Together Magazyn » Aktualności » Parkrun Gdańsk dla Tomka Lulewicza

Parkrun Gdańsk dla Tomka Lulewicza

W każdą sobotę w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana odbywa się bezpłatny bieg parkrun Gdańsk na dystansie 5 km, który gromadzi średnio 180 miłośniczek i miłośników biegania.

W najbliższą sobotę odbędzie się specjalna edycja cyklicznej imprezy. Mianowicie podczas gdańskiego biegu  ramach akcji Pomorze Biega i Pomaga, zostanie zorganizowana zbiórka funduszy na wózek dla Tomka Lulewicza.

Pomysł akcji zrodził się na początku maja, gdy Dariusz Lulewicz (brat Tomka) zrealizował swoje marzenie, aby razem z bratem przebiec zawody biegowe. Darek zabrał brata na bieg parkrun Gdańsk 2 maja. Tydzień później zameldował się także na Biegu Europejskim w Gdyni, gdzie już przy wsparciu Przyjaciela ukończyli bieg na dystansie 10 km.

Dariusz w ten sposób chciał podziękować bratu za to, że dzielnie mu kibicuje – w sumie to najbardziej z całej rodziny, bo często pyta się o biegi, o to, czy będzie gdzieś startował, o to, jak mu poszło w zawodach i gratuluje kolejnego dobrego rezultatu.

Były liczne obawy, bo Tomek i wózek, który mają, sporo razem ważą. Środowisko biegaczy widząc radość Tomka i Darka, ale także i wysiłek włożony w bieg, postanowiło zebrać fundusze na specjalny sportowy wózek do biegania, dzięki któremu Dariusz i Tomek mogliby trasy przemierzać wspólnie częściej.

Darek Lulewicz jest znanym trójmiejskim biegaczem. Przemierza ścieżki, charakterystycznie, lekko utykając. Ma tak od urodzenia, bo jest z ciąży bliźniaczej, w dodatku z wczesnej i z powikłaniami, przez co urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Od razu jednak zaznacza, że to absolutnie w niczym mu nie przeszkadza. Lekarze nie są przeciwni bieganiu. Wręcz przeciwnie, chwalą go, bo w jego przypadku wysiłek jest dużo większy. Jak mówi – Ja naprawdę nie mam prawa do narzekań, bo mój brat bliźniak Tomek jest z kolei bardziej pokrzywdzony przez los – nie porusza się sam, nie siedzi sam, musi jeździć na wózku, trzeba go karmić i pielęgnować. Na szczęście jest bystrym, wesołym, a co najważniejsze, szczęśliwym człowiekiem.

11150553_835347153219630_1870011867831863850_n

Do zbiórki włączyło się akacja Radia Gdańsk – Pomorze Biega i Pomaga apelując do swoich słuchaczy o pomoc braciom. Za zebrane pieniądze będzie można kupić wózek sportowy, dzięki któremu Darek będzie mógł biegać z bratem. Jeśli się uda, na pewno zobaczycie ich nieraz na trasie!

Pieniądze można wpłacać poprzez stronę SiePomaga https://www.siepomaga.pl/pomorzebiegaipomagatomkowi, które w całości zostają przeznaczone na wózek.

Aby wziąć udział w biegu parkrun Gdańsk, należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja , wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na: http://www.parkrun.pl/gdansk/ oraz na  http://www.parkrun.pl/ .

Indywidualny kod uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny. Jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

Inicjatywa parkrun poprzez organizację cyklicznych, bezpłatnych biegów na dystansie 5km stara się zachęcić jak największą liczbę osób do prowadzenia aktywnego trybu życia – skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci, które indywidualnie lub pod okiem rodziców mają możliwość spróbowania swoich biegowych sił.

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy.

Idea parkrun przywędrowała do naszego kraju z Wielkiej Brytanii, gdzie została zainicjowana 10 lat temu. Skupia blisko 1.6 mln uczestników w 11 państwach na całym świecie m.in.: – Australii, Danii, Irlandii, Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Włoch, USA,  Do Polski parkrun zawitał w 2011 roku za sprawą grupy entuzjastów, którzy rozpoczęli bieganie w ramach parkrun w Gdyni.

Obecnie biegi parkrun Polska są największym cyklem biegowym w Polsce i odbywają się w 24 miastach m.in.: Cieszynie, Chrzanowie, Bydgoszczy, Kołobrzegu, Krakowie, Łodzi, Konstancinie-Jeziornej, Opolu, Poznaniu, Pruszkowie, Rumi, Szczecinku, we Wrocławiu, w Warszawie, czy w Żarach.

Jak podkreśla Maciej Gach, koordynator gdańskiej edycji parkrun podkreśla: „Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania”. 

Miejsce: Park Nadmorski im Ronalda Reagana (wejście D od ulicy Dąbrowszczaków)

Strat: godzina 10:00

Dystans: 5 km

Opłata: brak

Rejestracja: www.parkrun.pl/rejestracja

Oceń