Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się pierwsze okulary korekcyjne?
okulary

Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się pierwsze okulary korekcyjne?

Gdy pierwsza wizyta u okulisty jest już za nami, następnym wyzwaniem jest wybranie naszych pierwszych okularów korekcyjnych. Nie jest to zadanie łatwe, ale oczywiście nie jest ono nie do pokonania. Okulary będą częścią naszego image’u, na nich skupi się wzrok naszego rozmówcy. Ważną kwestią jest rozsądny wybór, ponieważ okulary będą nam odtąd towarzyszyć na co dzień. W dalszej części przedstawimy Wam na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

Dopasowanie do twarzy i ciała

Wiele osób posiada okulary, jednak nie każdy posiada dopasowane okulary. Odpowiednio dobrane oprawki podkreślą najważniejsze i najładniejsze części naszej twarzy, a także ukryją mankamenty naszej urody. Czy tego chcemy, czy nie, okulary będą naszym znakiem rozpoznawczym, warto jest zatem dopasować ich kształt do naszych kształtów. Istnieje kilka zasad, które ułatwią nam wybór:

  • Twarz owalna – najlepsze będą okulary kwadratowe i prostokątne, nie mogą być przy tym szersze niż nasza twarz.
  • Twarz okrągła – tutaj najlepsze będą okulary kanciaste lub w kształcie kocich oczu, z krawędzią unoszącą się w kierunku skroni. Idealnie podkreślają kości policzkowe i wydłużają naszą twarz.
  • Twarz kwadratowa – przy takim kształcie twarzy najlepiej spiszą się okulary lekko zaokrąglone o miękkiej oprawie. Równie dobrze sprawdzą się okulary z bardzo delikatnymi oprawkami.
  • Twarz trójkątna (w kształcie serca) – w tym przypadku okulary bez ramek również spiszą się bardzo dobrze. Możemy również wybrać oprawki zaokrąglone, szczególnie w dolnych krawędziach.

Nasza postura również ma znaczenie przy wyborze oprawek. Jeśli nie jesteśmy zbyt wysocy, a nasze ciało jest raczej drobne, powinniśmy wybrać mniejsze oprawki, przy czym musimy również pamiętać o powyższych zasadach. W przypadku osób o krępej budowie ciała sprawdzą się oprawki nieco większe.

Styl i kolor

okulary

Jeśli wiemy już, jaki kształt oprawek wybrać, musimy również zastanowić się nad ich stylem i kolorem. Nieśmiała osoba, może czuć się niekomfortowo w oprawkach w lamparcie cętki, ale za to będą niesamowicie pasować osobie pewnej siebie. Ważne jest, aby zastanowić się jaki jest nasz styl, w jakich ubraniach i kolorach chodzimy najczęściej i w czym będziemy czuć się dobrze. Okulary będą stanowić ważną część nas. Nie warto zatem śpieszyć się z wyborem i brać „pierwsze lepsze”, ponieważ za jakiś czas może się okazać, że zamiast je pokochać będziemy je nienawidzić.

Gdy zdecydujemy się na konkretny kolor, styl i kształt warto rozważyć zakup przez okularów przez Internet. Na stronie wokularach.pl możemy odnaleźć wiele kształtów i kolorów oprawek. Ceny są zdecydowanie niższe niż w stacjonarnych sklepach, co z pewnością ucieszy nasz portfel, a gdy w danym momencie nie dysponujemy całością kwoty, istnieje możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty. Warto rozważyć taką opcję, ponieważ możemy zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych, a także nie musimy brać w pracy dnia wolnego lub wychodzić szybciej, ponieważ okulary możemy zakupić przez całą dobę.

Rodzaje szkieł

Wybór oprawek jest jednym krokiem, teraz czas na krok drugi, czyli wybór szkieł. To również nie jest do końca łatwe zadanie. Na rynku oferowane są ich różne rodzaje. Ważnym aspektem jest powłoka antyrefleksyjna. Dzięki niej nasze oczy będą mniej zmęczone. Szkła z powłoką antyrefleksyjną będą idealne dla kierowców, ponieważ ich powierzchnia będzie odbijać niepotrzebne odbłyski, co zdecydowanie poprawi komfort jazdy, zwłaszcza w nocy. Więcej o tym, czym jest antyrefleks i dlaczego warto zdecydować się na szkła z antyrefleksem możemy przeczytać w następującym artykule https://www.wokularach.pl/antyrefleks-co-to-kolory-i-rodzaje. Należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane szkła. Szkła korekcyjne niekoniecznie muszą być wykonane z materiału jakim jest szkło. Mogą być również wykonane z plastiku oraz poliwęglanu. Dwa ostatnie surowce świetnie sprawdzą się przy większych wadach wzroku ze względu na wagę (gdy szkło musi być grubsze). Są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Recepta na okulary

Gdy wychodzimy od okulisty otrzymujemy od niego receptę na okulary. Zawarte są w niej informacje dotyczące tego, czy potrzebujemy tzw. „plusów” lub „minusów” lub jaki jest rozstaw źrenic. Recepta na okulary to bardzo ważna informacja przy doborze okularów. Musimy zadbać, aby jej nie zgubić. Należy również pamiętać, że jest ważna tylko 30 dni.

Oceń