Tuż przy samej sopockiej plaży, gdzie kończy się ulica Poniatowskiego, turyści mogą podziwiać okazałą, pięknie odrestaurowaną willę. To siedziba Muzeum Sopotu. To dość młoda, bo istniejąca od 2001 roku placówka, ale bardzo potrzebna zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa kurortu jest ważnym zadaniem, które z powodzeniem realizuje.
Willa Claaszena, siedziba Muzeum Sopotu, przez starszych mieszkańców miasta jest niekiedy nazywana „poradnią”. Jeszcze starsze osoby pamiętają, jak mówiono na ten budynek „bierutówka”. Wpisana do rejestru zabytków w 1988 roku willa ma bardzo ciekawą historię – zarówno przed-, jak i powojenną. Powstała w 1903 roku, według planów znakomitego architekta Waltera Schulza, jako własność zamożnego przedsiębiorcy, Ernesta Augusta Claaszena. W 1924 popełnił samobójstwo właściciel willi, a jego rodzina znalazła się w głębokim kryzysie finansowym i musiała się pozbyć majątku. Nowym właścicielem budynku został w 1928 roku Oskar Meltzner (zm. 1932). Jego rodzina mieszkała w tym miejscu do zakończenia II wojny światowej.
Powojenne losy willi to przede wszystkim przejęcie jej przez rząd Bolesława Bieruta. Przez wiele lat służyła ona państwowym notablom, a jej częstym gościem był ówczesny premier Józef Cyrankiewicz wraz z małżonką, Niną Andrycz. Sopot odzyskał swoją willę dopiero w 1980, po przejęciu jej od Urzędu Rady Ministrów. W latach 1984–2000 mieściła się tutaj Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Rok później, w ramach obchodów Stulecia Miasta Sopotu, powołano do życia Muzeum Sopotu, którego siedzibą stał się zabytkowy budynek przy ulicy Poniatowskiego 8.
Przez kolejnych pięć lat, do 2006 roku, trwały pieczołowite prace konserwatorskie przy renowacji Willi Claaszena, których rezultaty można obecnie podziwiać. Wymieniono również ogrodzenie i uporządkowano tereny zielone wokół budynku. Korzystając z dostępnych materiałów historycznych, na parterze budynku szczegółowo odtworzono dawne wnętrza. Piętro jest zagospodarowane za wystawy zmienne, a poddasze pełni funkcję administracyjno-biurową. Pomieszczenia piwniczne adaptowano na potrzeby lokalu gastronomicznego. W każdym detalu zabytkowej willi widać ogrom starań w przywróceniu jej świetności sprzed lat.
W zbiorach Muzeum Sopotu można odnaleźć dzieła malarzy, rzeźbiarzy i grafików, które nawiązują do historii miasta i całego regionu. Zgromadzono również wszelkie materiały mające charakter archiwalny. O historii Sopotu można się wiele dowiedzieć z dokumentów, fotografii, pocztówek, map, książek, a nawet z ulotek, plakatów czy folderów. Również przedmioty codziennego użytku, które znajdują się w zbiorach muzeum, stanowią świadectwo dawnej kultury materialnej tego miasta.
Sopot był miastem, które szczęśliwie ominęły zniszczenia II wojny światowej, dzięki czemu przetrwało tutaj wiele ciekawych wnętrz. Również w Willi Claaszena zachowały się oryginalne elementy wystroju, takie jak sztukaterie i drewniane stropy, stolarka okienna i drzwiowa czy drewniana klatka schodowa. Chociaż willa wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, którzy nie zawsze przecież dbali o jej walory historyczne – miała miejsce sytuacja że jedno pomieszczenie zalała woda, udało się wskrzesić dawnego ducha tego miejsca i zachować cenne elementy wystroju. Obecnie ekspozycja stała na parterze przenosi zwiedzających do innej epoki – czasów mieszczańskiego przepychu z I połowy XX wieku. Duże wrażenie robią zarówno masywne meble gdańskie, typowy element wystroju, jak i mniejsze, lecz efektowne eksponaty, na przykład grafiki czy holenderskie fajanse.
Oprócz wystawy stałej placówka organizuje również ekspozycje czasowe, odczyty i prelekcje na tematy związane z historią Sopotu i Pomorza, a także poruszające ważne problemy kulturowe i społeczne. Muzeum jest również otwarte na najmłodszych mieszkańców miasta i gości. Cyklicznie organizowane są różnego rodzaju warsztaty artystyczne dla dzieci oraz lekcje muzealne, z których chętnie korzystają sopoccy uczniowie. Ciekawą ofertą jest możliwość zorganizowania w placówce przyjęcia urodzinowego, co nie jest standardem w przypadku muzeów. Uczestnicy imprezy nie tylko poznają historię, ale i biorą udział w warsztatach artystycznych oraz zabawach i grach na świeżym powietrzu, w ogrodzie muzeum. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku 5–12 lat. Jest to interesująca forma połączenia okolicznościowej uroczystości, zabawy i edukacji.
Informacje:
Muzeum Sopotu
ul. Poniatowskiego 8, 81–724 Sopot
e-mail: muzeum@sopot.pl
tel.: (58) 551 22 66, 551 50 31
www.muzeumsopotu.pl
Godziny otwarcia:
wtorek–piątek (oprócz czwartku): 10.00–16.00
czwartek, sobota–niedziela: 11.00–17.00
poniedziałek: nieczynne
Ceny biletów:
normalny: 5 zł, ulgowy: 3 zł
W czwartki wstęp wolny.