Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy można przygotować się do macierzyństwa?

Czy można przygotować się do macierzyństwa?

 

Wydawać by się mogło, że w kobiecej psychice jest naturalne miejsce na nową rolę, jaką stanowi bycie matką. W wielu różnych publikacjach można znaleźć informacje o tym, jak piękne jest macierzyństwo, ile przynosi satysfakcji kobietom, które przez 9 miesięcy nosiły pod sercem upragnione maleństwo. Czy na ich podstawie przygotujemy się co macierzyństwa?

Poradniki książkowe

Nie brakuje poradników traktujących o ciąży i macierzyństwie. Autorzy rozpatrują ciążę tydzień po tygodniu, prezentując typowe objawy ciążowe oraz to, w jaki sposób rozwija się dziecko w łonie matki. Możemy dowiedzieć się, kiedy i jakie organy osiągają w ciele płodu dojrzałość. To bardzo ciekawa lektura, którą należy potraktować jako obowiązkową pozycję. Dobrze jest się dowiedzieć, co właściwie dzieje się w ciele kobiety podczas ciąży.

Takie pozycje książkowe zwykle są opatrzone ilustracjami, które pozwalają zobrazować dziecko w łonie matki. Poza tym ważna jest sekcja czy rozdział dotyczący porodu, jego przebiegu, technik rodzenia i uśmierzania bólu, który zwykle nieuchronnie odczuwalny jest przez położnice. Wydawać by się mogło, że to właśnie poród jest najtrudniejszą chwilą, jaka czeka na młodą matkę. Nic podobnego, stresy przyjdą później, na każdym kolejnym etapie rozwoju naszego dziecka.

Jak się na to przygotować?

Do macierzyństwa nie da się przygotować tylko w oparciu o naukowe publikacje. W teorii wszystko wygląda prosto – dziecko trzeba karmić co 3 godziny, czekać, aż się mu odbije, a jeśli pojawi się kolka – wystarczy masować brzuszek i kłaść na niego ciepły termofor z pestek wiśni i gotowe – dziecko zaśnie samo, bez płaczu i krzyku.

Rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Zdarza się, że dziecko choruje, a młoda mama nie znajduje przyczyn jego stanu i nie ma pojęcia, jak mu pomóc. Zanim pójdzie do lekarza albo zadzwoni o wizytę domową, najpewniej sama będzie starała się ulżyć dziecku w cierpieniu. Pomocne wówczas okazują się porady doświadczonych mam. Ich źródłem może być dobry blog parentingowy. Taki blog o macierzyństwie, na którym wypowiada się matka lub kilka matek może dać młodej mamie więcej, niż nawet najlepszy poradnik książkowy. Na blogu dla przyszłych mam odnajdą się zaś ciężarne. To ważne, że na blogu, takim jak http://www.bedziedziecko.pl/ można było nawiązać interakcje z jego twórczynią i wymienić się komentarzami z innymi czytelniczkami.

Bezcenne, sprawdzone w praktyce porady przydadzą się zarówno ciężarnym, jak i młodym mamom. Nauka macierzyństwa to trudna sprawa, ale odkryje to każda kobieta, która zostanie matką. Każde dziecko jest inne, dlatego mamy muszą stawiać czoła różnym wyzwaniom. Tak do końca nie można się do tego przygotować.

5/5 – (1 głosów)