecydowanie mniej powierzchni zabudowy niż porównywalny dom parterowy dlatego jest to optymalne rozwiązanie dla inwestorów dysponujących niewielką działką i z ograniczonym budżetem.

Łatwy podział na strefy

Projekt domu z poddaszem łatwo podzielić na strefy: dzienną i nocną. Można je też określić jako wypoczynkową i sypialnianą. Każda kondygnacja w takim budynku stanowić może oddzielną strefę. Pierwszą jest najczęściej parter a drugą poddasze. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą spędzać większość czasu w strefie dziennej. Przygotowywanie posiłków, oglądanie telewizji czy wspólne rozmowy odbywają się najczęściej w strefie wypoczynkowej. Tutaj także najczęściej przyjmujemy gości dlatego strefa ta stanowi wizytówkę naszego domu. Natomiast kiedy chcemy wypocząć i się wyciszyć udajemy się do strefy nocnej. Tu najczęściej zlokalizowana jest sypialnia oraz pokoje domowników.

projektdomu

Koszty budowy i eksploatacji

Projekt domu z poddaszem jest bardzo ekonomiczny zarówno pod względem kosztów budowy jak i jego późniejszego użytkowania. Zwarta bryła powoduje, że powierzchnia dachu w takim domu jest mniejsza niż w porównywalnym domu parterowym. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na prosty dach dwuspadowy bez dodatkowych lukarn lub kukułek możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Także koszty utrzymania takie jak np ogrzewanie będą niższe niż w przypadku domu parterowego. Gorące, ogrzane powietrze unosi się ku górze dzięki czemu szybciej ogrzewamy poddasze przy założeniu szczelności izolacji zewnętrznych oraz dachu.

Etapy wykończenia budynku

Dwie kondygnacje pozwalają inwestorom na oddanie do użytku tylko części parterowej a poddasze może zostać wykończone w późniejszym terminie. Taka decyzja nie będzie miała znaczącego wpływu na użytkowanie domu, jeśli np w początkowym etapie będą tam przebywały jedynie dwie osoby. Z czasem, gdy rodzina będzie się powiększać poddasze może zostać wykończone i oddane do użytkowania.

Prawie same plusy

Dom z poddaszem ma prawie same plusy. Niewielkim mankamentem przy wyborze takiego rodzaju domu są schody, które mogą utrudnić poruszanie się w budynku. Szczególnie może być to odczuwalne w przypadku osób starszych lub schorowanych, którym z trudem pokonują schody i jest to dla nich znaczny wysiłek. Wygospodarowanie komunikacji na poddasze powoduje, że część powierzchni na parterze jest „marnowana” i jest to drugi najważniejszy minus projektu z poddaszem. Porównując jednak wszystkie za i przeciw należy uznać, że wybór takiego rodzaju domu jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla większości inwestorów.

Oceń