Together Magazyn » Edukacja » Nowelizacja Karty Polaka. Rodakom za granicą będzie żyło się lepiej?

Nowelizacja Karty Polaka. Rodakom za granicą będzie żyło się lepiej?

Do dalszych prac w komisjach został skierowany projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka. W Sejmie odbyło się dziś pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez komisję łączności z Polakami za granicą.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za koniecznością wsparcia dla Polaków za granicą. Poseł PO Wojciech Ziemniak podkreślał, że przepisy ułatwiające ubieganie się o Kartę są dobrym rozwiązaniem. Nowelizacja zawiera między innymi regulacje o pomocy finansowej, dostosowaniu do rynku pracy, o nauce języka polskiego. Jego zdaniem trzeba także doprecyzować możliwości budżetowe państwa.

Z kolei poseł klubu KUKIZ 15 Adam Andruszkiewicz ocenił, że trzeba zabezpieczyć możliwość odbierania karty. Osób nieprawnie ubiegających się o Kartę prawdopodobnie przybędzie, a są także przypadki niegodnego zachowania niektórych osób, a to niepokojące – uważa poseł Andruszkiewicz.

Poseł .Nowoczesnej Zbigniew Gryglas tłumaczył, że znowelizowana Karta Polaka pozwoli na przyjazd do kraju około 100 tys. osób. Zdaniem posła do Polski prawdopodobnie przyjadą głównie ludzie młodzi i w średnim wieku, bo – w jego opinii – właśnie takie osoby zdecydują się na osiedlenie. Ustawa o Karcie Polaka funkcjonuje od 8 lat. Najwięcej wniosków o wydanie dokumentu napływa z Białousi i Ukrainy.

Oceń