Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Osłabienie w ciąży – jakie są przyczyny, objawy i jak sobie radzić z problemem

Osłabienie w ciąży – jakie są przyczyny, objawy i jak sobie radzić z problemem

Osłabienie to dolegliwość, na którą cierpi większość kobiet w ciąży. Przyczyn tego stanu jest wiele. Jak sobie radzić z osłabieniem? W artykule znajdziesz sprawdzone porady.

Uczucie senności, osłabienia i zmęczenia to częste objawy zgłaszane przez kobiety ciężarne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Niekiedy jest to nawet pierwszy z objawów ciąży, jeszcze przed zatrzymaniem miesiączki.

Przyczyny i objawy osłabienia w ciąży

Przyczyny uczucia osłabienia w ciąży to zazwyczaj fizjologiczne zmiany w organizmie kobiety. Brak sił zwykle jest spowodowany wysokim poziomem progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Działa on rozszerzająco na naczynia krwionośne, czego skutkiem jest m.in. niskie ciśnienie, które potęguje uczucie senności. Ponadto uczucie osłabienia zazwyczaj wiąże się u kobiety z zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, zimnymi potami, uczuciem zmęczenia, obniżeniem koncentracji, labilnością nastroju, a niekiedy nawet omdleniami. Nierzadko kobieta czuje się również ociężała, co także jest spowodowane progesteronem zatrzymującym wodę w organizmie.

U ciężarnej dochodzi też do zwiększenia ukrwienia w obrębie macicy kosztem innych części ciała. Do innych objawów zaliczyć można ponadto często przyspieszenie czynności serca i wzrost objętości krwi pompowanej przez serce, co może się wiązać z uczuciem kołatania serca oraz zwiększeniem męczliwości u kobiety.

Osłabienie w I, II i III trymestrze – co oznacza?

Osłabienie w pierwszym trymestrze ciąży może potęgować wymioty oraz nudności, często występujące do 12-14 tygodnia ciąży. Nierzadko wiążą się one z nadwrażliwością na zapachy, co może skutkować niechęcią do picia i jedzenia, co z kolei potęguje osłabienie. Zmęczenie występuje najczęściej na początku ciąży. W drugim trymestrze kobiety zazwyczaj czują przypływ energii, zwykle spowodowany wzrostem ciśnienia tętniczego, co przekłada się na samopoczucie ciężarnej.

Trzeci trymestr to okres, w którym znów może pojawić się osłabienie organizmu. Macica uciska na naczynia, wpływając na ukrwienie narządów. Poza tym kobieta bardziej odczuwa ciężar pojawiającego się brzucha, na jej ciele mogą pojawiać się obrzęki. Może również odczuwać słabość w rękach i nogach.

Sposoby na osłabienie w ciąży

Ciągłe osłabienie jest dla kobiet bardzo uciążliwe. Powinna ona wszelkie swe obawy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Po wykluczeniu patologicznych przyczyn specjalista powinien wesprzeć ciężarną i uświadomić jej, w tym szczególnym okresie powinna ona zwolnić tempo i dać sobie prawo do odpoczynku.

Kobieta powinna przesypiać minimum 9 godzin na dobę. Nie powinna też walczyć z sennością w ciągu dnia – jeśli ma ochotę na sen, drzemki są jak najbardziej wskazane. Sypialnia musi być dobrze wywietrzona. Najlepiej również wybrać się na przechadzkę przed snem.

Sposobem na zmęczenie w czasie ciąży jest też rozsądna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu, ewentualnie na specjalnych zajęciach dla ciężarnych w klubach fitness. Ważna jest też odpowiednia dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, a także niegazowaną wodę mineralną.

Więcej informacji i artykułów na temat zdrowia dziecka i kobiety w czasie ciąży znajdziesz w serwisie https://www.mamazone.pl.

Oceń