Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Odpoczynek – równie ważny jak trening

Odpoczynek – równie ważny jak trening

Osoby, które chcą jak najszybciej ukształtować piękną sylwetkę lub zbudować masę mięśniową, niekiedy wychodzą z błędnego założenia, że im więcej treningów tym lepiej. Dodatkowo wprowadzają dużą intensywność różnorodnego wysiłku.

Jak się jednak okazuje, odpoczynek oraz sen czyli regeneracja, są niezwykle ważne w życiu sportowca oraz osoby chcącej prowadzić tzw. fit styl życia. Podczas wypoczynku i snu mięśnie mają szansę się zregenerować, a nasze ciało nabiera nowych sił. By wspomóc regenerację, oprócz dobrych nawyków związanych z wypoczynkiem, można wprowadzić do diety suplementy, które znajdziemy na stronie: https://www.bodypak.pl/pl/. W zależności od potrzeb, każdy może znaleźć coś, co będzie stanowiło uzupełnienie jego zdrowego stylu życia.

Jak wypoczywać efektywnie?

Niezwykle ważną rolę w regeneracji spełnia sen. Niestety, szybki tryb życia oraz dużo stresu przyczyniają się nieraz do zaburzenia rytmu snu i czuwania, szczególnie u osób, które pracują na zmiany. Co można zrobić? Przede wszystkim wypracować sobie pewne nawyki związane z pójściem spać. Najlepiej nie chodzić do łóżka przejedzonym, ale także nie głodnym,  ponieważ wiele osób po prostu nie może usnąć z pustym żołądkiem. Druga kwestia to zaprzestanie bardzo intensywnych treningów bezpośrednio przed spaniem. Zarówno ciało i mózg muszą dostać sygnał, że niedługo udadzą się na nocny spoczynek. W razie trudności z zasypianiem, można spróbować naturalnej suplementacji melatoniną. Jest to produkt bezpieczny i skuteczny, a przede wszystkim nie uzależnia.

Jak wspomóc regenerację mięśni?

Mięśnie zmęczone treningiem potrzebują wspomagania w formie białka, które jest ich budulcem. Oczywiście na pierwszym miejscu trzeba więc zaplanować zbilansowaną dietę z dużą ilością pełnowartościowego, najlepiej zwierzęcego białka. Intensywnie trenująca osoba nie jest jednak w stanie dostarczyć go z pożywieniem tyle, by mięśnie mogły się szybko regenerować między sesjami ćwiczeń, więc jako suplement diety warto wprowadzić białko w proszku, które jest bardzo dobrze przyswajalne. Spożywa się go w postaci pysznego koktajlu na przykład na mleku roślinnym czy krowim, według uznania. Dzięki temu mięśnie mają możliwość o wiele szybciej “wypocząć”, a dodatkowo zapobiegamy wejściu ciała w stan ketozy, podczas której spalane są właśnie białka będące ich budulcem.

Jeden dzień przerwy

Każdy, kto trenuje, szczególnie intensywnie, powinien pozwolić sobie na jeden dzień przerwy w tygodniu. Jest to czas na kilkunastogodzinny, pełny wypoczynek. Oczywiście w tym dniu także można udać się na spacer czy pojeździć na rowerze, ale lepiej skupić się na lekkiej diecie opartej na warzywach i pozwolić, by ciało miało czas na pełną regenerację. Dzięki temu uniknie się stanu, w którym w pewnym momencie ciało i umysł odmówią posłuszeństwa i nie będą miały ani siły, ani ochoty ćwiczyć, szczególnie jeżeli mowa o ciężkich treningach siłowych. Ta zasada dotyczy jednak także amatorów. Przerwa jest równie ważna, jak systematyczne ćwiczenia i dbałość o zbilansowaną, zdrową dietę.

Oceń