Together Magazyn » Styl życia » Słuchawki dokanałowe, douszne czy nauszne? Co warto wiedzieć?
Group of friends making urban running and fitness

Słuchawki dokanałowe, douszne czy nauszne? Co warto wiedzieć?

Słuchanie muzyki, podcastów czy audiobooków to dla wielu osób metoda na spędzanie wolnego czasu. To także świetny sposób na chwilę wytchnienia w drodze z lub do pracy czy szkoły. Poznaj właściwości słuchawek dokanałowych, dousznych oraz nausznych i przekonaj się, które z nich będą odpowiednie w domu, do zabrania na jogging czy dłuższego użytkowania.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Przez lata nie było alternatywy dla przewodowych modeli słuchawek. Choć każdy bez problemu schował je do kieszeni, częstym problemem okazywała się walka z plątaniną kabli i zanim można było cieszyć się dźwiękami ulubionej playlisty, potrzeba było trochę czasu, wysiłku i … cierpliwości. Rozwiązaniem, które wyeliminowało tę niedogodność, są słuchawki bezprzewodowe, które wykorzystują łączność Bluetooth. Choć trzeba je ładować, to dziś nie stanowi to żadnego problemu. Obecnie takie słuchawki mogą pracować nawet przez kilkanaście godzin!** Dlatego, jeśli zależy Ci na mobilności, właśnie słuchawki bez kabli będą optymalnym wyborem. Dowiedz się więcej o modelach słuchawek bezprzewodowych dostępnych na rynku.

Słuchawki dokanałowe, douszne, a może nauszne?

Słuchawki nie są jednorodną grupą produktów pod względem zastosowanych w nich rozwiązań czy technologii. Kryterium podziału stanowi bowiem to, w jaki sposób dźwięk dociera do ucha. Wybór między słuchawkami dokanałowymi, nausznymi, a dousznymi będzie łatwiejszy, gdy poznasz charakterystykę tych trzech typów.

  • Słuchawki dokanałowe: wkłada się je w ucho. Z uwagi na głębsze osadzenie w kanale słuchowym oferują dobrą jakość brzmienia i izolację dźwięków z zewnątrz. To sprzęt kompaktowy i łatwy do przenoszenia. Przez wielu są też uznawane za optymalne bezprzewodowe słuchawki do biegania, ponieważ nie powinny wypadać nawet przy szybkich i gwałtownych ruchach;
  • Słuchawki nauszne: w przeciwieństwie do opisanego wcześniej typu ulokowane są na zewnętrznej części ucha, a nie wewnątrz kanału słuchowego. Przekłada się to na wygodę użytkowania dla osób, które nie lubią słuchawek wkładanych do uszu. Będzie to też sprzęt polecany graczom i osobom, dla których nieco większy i cięższy sprzęt audio nie jest problemem;
  • Słuchawki douszne: zazwyczaj osadzone są na niewielkich zausznikach wewnątrz małżowiny usznej. Są odpowiednie dla osób, które nie lubią modeli dokanałowych (które osadza się w kanale słuchowym) i są o wiele dyskretniejsze niż słuchawki nauszne.

Wiesz już, jakie są rodzaje słuchawek. Rozstrzygnij, co jest dla Ciebie priorytetem: mobilność, jak najmniejsze obciążenie dla uszu, a może to, by nic nie przedostawało się z i do otoczenia. Jeśli jesteś osobą aktywną, postaw na model bezprzewodowy, który może zaoferować Ci komfortowe słuchanie nawet podczas intensywnych treningów. Przewody nie będą plątać się wokoło, a naładowany sprzęt będzie pracował przez długi czas.

* Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

**Sportowe słuchawki bezprzewodowe Samsung Galaxy Buds2 Pro umożliwiają odtwarzanie Twoich ulubionych utworów z playlisty nawet do 5 godzin (przy włączonym trybie ANC), a dzięki w pełni naładowanemu etui, nawet do 18 godzin.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

5/5 – (2 głosów)