Together Magazyn » Aktualności » O czym warto wiedzieć, wybierając dywan?

O czym warto wiedzieć, wybierając dywan?

Niektórym wydaje się, że dywan to już przeżytek, jednak nic bardziej mylnego. Chyba nie ma szybszego sposobu, aby zmienić wystrój pomieszczenia i przy tym sprawić, by było bardziej przytulne. Dywan jest dobrym rozwiązaniem w wielu pomieszczeniach, trzeba tylko pamiętać o paru rzeczach.

Rozmiar ma znaczenie

No właśnie, to jeden z częściej popełnianych błędów. Zdarza się bowiem, że kupujemy za duży albo za mały dywan do pokoju. Oczywiście chyba nie trzeba mówić, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku efekt jest mizerny. Jak zatem znaleźć złoty środek, by wybrać dywan w sam raz? Na pewno odległość brzegów dywanu od ścian musi być taka, by bez problemu móc zamknąć i otworzyć drzwi.

castorama-dywan-3

Na pewno nie będziemy zadowoleni, gdy po pewnym czasie nasz dywan będzie miał podwinięte nieestetycznie brzegi. Nie mówiąc już, że dość męczące jest, gdy musimy się z takim dywanem męczyć za każdym razem, gdy zamykamy lub otwieramy drzwi pomieszczenia. Jeśli na takim dywanie ma stać stół z krzesłami, to musimy uważać, by dywan nie był zbyt mały. Odsunięte od stołu krzesło musi mieścić się na takim dywanie w całości, by nie haczyło o jego koniec. Poza tym musi stać równo wszystkimi nogami na dywanie, by nie kołysało się na boki.

Wielobarwne wzory czy prostota?

Niektórzy zastanawiają się długo nad tym, jaki wzór dywanu wybrać. Faktycznie może to nastręczać pewne trudności, ponieważ na rynku jest ogromny wybór. Widać to choćby po asortymencie popularnych sklepów http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wykonczenie-podlogi/dywany.html Jednak zasada jest po prostu taka, by nie przesadzać. Chodzi przede wszystkim o to, że jeśli w pokoju mamy już sporo wzorzystych rzeczy, takich jak meble czy zasłony, to dywan powinien być stonowany. Natomiast na więcej wzorów można sobie pozwolić, jeśli wystrój pomieszczenia jest minimalistyczny. Ta zasada oczywiście nie dotyczy pokoi dziecięcych, jakie są wielokolorowe z założenia. Dlatego tam akurat można poszaleć ze wzorami. castorama-dywan-1

A co z kolorem i kształtem?

Wcale nie musimy kupować najbardziej pospolitego i prostego dywanu. Możemy tutaj troszkę poszaleć. Można na przykład kształt dopasować do tego, jak chcemy urządzić dany kąt w pokoju. Dywan bowiem wcale nie musi znajdować się na środku, a właśnie w części pomieszczenia, która może służyć do czegoś innego. W ten sposób można na przykład wydzielić część jadalną ze stolikiem i krzesłami albo też część relaksacyjno-czytelniczą z dużym fotelem i lampką stojącą w kącie. Jeśli natomiast chodzi o kolor, to warto zastanowić się po pierwsze nad tym, jak intensywnie jest taki pokój użytkowany. Jaśniejszy dywan niestety bardzo szybko straci na swojej czystości, jeśli w pokoju często przebywają dzieci. W tym wypadku sprawdzi się ciemniejszy. Z kolei kolor dywanu ma wpływ na wizualne powiększenie lub pomniejszenie pokoju. Gdy wybierzemy jaśniejszy dywan, to pomieszczenie będzie wydawało się większe. Z ciemnym dywanem jest natomiast na odwrót. Pamiętajmy również, że kolor nie może odbiegać od tego, jakie barwy dominują w pomieszczeniu. Musi on je wszystkie jakby spajać w jedno, tak byśmy uzyskali ładną, harmonijną całość. Z pomocą powyższych rad wybór dywanu będzie na pewno trochę łatwiejszy. Gdy wciąż mamy pewne wątpliwości, to pamiętajmy, że dywan to rzecz, jaką można szybko zmienić. To właśnie jest w nim najlepsze, że można zmieniać aranżacje wnętrza bez długich i uciążliwych remontów. Dlatego właśnie dywany cieszą się wciąż dużą popularnością.

[kk-star-ratings align="left" reference="auto" valign="bottom"]