Together Magazyn » Kultura » Opera Leśna w Sopocie

Opera Leśna w Sopocie

Opera Leśna w Sopocie

Historia polskiej współczesnej muzyki rozrywkowej nieodłącznie kojarzy się z wyjątkowym w skali kraju obiektem, jakim jest sopocka Opera Leśna. Niemniej położony w malowniczej dolinie amfiteatr istnieje już 105 lat! Powstał on z inicjatywy gdańskiego kapelmistrza Teatru Miejskiego, Paula Walthera-Schaffera, którego śmiałym marzeniem była budowa sceny na świeżym powietrzu. Taką koncepcję poparł ówczesny burmistrz Sopotu, Max Woldmann. Scena została uroczyście otwarta 11 sierpnia 1909 roku. Do wybuchu I wojny światowej Opera Leśna nie była miejscem regularnych spotkań miłośników sztuki – ten urokliwy obiekt wykorzystywano raczej okazjonalnie.

Znaczącym okresem w rozwoju sopockiej sceny był 1921 rok – czas dwóch ważnych rocznic: 150. jubileuszu urodzin Beethovena i 10. Rocznica poświęcenia obiektu. Rok później wystawiono operę „Zygfryd” Ryszarda Wagnera. Wysoki poziom artystyczny przedstawienia odbił się szerokim echem, rozsławiając sopocki obiekt w Europie. W latach 20. dokonano znaczącej rozbudowy obiektu. Przedstawienia mogło oglądać kilka tysięcy widzów (4 tys. miejsc siedzących i podobna liczba stojących), opera zyskała zaś żelazną kurtynę. Zawierucha II wojny światowej wyhamowała rozwój Opery Leśnej, która zawiesiła działalność w 1943 roku.

Po zakończeniu wojny priorytetem była oczywiście odbudowa zniszczeń i przywrócenie normalnego funkcjonowania kraju. Opera Leśna musiała poczekać na kolejną reaktywację działalności artystycznej niemal 20 lat. Pierwszy powojenny koncert dla szerszej publiczności, już przy charakterystycznym dachu, odbył się 7 lipca 1964 roku. Nie da się ukryć, że najbardziej rozpoznawalną i popularną imprezą w Operze Leśnej był Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Kto wie, może gdyby nie ranga tej imprezy, jej potężny rozgłos i dobry odbiór, sopocki obiekt byłby nieznaczącą, małą i prawie nieznaną sceną wśród drzew… Sopocki festiwal, zwłaszcza w latach 60.–80., stał się prawdziwym oknem na świat w socjalistycznej Polsce. Nie byłoby tej imprezy bez Opery Leśnej, a sama Opera zaś zasłynęła dzięki niemu w całym muzycznym świecie. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, skoro festiwal gościł takie gwiazdy, jak Annie Lenox, Chuck Berry, Whitney Houston, Elton John i wiele, wiele innych.

Obecnie sopocka Opera Leśna to nowoczesny obiekt. Zakończony w 2012 roku remont nadał jej nowego znaczenia – sceny o różnorodnym przeznaczeniu. Muzycy podkreślają jej niezwykłe walory akustyczne. Sami widzowie uważają, że odbiór muzyki w tak pięknych okolicznościach jest podwójną przyjemnością.

Opera Leśna
ul. Stanisława Moniuszki 12, 81–829 Sopot
tel.: 58 555 84 00
faks: 58 555 84 06
e-mail: operalesna@bart.sopot.pl

Oceń