Together Magazyn » Kultura » Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia jest wciąż młodym miastem, o niespełna 90-letniej historii. Niemniej w dziejach Gdyni jak w soczewce skupiają problemy historyczne całej Polski. Nie ulega zatem wątpliwości, że pamięć historyczna powinna być utrwalana w tym mieście ze szczególną starannością. Taką świadomość mieli już mieszkańcy tego miasta w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

Pierwsze Muzeum Miasta Gdyni miało swoją siedzibę w Domek Abrahama przy ulicy Starowiejskiej. Placówkę powołano na mocy decyzji prezydenta miasta 1 stycznia 1983 roku. Jego zbiory składały się z pieczołowicie gromadzonych pocztówek, dokumentów, zdjęć, planów i innych eksponatów, które dostarczali zarówno historycy, jak i sami gdynianie, którzy mieli świadomość tego, jak ważna jest misja ocalenia gdyńskiego dziedzictwa historycznego. Funkcje wystawienniczo-magazynowe pełnił przez lata pawilon przy ulicy Waszyngtona 21, gdzie obecnie znajduje się Centrum Gemini. Nowoczesną siedzibę na miarę potrzeb uroczyście otwarto 16 listopada 2007 roku, w obecności ówczesnego prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.

Misją muzeum jest przede wszystkim propagowanie historii Gdyni w kontekście dynamicznego rozwoju tego miasta, modernistycznej myśli architektów, przedsiębiorczości, wreszcie – kształtowania się świadomości narodowej i traktowania miasta w kategorii polskiego „okna na świat”. Wystawy muzealne to również prezentacja różnorodnego interpretowania pojęcia „nowoczesność” – tak bardzo związanego z Gdynią. Dobrym przykładem jest wystawa „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojenny” (zdjęcia w załączniku). W tym kontekście prowadzona jest również działalność edukacyjna. Nowoczesne miasto nie może się prawidłowo rozwijać bez szacunku do własnej historii i znajomości swych dziejów. Te wartości warto kształtować od najmłodszych lat. Pracownicy muzeum, aby dotrzeć do osób w każdym wieku, przygotowują atrakcyjną ofertę edukacyjną. Zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, młodzież szkolna i gimnazjalna, a także uczniowie szkół średnich mogą uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, grach historycznych czy prelekcjach. Odrębne zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych, które chcą zgłębić swoją wiedzę historyczną lub realizować własne pasje związane z historią.

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1, 81–374 Gdynia
Tel.: 58 66 20 910
Tel.: 58 71 11 245
Faks: 58 66 20 940
e-mail:
sekretariat@muzeumgdynia.pl
http://www.muzeumgdynia.pl/

Godziny otwarcia
Wt., śr., pt.: 10.00–18.00
Czw.: 12.00–20.00
Sob., nd. i święta: 10.00–17.00

Ceny biletów
Normalny: 7 zł
Ulgowy: 4 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł
Muzealna lekcja historii: 50 zł

Oceń