Together Magazyn » Sport » Ogniwo Sopot – klub w blasku mistrzowskich tytułów

Ogniwo Sopot – klub w blasku mistrzowskich tytułów

Mówiąc o sporcie w Sopocie, wymieniamy jednym tchem tenisistów, koszykarzy czy żeglarzy. Mówi się też o lekkoatletach, siatkarkach i siatkarzach… Jednak niekiedy, zupełnie niesprawiedliwie, pomija się tradycje i osiągnięcia sopockiego Ogniwa – klubu rugby, który aż 17 razy sięgał po medale z różnego kruszcu w seniorskich rozgrywkach o Mistrzostwo Polski. Z pewnością jest on jedną ze sportowych wizytówek kurortu.

Początki sopockiego Ogniwa sięgają 1963 roku, w którym złożono wniosek o powołanie sekcji rugby. Swój pierwszy mecz w I lidze sopoccy rugbiści rozegrali cztery lata później – 4 kwietnia 1967 roku. Z pierwszego zwycięstwa cieszono się po upływie pół roku – 29 października, kiedy to sopocianie pokonali Polonię Poznań 11:9. Do 1971 roku klub przeżywał kłopoty organizacyjne, łącznie z jego rozwiązaniem. Jednak właśnie w tym roku reaktywowano sekcję rugby.

Pięć lat później nastąpił ważny przełom w życiu klubu, a trenerem została sopocka legenda rugby – znakomity specjalista i wychowawca młodzieży, Edward Hodura. Spod jego ręki wyszło całe pokolenie znakomitych zawodników, w czym wiele osób upatrywało swoistego fenomenu. Rugby nigdy nie było polskim sportem narodowym, a młodzi chłopcy zdecydowanie chętniej trenowali piłkę nożną niż tę trudną dyscyplinę, wymagającą dużego wysiłku i sprawności fizycznej. Trzeba było ogromnej determinacji i trenerskiej charyzmy, by zainteresować młodzież rugby, a wyszkolenie jej na wysokim poziomie wydawało się karkołomnym zadaniem. Edwardowi Hodurze sztuka ta udała się znakomicie. Dość wspomnieć, że w latach 1982–1986 Ogniwo Sopot wywalczyło dziewięć medali w Mistrzostwach Polski kadetów i juniorów, spośród których aż sześć miało złotą barwę!

Edward Hodura był zresztą I trenerem drużyny seniorów w latach 1983–1991. W tym czasie klub nieprzerwanie występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, aż do 2011 roku. To również swoisty fenomen, nie tylko zresztą w tej dyscyplinie sportu. Łącznie sopoccy rugbiści cieszyli się dziewięciokrotnie z tytułu Mistrza Polski, w tym sześć razy pod wodzą Edwarda Hodury, sześciokrotnie zdobywali srebrne medale tych rozgrywek i dwukrotnie brązowe. Zawodnicy Ogniwa Sopot byli również dziewięciokrotnym zdobywcami Pucharu Polski.

Wspaniały wkład w historię klubu wnieśli juniorzy, zdobywając aż 40 medali Mistrzostw Polski Juniorów i Kadetów, w tym 17 złotych. Sopocki ośrodek rugby stał się wzorem szkolenia młodzieży. Ogromna w tym zasługa nieodżałowanego Edwarda Hodury (zm. 30.05.1991), którego imieniem w 2002 roku uhonorowano sopocki obiekt przy ulicy Jana z Kolna. To właśnie w Sopocie stawiali swoje pierwsze kroki znakomici reprezentanci Polski w rugby. Również i dzisiaj Ogniwo Sopot jest bardzo ważnym ośrodkiem kształcenia młodych sportowców. Młodzieżowe drużyny Ogniwa każdego roku biorą udział w najważniejszych imprezach o randze turniejów ogólnopolskich, takich jak Mistrzostwa Polski Juniorów, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży czy Finałowy Turniej Regionów. Zawodnicy z Sopotu uczestniczą w obozach sportowych, a także w wyjazdach na imprezy poza granicami kraju. Miejski Klub Sportowy Ogniwo, kontynuując tradycje seniorskie rugby i zdobywając kolejne osiągnięcia, z powodzeniem realizuje postulaty wychowania młodzieży przez sport. Na co dzień dzieci (również te z rocznika 2006) i młodzież trenują w pięciu kategoriach wiekowych, pisząc już nowe karty historii sopockiego klubu, a może nawet i polskiego sportu.

Miejski Klub Sportowy Ogniwo

ul. Jana z Kolna 18, 81–741 Sopot

Tel. 58 551 26 35, 795 944 441

e-mail: ogniworugby@wp.pl

Oceń